שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: השתלת פנים מלאה לראשונה בהיסטוריה

  לאחר הצלחת השתלות הפנים החלקיות בצרפת ובסין, מתכוונת בריטניה לבצע בתוך מספר חודשים השתלת פנים מלאה - לראשונה בעולם. עשרות חולים שפניהם הושחתו כבר הגישו מועמדות לניתוח

  כשנה לאחר השתלת הפנים החלקית שבוצעה בצרפת, מתכוננים כעת מנתחים בריטיים לבצע את השתלת הפנים המלאה הראשונה בעולם. בימים אלה בוחנים הכירורגים את עשרות הפניות של מועמדים שפניהם הוחרבו על ידי כוויות קשות, תאונות או זיהומים שעיוותו את פניהם.

   

  ד"ר פיטר באטלר, ראש הצוות הכירורגי שיבצע את הניתוח, אמר כי צוותו
  צילום: רויטרס
  החל לבנות רשימה של ארבע מועמדים המתאימים לניתוח. במסיבת עיתונאים אמר באטלר כי הקים צוות רפואי ופסיכולוגי שילווה את תהליך הבחירה ואת ההשתלה וההחלמה הארוכה הצפויה למנותח.

   

  ההחלטה באה לאחר שמועצת האתיקה של משרד הבריאות בבריטניה נתנה אור ירוק לביצוע השתלת הפנים המלאה. הניתוח צפוי להתבצע בתוך מספר חודשים. עד כה פנו כ-30 מועמדים, אולם איש עדיין לא נבחר. "אנחנו נוקטים בגישה זהירה מבלי למהר" אמר באטלר, "עשויים לארוך כמה חודשים עד שהניתוח יתבצע".

   

  המהלך הזה בבריטניה אושר לאחר הצלחת השתלת הפנים של איזבל דינואר הצרפתיה אשתקד. בפניה של דינואר הושתלו אף חדש, סנטר ושפתיים מתורם מת. פניה של דינואר, צרפתיה בת 38, הושחתו לאחר שננשכה על ידי כלבה. לאחר הניתוח סבלה האישה מדחיית רקמות, אולם הטיפול הרפואי שקיבלה ייצב את מצבה.

   

  דינואר הופיעה במסיבת עיתונאים לפני מספר חודשים, שם נחשפו פניה לראשונה. היא סיפרה שהתחושות בפניה חוזרות אליה מחדש מיום ליום. דיבורה עדיין מעוות אולם רופאיה אמרו כי כלי הדם והעצבים הצליחו להיקשר לפניה החדשות.

   

  בחודש מרץ עבר לי גואושינג, צייד ממחוז יונאן שבסין, את השתלת הפנים השניה בהיסטוריה. לפני כשנתיים הותקף גאושינג על ידי דב, וסבל מפגיעות חמורות שהשחיתו את פניו. בניתוח שארך 14 שעות הושתלו בפניו לחי חדש, שפה עליונה ואף מתורם מת יחיד.

   

  זמן קצר לאחר הניתוח אמרו רופאיו שמצבו טוב, וכי בתוך כשבוע הם צופים כי פצעי הניתוח שבפניו יגלידו. עם זאת יארכו חודשים ארוכים עד שישיב לעצמו את תנועות הפנים והדיבור. בתוך כך ייאלץ ליטול תרופות רעילות למניעת דחיית השתל. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  השתלת פנים. המועמדים בדרך
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  אליזבת דינואר שנה אחרי. מושתלת הפנים הראשונה
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים