שתף קטע נבחר

"אולי ישחררו את יגאל עמיר ודי?"

בשב"כ החליטו לאפשר לרוצחו של יצחק רבין להתייחד עם אשתו, ויש מי שכבר מזהיר מכרסום בהתייחסות החברה למעשה. שר הביטחון פרץ: "לא יעלה על הדעת לתת לו הקלות". השר כבל: "האיש התכוון לפרק את אושיות הדמוקרטיה במדינה". ח"כ דני יתום שוקל לפנות לבית המשפט. בשב"ס החליטו: לא יוצבו מצלמות בחדר ההתייחדות

החלטת השב"כ לאפשר ליגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, להתייחד עם אשתו לצורך פריון, עוררה כצפוי זעם בקרב מספר פוליטיקאים ואישי ציבור. הבכיר שבהם, יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, עמיר פרץ, אמר היום (ו') כי הוא מביע מורת רוח מההחלטה וציין כי "לא יעלה על הדעת לתת הקלות לרוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין".

 

השר איתן כבל הודה כי הופתע כאשר קרא על ההתייחדות הצפויה של עמיר עם לריסה טרימבובלר. "הופתעתי בעיקר משום שזה בא בתחילת חודש נובמבר", אמר כבל ל-ynet. "אנחנו מספר שבועות לפני יום השנה לרצח רבין ואני לא מבין את העניין הזה. האם יגאל עמיר הבין שכדי שיוכל להתייחד הוא צריך להתנהג בצורה אחרת? האיש רצח ראש ממשלה והתכוון לפרק את אושיות הדמוקרטיה במדינת ישראל".

 

כבל סבור שיש לעשות הכל כדי למנוע את ההתייחדות. "הדבר הנורא הוא שההתייחסות אליו, עם השנים שחולפות, היא סלחנית יותר. אולי יאפשרו לשחרר אותו ודי? זה עניין חמור ובעייתי. אני מאמין שיהיה מי שיפנה לבית המשפט כדי לעצור את המהלך הזה".


עמיר וטרימבובלר. יש אישור להתייחדות

 

שר המדע והספורט, אופיר פז-פינס, השוהה בסין לרגל ביקור עבודה, אמר ל-ynet: "זו מתנה מקאברית של המדינה לרוצח יגאל עמיר, סמוך ליום השנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין המנוח. מדובר בעיתוי אומלל ביותר". באשר לעצם ההעניין לאפשר לעמיר להתייחד עם אשתו אמר השר פינס: "כל השנים היווה הרוצח יגאל עמיר סיכון ביטחוני ועכשיו לא? נדמה לי שחובת ההסבר לכך היא על מי שהחליט להתיר לו להתייחד. לי לא ידוע על משהו שהשתנה. מדובר במדרון חלקלק. לאחר שיאפשרו לו להתייחד יאפשרו לו לצאת לחופשה ולבסוף עוד עלולים להחליט חלילה על חנינה".

 

הבוקר, כאמור, פורסם כי עמיר קיבל היתר להתייחד עם אשתו, זאת לאחר שהשב"כ הסיר את ההגבלות הבטחוניות מעל ההתייחדות וקבע כי לא נשקפת בעקבותיה סכנה לציבור. תוקף ההיתר שניתן לעמיר להתייחד עם טרימבובלר הינו לחצי השנה הקרובה, אולם בשירות בתי הסוהר מציינים כי כבר בשבוע הקרוב הם עשויים לנצל אותו ולהיפגש בתא המיועד לכך, הסמוך לתא בו כלוא עמיר באגף 15 בכלא איילון.

 

ח"כ דני יתום (מפלגת העבודה), אמר הבוקר: "יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה רבין, לא ראוי לא לרחמים ולא להקלות. אני מאוד מצר על ההחלטה שמאפשרת לו להקים דור המשך. הלוואי וההחלטה לא היתה מתקבלת, אבל אסור שהיא תביא למתן הקלות נוספות לרוצח הנתעב". יתום ציין כי ישקול לפנות לבית המשפט כדי למנוע מתן הקלות לעמיר ובהן ההתייחדות עם אשתו.

 

שולמית אלוני, שהייתה שרת התקשורת, המדע והאומנויות בממשלתו של רבין, אמרה בקצרה: "אין לי מה להגיב, כל הטיפול באיש הזה ובאישה הזו מעורר בי דחייה בלתי נסבלת".

 

מי שנשמע פחות מזועזע מההחלטה הוא חבר הכנסת מיכאל איתן (ליכוד). "קשה להאמין שבטחונה של מדינת שיראל ותושביה יפגע אם הרוצח יגאל עמיר יתייחד עם אשתו", אמר. "אם מניעת ההתייחדות היא צעד ענישה, עליה להיות על פי דין ובהכרעה שיפוטית, ולא על פי שיקולים בלתי מובנים של ראש השב"כ".

 

יוסי לחמני, מנכ"ל מרכז רבין, הגדיר את החלטת השב"כ כ"אומללה". לדבריו, "במקום לקבע את חומרת מעשהו של יגאל עמיר ולא לתת הקלות אשר משמעותן זילות בהרשעתו ובעונשו של הרוצח, אנו רואים כיצד בכל שנה שעוברת ישנו כרסום בהתייחסות של המערכת למעשה הנורא. לצערנו, המפולת בחומה הבצורה שהעמידו החברה הישראלית ורשויות המדינה עם הרצח נמשכת, ומהווה סכנה חמורה להמשך השארותו של הרוצח בכלא עד סוף ימיו".

 

סוגיה מעניינת שעלתה בנוגע להתייחדות היא מצלמות המעקב בתאו של עמיר. המצלמות מתעדות בזמן אמת את תנועותיו 24 שעות ביממה וקולטות את המתרחש בכל מקום בתא למעט בשירותים, ובשב"ס התלבטו האם להפעיל אותן גם בחדר ההתייחדות, על מנת למנוע מעמיר את האפשרות להבריח מסמכים כלשהם. היום הוחלט כי כאשר יגיע זמן ההתייחדות יועבר עמיר לחדר המיועד לכך, הנמצא כאמור סמוך לתא בו הוא כלוא, ועל מנת לא לפגוע בפרטיותו לא יוצבו במקום מצלמות.

 

בשב"ס מציינים כי אין כל כוונה לפגוע בפרטיותם של עמיר וטרימבובלר במהלך ההתייחדות אך יינקטו צעדים להבטחה מוגברת סביב החדר כדי להבטיח את ביטחון הכלא.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
איתן כבל. מי יפנה לבית המשפט?
צילום: ירון ברנר
צילום: דודי ועקנין
פרץ. נגד הקלות כלשהן
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלי אלגרט
שולמית אלוני. סולדת מהטיפול בבני הזוג
צילום: אלי אלגרט
מומלצים