שתף קטע נבחר

איילון: מכתב בוש חשוב כמו הצהרת בלפור

שגריר ישראל לארצות הברית, המסיים את תפקידו, אמר בשיחה עם כתבים כי מכתב בוש מ-2004, לפיו ארצות הברית מכירה בגושי ההתנחלויות הגדולות בגדה ובאי חזרתם של הפליטים הפלסטינים - נושא חשיבות היסטורית עצומה. "זהו אחד ההישגים החשובים של תקופת שרון", הוסיף

"מכתב הנשיא בוש מ-14 באפריל 2004, שהכיר בגושי ההתיישבות הגדולים בגדה ובאי חזרתם של הפליטים הפלסטינים לישראל, דומה בחשיבותו ההיסטורית והמדינית להצהרת בלפור - אז נקבעה זכות העם היהודי לבית לאומי, ובמסמך בוש עוצבו קוי המתאר של גבולות מדינת ישראל" - כך אמר היום השגריר היוצא של ישראל בארצות הברית, דני איילון.

 

בפגישה עם כתבים ישראלים, לסיכום כהונתו בת ארבע שנים וחצי, ציין איילון כי מסמך בוש מגדיר בפעם הראשונה את גבולותיה של ישראל. "במכתבו של הנשיא האמריקני יש הכרה בגבולות הכוללים גושי התנחלויות גדולים, ובעקרון שיש לשמר קו גבול בר הגנה. אי לכך, בראייה היסטורית - זה יהיה מסמך מאוד חשוב".

 

איילון ממשיך בהשוואה להצהרה שנמסרה ב-1917 על ידי שר החוץ הבריטי ארתור ג'יימס בלפור. "גם הצהרת בלפור היתה נייר מחייב שנתן השר הבריטי לחיים וייצמן, יו"ר הסוכנות. אז לא היה מנגנון הכרה בינלאומי, ועברו 30 שנה עד שההצהרה הזו מומשה".

 

השגריר היוצא של ישראל בארה"ב סבור שמכתב הנשיא בוש הוא אולי מסמך חזק עוד יותר. "זהו נייר של נשיא ארה"ב, מגובה בהחלטת הקונגרס. אני מאמין שכאשר נגיע בעתיד להסכם , הנייר הזה יהיה הבסיס. זהו אחד ההישגים החשובים של תקופת שרון".

 

בשיחה שלל השגריר איילון אפשרות של לחץ על ישראל להסדר כפוי, תחת ממשל בוש. לדבריו, התיאום בין וושינגטון וישראל רק יתחזק נוכח מה שקורה באיראן והטרור הבינלאומי.

 

"מההיכרות האישית שלי עם הנשיא בוש ועם מזכירת המדינה רייס, הם לא יצרו דברים מלאכותיים. הם לא ילכו עם הראש בקיר. להערכתי, הם יתקדמו עקב בצד אגודל ויבחנו את ההתפתחויות בשטח. אם הם לא יראו שיש איזה מהלך פנימי-פלסטיני שיכול להביא לבן-שיח שיכול לשלוט, לספק את הסחורה ולעשות תן וקח עם ממשלה ישראלית - זה ימשיך להיות אותו דבר".

 

איילון מתכוון לעזוב את וושינגטון בימים הקרובים, אחרי פגישות אישיות בשבוע הבא עם בכירי הממשל. בין השאר הוא מוזמן לפגישת פרידה מהנשיא בוש בבית הלבן ולארוחת ערב עם מזכירת המדינה רייס.

 

איילו אמר כי בכוונתו לפרוש ממשרד החוץ ב-1 בינואר, אחרי כמעט 20 שנה בשירות החוץ, ולעבור לשוק הפרטי כדי לעסוק בכלכלה. הוא ציין כי הוא קיבל פניות גם בתחום הפוליטי, בין השאר לרוץ לראשות עיריית הוד השרון, אך הוא לא מתכוון לעסוק בזה לפני הפרישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. מסמך חשוב
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
שרון. הישג גדול
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
איילון.
צילום: איי פי
מומלצים