שתף קטע נבחר

פרס בלונדון: שסעודיה תפסיק להיות ביישנית

במסיבת עיתונאים בבירת בריטניה קרא המשנה לרה"מ למנהיגי ערב לקיים פגישות גלויות. הבהיר: נפסיק לטוס מעל לבנון כשחיזבאללה יתפרק מנשקו

"מטוסי ישראל יפסיקו טיסותיהם מעל לבנון רק כאשר החיזבאללה יתפרק מנשקו וישראל תקבל לידיה את מפת הטמנת ארסנל הנשק באדמת לבנון - כלומר כל הבונקרים, הפצצות והטילים", כך אמר היום (ד') המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, במסיבת עיתונאים לפני סיום ביקורו בלונדון.

 

באשר לסוריה אמר פרס שהוא מטיל ספק בהצלחת משימתו של השליח המיוחד ששלחה בריטניה לדמשק. "אני אומר את זה לא בגלל שאני מטיל ספק בכנות כוונותיה של בריטניה, אלא בגלל דמשק. פני ישראל היו לשלום אמיתי עם סוריה, הכולל ויתורים כואבים, אלא שהיום אסד משחק משחק כפול. חייבים להגיד את האמת לעולם: אי אפשר לדבר במתיקות שפתיים על שלום עם ישראל ובמקביל לארח ולתת חסות לטרוריסטים ולרוצחים הגדולים בעולם ובראשם חאלד משעל. אי אפשר לתת גיבוי, תמיכה וחימוש לשלוחות הטרור כמו החיזבאללה".

 

בסוגייה הלבנונית אמר פרס כי ישראל מוכנה לשלום עם לבנון. "ישראל מוכנה לבצע שיתופי פעולה כלכליים ומדיניים משמעותיים עם לבנון. אנו שואפים ללבנון מתונה ומאוחדת שניתן לעשות איתה שלום. לבנון אינה מדינת אויב של ישראל. עם זאת, חייבים לראות את התמונה הגדולה ולמנוע מהחיזבאללה להפוך את לבנון למדינת לוויין איראנית שיעית קיצונית. מדינת ישראל תובעת את החלפת החיזבאללה בחיילי יוניפי"ל בלבנון".

  

עוד אמר פרס כי כל משא ומתן מדיני בעתיד מול הפלסטנים יהיה מונע על ידי קידום תהליכים כלכליים. בין היתר ראוי להזכיר בעניין זה את עמק השלום, מים סוף עד הירמוך. "ישראל היתה מוכנה לעשות שלום עם הפלסטינים, אך הפיצול בממשלה והפיצול ברחוב הפלסטיני אינם מאפשרים זאת כרגע. כדי לממש את היוזמה הסעודית מדינות ערב צריכות להפסיק להיות ביישניות. עליהן להרים את ראשן ולדבר ישירות עם ישראל. המדינות הערביות המתונות צריכות לצאת מהארון. עליהן לפעול כמו סאדאת והמלך חוסיין שבאו לירושלים ונפגשו עם המנהיגים הישראלים בפומבי. עברו הזמנים של מגעים לשלום מאחרי הקלעים".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
יד לשלום: פרס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים