שתף קטע נבחר

  • מרושתים

תתכוננו: הרובוט יהיה ידידו הטוב של האדם

"אנחנו צריכים רובוטים" אמר קולין אנגל, מייסד ומנכ"ל iRobot, בפני קהל שעוד יתוודע למציאות המפתיעה הזאת במלוא עוצמתה: ילדי בית ספר יסודי במוזיאון המדע בבוסטון. "זה לא רק שאנחנו מעוניינים בהם, אנחנו ממש נהיה תלויים בהם בעתיד הקרוב מאד."

 

והוא צודק.

 

לרובנו זה אולי עוד נשמע כמו עתיד בדיוני, אבל בכיוון שהאנושות צועדת לעברו, אין לנו ברירה אלא להסתמך על רובוטים - מכונות שיודעות להתנייע, לפעול, ולקבל החלטות - בשביל המשך הקיום שלנו כפי שאנחנו מכירים אותו. לא פחות.

 

כי עם כל הכבוד לנפש הנעלה שלנו, אנחנו - בני האדם - מתגים כמגפה שמתפשטת ללא מעצורים על כדור הארץ. השנים האחרונות כבר הוכיחו שעם קצב הגידול שלנו לא די בחקלאות ותעשייה מקומית כדי לספק את צרכינו - במקום זה הקמנו מפעלי ענק וחוות תעשייתיות ואנחנו משיטים אורז ובגדים מסביב לעולם בגלל הצורך בייצור המוני והבדלי שכר.

 

אבל זה לא סוף הדרך. בסופו של דבר המאזניים הכלכליות יוטו כך שלא יהיה הגיון להפעיל פועלים בשר ודם אפילו במקומות הכי נחשלים בעולם. זה יהיה היום בו הרובוטים ישתלטו על חלק נכבד משוק העבודה.

 

"משבר" אחר שבפניו אנחנו עומדים היא הרפואה האיכותית והחיים הארוכים להם אנחנו זוכים כתוצאה מכך. הבעיה עם הברכה הזאת, שכל אחד מאתנו מאחל לעצמו ולמשפחתו, היא ההטיה של האוכלוסיה לגיל מבוגר יותר, ההתפשטות של מחלות כרוניות, והמחסור הקריטי בכוח אדם טיפולי וסיעודי (וכהערת אגב לכל בני ה-20 ומשהו של היום: תשכחו מלצאת לפנסיה בגיל 70 או פחות...).

 

רובוטים - כיום עדיין מופעלים בשלט רחוק לרוב - יתחילו להיות מראה תדיר בבתי חולים, בתי אבות, ומכוני סעד בתוך מספר שנים. אם תשאלו אותי - מדובר בפחות משני עשורים עד שנהיה רגילים לרובוטים כפי שאנחנו רגילים לטלפונים סלולריים כיום.

 

אז תתחילו להכין את המקום במחסן ובלב. הרובוטים בדרך.

 

מרושתים": לבלוג המלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיא הופמן. לחצו על התמונה לביוגרפיה
מומלצים