שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחר: פתיחת חודש המעורבות "חשוָן לרעך כמוך"

  מאות יוזמות התנדבות יתחוללו בכל רחבי תבל, במסגרת הניסיון שמובילה תנועת "קולדור" להפוך את חשון לחודש מעורבות חברתית. "אנחנו מבקשים להעמיד במרכז שניים מערכי היסוד של היהדות - ואהבת לרעך כמוך ותיקון העולם", מכריזים היוזמים

  לאחרונה, כך נדמה, מבקשת תנועת "קולדור" להמיר את מילות השורה השורה השנייה בשיר הילדים של נעמי שמר "שנים-עשר ירחים"  בנוסח "בחשון התנדבתי - והייתי מעורב". שכן בשנים האחרונות מובילים אנשי התנועה היהודית-העולמית ניסיון להפוך את חשון, שמתחיל היום (שני), לחודש מעורבות חברתית עולמית. השנה הוא כולל מאות פרויקטים התנדבותיים שייערכו בכל רחבי תבל, ובהם ייקחו חלק אלפי אנשים.  

   

  "חודש חשון מוכר במסורת היהודית כ'מרחשון', חודש מלא מרירות, שכן אין בו חגים או מועדים", אומרים בתנועה. "אנחנו סבורים שהגיעה העת להוציא את המרירות מחשון ולנסוך בו תוכן יהודי ערכי, מתוך הבנה שלוח השנה העברי אמור לשמש חלון ראווה לערכי היהדות ותכניה. המטרה היא שכל ארגון, קהילה ואדם יהודי בעולם יסמן את חשון ביומנו ויבצע במהלכו פעולה של תרומה לחברה". 

   

  "מרחשוון מגיע לאחר חשבון הנפש של חגי תשרי, והוא למעשה חודש הפעילות המלא הראשון בשנה לאחר החגים", מוסיף יו"ר ועדת החינוך של הכנסת הח"כ הרב מיכאל מלכיאור, שמזה שנתיים מקדם את היוזמה בכנסת. "בחודש הזה חשוב שנהיה מעורבים בפעילויות חברתיות למען הכלל. זוהי מעין הצהרת כוונות המשקפת את הדרך שבה נלך במהלך כל שנה, דרך של לקיחת אחריות על המציאות".

   

  איך עושים את זה? ראשית, רותמים ליוזמה ארגונים יהודיים, מנהיגים דתיים ופוליטיים, תנועות נוער ואחרים בארץ ובעולם, ומחוללים ערכת פעילויות התנדבות בארצות-הברית, אוסטרליה, קנדה, בריטניה, מקסיקו, דרום אפריקה, ברזיל, גרמניה ועוד. שנית, פונים לוועדת השרים לענייני טקסים וסמלים בבקשה שחשון יוכר באופן ממלכתי כחודש מעורבות חברתית. ושלישית,  חונכים את החודש

   בישיבה משותפת של ועדת החינוך וועדת העלייה והקליטה והתפוצות, שתיערך מחר ותשודר בערוץ הכנסת.

   

  כך למשל בישראל יוחתמו באי בתי-חולים על כרטיסי תרומת האיברים של "אדי"; בניו יורק, שם נערכות עשרות פעילויות שונות, יתקיים סוף שבוע של לימוד, חלוקת מזון ועבודה חברתית; במסצ'וסטס תתנהל ארוחה קהילתית פתוחה לציבור הרחב; בפלורידה ייערך יריד במהלכו יחוברו מתנדבים לארגונים ויירכשו מתנות לתרומה; בקליפורניה למעלה מאלף סטודנטים יסייעו למפעילי מקלט למחוסרי בית, מרכז שיקום, בתי-חולים לילדים ועוד; בבריטניה יבקרו ניצולי שואה ילדים פליטים וחסרי מחסה; במקסיקו ילדי בתי-ספר ישתתפו בפרויקט חברתי שנתי לקהילה היהודית; בדרום אפריקה יופעלו תוכניות סיוע בבתי יתומים, מרכזים קהילתיים ובתי קשישים; באוסטרליה יותרם ביגוד ויגויס כסף למאבק בהעסקה לא חוקית של עובדים; וזו, אגב, רק דגימה מהתפריט.

   

  "אנחנו מבקשים להעמיד במרכז חודש חשון שניים מערכי היסוד העיקריים של העם היהודי - ואהבת לרעך כמוך ותיקון העולם - ולהציבם על סדר היום של יהודים בישראל ובעולם", מסכם מוטי קריסטל, מראשי "קול דור". אמן.

     

  • לפרטים נוספים (באנגלית בלבד) באתר "חשון לרעך כמוך" לחצו כאן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים