שתף קטע נבחר

העבודה נקרעת: פרס או קולט אביטל?

על רקע הסתבכותו של הנשיא משה קצב נמשך המירוץ השקט של הטוענים לתפקיד. מספר חברי סיעת העבודה תומכים בח"כ קולט אביטל, ואחרים מתלבטים האם לתמוך בפרס שערק לקדימה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יידרש להחליט בקרוב האם לתמוך פומבית בשמעון פרס לתפקיד נשיא המדינה. ולא רק אולמרט מתחבט בשאלה. חברי כנסת מהעבודה מתלבטים האם לתמוך במנהיגם לשעבר שערק לקדימה, או לתמוך במועמדת מבית - ח"כ קולט אביטל.

 

יו"ר העבודה, ח"כ עמיר פרץ, נפגש עם ח"כ אביטל בתל-אביב, ואמר לה שישקול את תמיכתו ברצינות. בסביבתה של אביטל אמרו ש"השיחה היתה טובה, והיא יצאה עם חיוך מהפגישה". מועמד שני של מפלגת העבודה לנשיאות הוא השר לשעבר גד יעקבי. פרץ נפגש עמו אך לא הבטיח לו דבר. בשיחה עם ynet אמר פרץ ביום חמישי שהוא שוקל לתמוך במועמדות של שמעון פרס, אם יתמודד.

 

אביטל ממשיכה לעשות לעצמה לובי ויש כבר כמה הצלחות. חברי הכנסת אבישי ברוורמן, יולי תמיר, נדיה חילו, עמי אילון, אופיר פינס, מתן וילנאי וח"כים מסיעות נוספות הודיעו לה שיתמכו בה. ח"כ שלי יחימוביץ' התומכת במועמדותו של ח"כ ראובן ריבלין תיפגש עם אביטל בקרוב. וזו רק אחת משורה של פגישות פוליטיות שצפויות בשבוע הקרוב בעניין בחירת נשיא חדש.

 

שר בכיר בעבודה אמר כי "לקולט אין סיכוי" והוסיף כי "כרגע יש לשמעון פרס ולרובי ריבלין את רוב הסיכויים, וטוב תעשה קולט אם תסיר את המועמדות שלה. זה הכל טוב ויפה, וזה מכובד שהיא מתמודדת, אבל אין לה שום סיכוי לנצח". על פי חוקת מפלגת העבודה, מי שקובע את זהות המועמד שבו תתמוך הסיעה בכנסת הוא מרכז המפלגה. מזכ"ל העבודה, השר איתן כבל, אמר הערב כי הוא צפוי לכנס את המרכז בחודש הקרוב.

  

ומה קורה בגזרת שמעון פרס? המשנה לראש הממשלה מעוניין לזכות בתמיכה נרחבת כדי להציג את מועמדותו לנשיאות. לפי שעה פרס מסרב להודיע שהוא מצטרף למירוץ, מחשש שיפסיד, כמו בפעם שעברה. עם זאת, אם ייווצר רוב משמעותי בכנסת לתמיכה בפרס, הוא יודיע רשמית על התמודדותו.

 

פרס אמר בראיון לתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2: "אני יודע שיש הרבה אנשים שרוצים שאהיה נשיא. זכותם. לא חובתי". הוא דבק בסרבנותו לדבר על אופציית הנשיאות. "כל זמן שלא הוצג גזר דינו (של הנשיא משה קצב) לא אגיד מילה על הנשיא. הוא זכאי להנות מחפות, אלא אם יש מצב אחר ואני לא אעסוק בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שמעון פרס
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
קולט אביטל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים