שתף קטע נבחר

עסקת טיעון לגנב הרכב שרצח את ענבל עמרם

מוחמד ג'עידי בן 21 מקלקיליה רצח את ענבל עמרם בת גילו מפתח תקווה במהלך שוד מכוניתה. היום הוא הורשע ברצח במסגרת עסקת טיעון בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. הוא ירצה מאסר עולם

הרצח שזעזע את המדינה נגמר בעסקת טיעון: ענבל עמרם בת 20 מפתח תקווה נרצחה לפני כשבעה חודשים בדקירות סכין במכוניתה בידי גנב רכב פלסטיני, והיום (ג') הורשע ברצח האיש שלקח את חייה - מוחמד ג'עידי בן 21 מקלקיליה - במסגרת עסקת טיעון ויישלח למאסר עולם. זה העונש הקבוע בחוק על רצח, אך ג'עידי הודה בעבירות נוספות, ועליהן לא ישלם את המחיר. במהלך הדיון פרצה מהומה, כאשר הסניגורית סיפרה שהרוצח מביע חרטה.

 

עורכת דינו, טלי גוטליב, אמרה בבית המשפט: "מודה ועוזב ירוחם. מאחורי המעשה יש אדם בן 20 שהגיע במטרה לגנוב רכב ומצא את עצמו מתמודד עם העובדה שהוא קטל חיים". ג'עידי עצמו אמר בבית המשפט שהוא מבקש סליחה ומחילה מהוריה של ענבל, "לא הצלחתי למצוא מחילה לעצמי ואני וחולם עליה בלילות ומבקש ממנה סליחה".

  

בני משפחתה הרבים של עמרם שהגיעו לדיון זעמו על דברי הסניגורית. קרוב משפחתה קרא בבית המשפט: "הוא יחיה חיים ויבנה חיים, והיא לעולם לא תבנה חיים". אביה ביקש מבית המשפט שיפסיקו את דבריה, משום שהם פוגעים במשפחה. 

 

ג'עידי הודה גם בחטיפת עמרם, בהצתת גופתה, בשוד ובשהייה בלתי חוקית בישראל. במסגרת עסקת טיעון הודה ג'עידי במעשים והצדדים ביקשו מבית המשפט לגזור עליו עונש של מאסר עולם בלבד. גזר הדין יינתן ב-14 בנובמבר. 

 

נציג התביעה אלי שוורץ אמר בבית המשפט שהצדדים החליטו לחתום על עסקת הטיעון משום שזה נדיר שאדם מודה ברצח ולטענתו "ההודאה יש בה כדי לבטא את האינטרס הציבורי". שוורץ הוסיף כי בני משפחתה של עמרם הביעו חשש לאחר כתב האישום נגדו שהוא לא יורשע בעבירות שיוחסו לו והוסיף שההסדר נחתם על דעתם. 


האב, חנניה עמרם מחוץ לאולם בית המשפט (צילום: ניב קלדרון)

 

שוורץ אמר בתום הדיון כי ג'עידי אמנם הודה, אך לא הודה בעבירה של רצח במהלך חקירותיו, אלא טען שלא התכוון לרצוח את עמרם. לכן - מחשש שלא יוטל עליו מאסר עולם במידה ולא יודה, הוחלט להגיע עמו להסדר הטיעון.

 

אב בת הדין, השופטת ברכה אופיר-תום, הודיעה שצוות השופטים יצטרך לשקול את הסדר הטיעון ואם הוא לא חריג. ויודיעו על החלטתם ב-14 לנובמבר, יום לפני מה שהיה אמור להיות יום הולדתה ה-21 של ענבל עמרם. 

 

רצח, חטיפה, שוד והצתה 

ג'עידי הואשם בחודש אפריל ברצח. כתב האישום נגדו כלל גם חטיפה לשם סחיטה, שוד, הצתה ושהייה בלתי חוקית בישראל. עמרם ז"ל יצאה מהבית עם מכוניתה בשעה אחת וחצי בלילה כדי לאסוף את אחותה. משבוששה לשוב, הוריה פנו למשטרה. המכונית נמצאה לבסוף באזור השדות שבין שכונת רמת-אביב ג' לגלילות. בתוך המכונית התגלה המחזה הקשה: עמרם שכבה על מושב הנוסע ללא רוח חיים, כשבצווארה סימני דקירה. תחילה הסברה היתה כי מדובר ברצח על רקע לאומני, אולם מאוחר יותר הממצאים הובילו אל ג'עידי, המוכר למשטרה כגנב כלי רכב. 

 

לפי כתב האישום שהוגש נגדו, הצליח ג'עידי לחדור לישראל תוך עקיפת גדר ההפרדה והגיע לפתח תקווה כשהוא מצויד בסכין, במטרה לגנוב מכונית. כאשר הבחין ברכב הפיג'ו 406 של משפחת עמרם, החליט לגנוב אותו. הוא הבחין בענבל עמרם כאשר היא יורדת מביתה והולכת לכיוון המכונית, בדרכה לאסוף את אחותה, והחליט כי זו ההזדמנות שלו לחטוף ממנה את המכונית באיומי סכין. בנוסף הוא רצה לנצל את עמרם כדי שתראה לו את הדרך מהשכונה בה התגוררה משפחתה בחזרה לכפר קאסם, משם התכוון להימלט לקלקיליה.

 

ג'עידי המתין שעמרם תיכנס אל המכונית ומיד נכנס אחריה, תוך שהוא מאלץ אותה באיומי סכין לעבור למושב שליד הנהג. הוא החל בנסיעה לאחור אך הבחין כי עמרם מנסה להימלט מהמכונית וחשש כי במקרה כזה היא תזעיק את המשטרה. כדי למנוע ממנה לעשות זאת הוא חסם את פיה, דקר אותה דקירה עמוקה בצווארה והמשיך בנסיעה.

 

הוא לא הכיר את אזור גוש דן, טעה והגיע לצומת גלילות. במהלך נסיעתו הבחין בניידת משטרה והסיט את מכוניתו לשביל עפר כדי להיפטר ממנה, כשעמרם בתוכה. בהמשך, על מנת למנוע מהמשטרה את האפשרות לגלות את טביעות אצבעותיו, ניסה ג'עידי להצית את המכונית ונמלט בריצה מהמקום, כשהוא משאיר שם את עמרם לדמם למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ג'עידי. עסקה
צילום: ירון ברנר
ענבל עמרם
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
מומלצים