שתף קטע נבחר

"אנאן מינה איש ביון גרמני לטיפול בהשבת החטופים"

כך עולה מדיווח בעיתון הגרמני "דר שפיגל". על פי הדיווח, המתווך הגרמני נועד בחודש שעבר עם אנאן במדריד, ולאחר מכן יצא לשליחות במזרח התיכון. במלאת מאה ימים לחטיפת החיילים בגבול לבנון דיברו היום הוריו של אחד החטופים, החייל אהוד גולדווסר, וסיפרו כי הם אובדי עצות: "אנחנו לא יודעים מה לעשות", אמרו. עם זאת הוסיפו: אין לנו טענות

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הטיל על איש השירות החשאי הגרמני את סוגיית הטיפול בשחרור שני החיילים החטופים בלבנון. כך עולה אחר הצהריים (יום ה') מדיווח של השבועון הגרמני "דר שפיגל". הדיווח יתפרסם ביום שני בשבועון, ומפרטיו עולה כי אנאן נועד עם המתווך הגרמני בחודש שעבר במדריד. לאחר מכן יצא האיש, ששמו אינו נקוב בדיווח, לשליחות במזרח התיכון. 

 

על פי ה"דר שפיגל", המתווך עליו הטיל אנאו את המלאכה הוא בעל ניסיון בתיווך בין חיזבאללה לבין ישראל, ועסק בכך בעבר. ייתכן שמדובר בראש המודיעין הגרמני, ארנסט אורלאו, ששמו כבר עלה בדיווחים שונים כמי שמתווך בין ישראל לחיזבאללה. אורלאו תיווך גם בעיסקת החטופים הקודמת, במסגרתה הוחזרו לישראל אלחנן טננבוים ושלוש גופות החיילים שנחטפו בשנת 2000. משרד הפנים הגרמני, האחראי על שירותי הביון הפדרלים של גרמניה, סירב להגיב לדיווח.

 

מוקדם יותר היום דיברו הוריו של החייל החטוף אהוד גולדווסר, מיקי ושלמה, על המצוקה שמלווה אותם מאז נחטף בנם בלבנון. "אנחנו לא יודעים מה לעשות, אנחנו רק רוצים את החטופים בחזרה", אמרו. גולדווסר נחטף יחד עם אלדד רגב בגבול לבנון לפני מאה ימים בדיוק. "אין לנו טענות שלא עושים דבר", אמרה האם מיקי. "אנחנו לא באים מעמדת מחאה אלא מתוך רצון להתלכד ולהיות יחד".

 

בני הזוג גולדווסר שבו אמש מביקור שערכו ברוסיה כדי לקדם את המאמצים להשבת בנם. ב"שבתרבות" שהתקיימה בבאר שבע הם ניסו לשדר אופטימיות: "להיות הורים של חייל חטוף זה עדיין טוב יותר מאשר להיות משפחה שכולה. אנחנו מנסים להפריד את המלחמה מהמקרה האישי שלנו".

 

בביקורם ברוסיה נפגשו בני הזוג גולדווסר עם המופתי הסוני, אך לדבריהם הם אינם תולים בו תקוות מכיוון שטען כי לא יזום שיחות, אך ישמח לשוחח עם כל איש חיזבאללה שיגיע אליו. ההורים נפגשו גם עם סגן יושב ראש הבית העליון ברוסיה ושמחו לאחר שטען כי התחיל לפעול מול החיזבאללה לשחרור החטופים. בכך לדבריהם, הם כן תולים תקוות.

 

לא מאמינים בפרס כספי

בכנס בבאר שבע הדגישו ההורים: "עדיין אין סימן חיים מהחיילים שנחטפו". עוד הסבירו: "אולמרט הוא לא זה ששלח את הבנים שלנו לפטרל בגבול. מי ששלח אותם זה עם ישראל. ייתכן שמחר אולמרט לא יהיה, אבל הוא זה שצריך לעשות הכל כדי להחזיר אותם".

 

לטענתם, הממשלה דווקא עושה מאמצים על מנת להשיב את בנם, "אך זה עדיין לא מספיק". אמו של אהוד מבקשת רק לקבל אות חיים מבנה: "אני לא יודעת אם הבן שלי בחיים, או אם הוא חי אבל פצוע. מה שאנחנו עושים כאן זה כדי לשלוח מכאן אנרגיה חיובית ולחזק את אודי, אלדד וגלעד".

 

דליה נוימן, מנחת האירוע, שאלה את הורי החייל מה דעתם על הענקת פרס כספי עבור מידע על החטופים. לדבריהם, "אין לנו אמצעים להציע פרס כספי, אך אולי המדינה היא זו שתציע בהמשך". מיקי הוסיפה כי היא אישית אינה מאמינה בהצעת פרס כספי. שלמה חיזק את דבריה ואמר: "החוטפים לא צריכים כסף, יש להם הרבה. אך אם יש מחשבה לעשות זאת, הממשלה היא זו שצריכה לעשות כן".

 

ההורים הודו לציבור שמביע בהם תמיכה. "תמשיכו להיות איתנו, תתמכו בנו, ותמשיכו לחזק אותנו כדי שהבנים יחזרו הביתה". הם התקבלו במחיאות כפיים סוערות של הקהל.

 

חברת הכנסת עמירה דותן (קדימה) אמרה בכנס: "לא נצליח להחזיר את החטופים בלי סיוע ממדינות העולם. אנו מחוייבים להבין כי הצלחתנו מול החמאס והחיזבאללה נעוצה ביכולתנו לתקן את הליקויים כפי שהתגלו במלחמה האחרונה".

פורסם לראשונה 21/10/2006 14:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נועד עם המתווך במדריד. אנאן
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מיקי ושלמה גולדווסר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אבי אוחיון לע"מ
קרנית גולדווסר עם אולמרט ברוסיה
צילום: אבי אוחיון לע"מ
צילום: רויטרס
אהוד גולדווסר
צילום: רויטרס
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום: נועם רותם
גלעד שליט
צילום: נועם רותם
מומלצים