שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עליה משמעותית בשיעור דלקות הריאות בישראל

  החורף עוד רגע פה והוירוסים כבר חוגגים עלינו, אך טרם אותר נגיף השפעת בישראל. מנגד, נרשמה עליה ניכרת במספר מקרי דלקות הריאות מתחילת הקיץ ועד היום, ובמספר התינוקות שלקו בברונכיוליטיס

  מחלקות הילדים והפנימיות בבתי החולים כבר גדושות בחולים, אבל עדיין לא מדובר בשפעת: דו"ח של החברה הישראלית לרפואת ילדים בקהילה  (חיפ"א) מגלה כי עדיין לא אותרו נגיפי השפעת בקרב חולים בישראל. ואולם, חלה עליה בפניות לרופאי הקהילה ולמיון בשל דלקת ריאות ויראלית בתינוקות (ברונכיוליטיס) שנגרמו על ידי הנגיף RSV מסוג B.

   

  כתב העת Pediatrics של איגוד חיפ"א הישראלי מדווח עוד כי על פי דיווחי

  המרכז האמריקני לבקרת מחלות, האיגוד המקביל באירופה וארגון הבריאות העולמי, מסתמן כי פעילות השפעת נמוכה ברחבי העולם עד כה, וכוללת את נגיפי השפעת מסוג A ו-B. עד כה רוב הזנים שבודדו תואמים לזני החיסון.

   

  יותר פונים

  מניתוח פניות למרפאות בקהילה של קופ"ח מכבי עולה כי שיעור הפניות לרופאים עקב תסמיני שפעת היה נמוך עד כה, ואילו שיעור הפניות לרופאים בקהילה בעקבות דלקת ריאות הוא גבוה משמעותית בהשוואה לשנים קודמות. העלייה בשיעורים אלה נצפתה לאורך כל חודשי הקיץ בבני שנתיים ומעלה, ובעיקר בבני 19-44 שנים. 

   

  גם על פי המדד של פניות לחדרי המיון בבתי החולים של שרותי בריאות כללית נצפתה עליה בתחלואה בדלקת ריאות במהלך חודשי הקיץ, בהשוואה לשנים קודמות. עלייה זו בולטת בעיקר בפניות למיון פנימי, כשריבוי הפניות עדיין נמשך בשבועות האחרונים ללא מגמה ברורה בתנודות של מספר הפניות בשבוע.

   

  מאמצע חודש ספטמבר נצפתה עליה בסך הפניות למיון ילדים, שהיא משמעותית יותר מהעליות שנצפו באותה תקופה בשנים קודמות. ניתן ליחס עליה זו, לפחות באופן חלקי, לעליה הדרמטית שנצפתה בשלושה שבועות האחרונים בפניות למיון ילדים בשל ברונכיוליטיס. בהתייחס לפניות למיונים בעקבות דלקת בדרכי הנשימה העליונות, מאמצע ספטמבר נצפתה עליה קלה בפניות למיון פנימי ובעיקר למיון ילדים, שאיננה חריגה בהשוואה לשנים קודמות.

   

  אחוזי תפוסת המיטות הממוצעים במחלקות הילדים ובמחלקות הפנימיות במהלך חודשי הקיץ לא היו שונים באופן משמעותי מהאחוזים שנצפו בתקופה המקבילה בשנים קודמות, ואף לא חל בהם שינוי משמעותי בשבועות האחרונים.

   

  בתקופת הקיץ נצפתה עליה באחוז המונשמים ביחס לתפוסה הכוללת בכלל בתי החולים, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנים קודמות, עם שיא של 4.1%. מאז חלה ירידה באחוזים והם התייצבו סביב 3.5%.

   

  מספר הנפטרים המצטבר מכל הסיבות הוא נמוך במעט בהשוואה לזה שנצפה בשנים קודמות, כשבשלושת השבועות האחרונים דווח על מספר נפטרים נמוך מזה שנצפה באותה התקופה בשנים קודמות. נתונים אלה מבוססים על תושבי מחוזר תל אביב, שנדגמו כמדד לתמותה הכללית. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שפעת. הנגיף טרם נמצא
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים