שתף קטע נבחר

חשין: קצב, תוריד את הקוף מהגב, חזור הביתה

בראיון לערוץ הכנסת אומר השופט מישאל חשין כי אם היה אחד ממקרוביו של הנשיא, היה מייעץ לו לפרוש. עם זאת הוא מדגיש כי אין לכפות זאת על הנשיא בחוק. על תופעת החקירות כלפי בכירי המדינה אמר: "חבל שאלה הם פרנסי הציבור שצריכים להראות הדרך"

המשנה לשעבר לנשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין, טוען כי אם הנשיא משה קצב היה שומע בעצתו, הוא היה כבר פורש לביתו בקריית מלאכי וחוסך מעצמו את "הפרשה העצובה", כלשונו, שהוא נתון בה. עם זאת סבור חשין כי אין לכפות על הנשיא התפטרות באמצעות חוקים חדשים בכנסת, דוגמת התיקון ל"חוק יסוד: הנשיא". חשין אמר את הדברים בראיון מיוחד לערוץ הכנסת (99), אשר ישודר במלואו הערב ב-21:30.

 

"לו הייתי רעייתו של הנשיא או אחד מקרוביו, היייתי אומר לו: 'למה לך הדבר הזה? שב בשקט וחזור לביתך בקריית מלאכי, תוריד את הקוף הנורא הזה שיושב ומגרד לך בפדחת ללא הרף'. אולם הנשיא לא שמע לעצה זו והעדיף לשמוע לעצות אחרים", אמר חשין.

 

חשין מדגיש כי למרות הביקורת על קבלת ההחלטות של קצב בתקופה האחרונה, לא יהיה זה ראוי שהכנסת תחוקק חוקים שהם לגופו של נשיא המדינה או תכפה עליו להתפטר. לדבריו, הנשיא אינו נאחז בקרנות המזבח כאשר הוא מתעקש להישאר בתפקידו גם לאחר המלצת המשטרה להגיש נגדו כתב אישום על עבירות שורות מין, אלא נאחז בקרנות החוק המאפשר לו להשאר ולכהן בתפקידו.

 

במהלך הראיון התייחס חשין גם למספר נושאים נוספים על סדר היום, בהם דעת הציבור הישראל על רוצחו של יצחק רבין. חשין מודאג מתוצאות הסקר שהתפרסם ביום שישי, לפיהן שליש מהציבור מסכים להעניק חנינה ליגאל עמיר, אולם לדעתו אין צורך לחוקק חוק מיוחד עבורו, שכן לא ראוי שיהיה חוק לגופו של אדם. "המחשבה שיהיה חוק שייקרא 'חוק רוצח ראש ממשלה' מזוויעה. שאלת החנינה נתונה לסמכות הנשיא והרשויות". חשין אינו פוסל אפשרות שבעתיד יימצא נשיא שירצה לחון את יגאל עמיר.

 

דאגה נוספת הביע השופט חשין לעתיד שלטון החוק בישראל, בעקבות הפרסומים היומיים על חשדות לשחיתות בקרב מנהיגי העם. "חבל שאלה הם פרנסי הציבור שצריכים להראות הדרך", אומר חשין. "על מערכת המשפט לעמוד על המשמר מדי יום מול תופעות אלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
מישאל חשין
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
משה קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים