שתף קטע נבחר

יחימוביץ': המדינה לא דאגה לקורבנות ההתנתקות

בסיור של חברי הוועדה לזכויות הילד באתר הקראווילות בניצן, התוודעו חברי הכנסת למצוקותיהם של בני הנוער במקום. ח"כ יחימוביץ' התעניינה בהתערערות של הסמכות ההורית ובכעס כלפיהם, אך אחת הצעירות הבהירה: "הכעס הכי גדול שלי הוא כלפי המדינה, האמון שהאנשים נותנים במדינה נעלם"

"כשהמדינה נוקטת בצעד כזה דרסטי, המינימום שהיה צריך לעשות זה לדאוג לקורבנות של הצעד הזה", כך אמרה בצהריים (יום ה') ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) בסיור שערכה עם חברי הוועדה לזכויות הילד בקיבוץ עין צורים ובאתר הקראווילות בניצן. הסיור נערך כדי לעמוד על מצבם של המפונים, בדגש על בני הנוער.


חברי הכנסת לומדים על מצב המפונים (אמיר כהן)

 

אחת הנערות סיפרה כי מה שחסר בעיקר לבני הנוער היום זה מסגרת קבוצתית מגובשת ומאורגנת בחברה. "לחלק מבני הנוער המצב הזה מאוד קשה, חברים שלי אושפזו בבתי חולים, חלק מהם בעקבות בעיות נפשיות. יש הרבה נערים חזקים אבל אלו בעיקר משכבת הגיל הבוגרת. הקטנים יותר נמצאים במצב של סיכון כי הם עברו טראומה".

 

לדבריה, "חברים שלי שעומדים בפני גיוס ורצו להתגייס לשייטת וליחידות נבחרות, החליטו בהתנתקות לרדת מהרעיון בגלל שמצד אחד הם רצו לתרום, אבל מצד שני חששו שישתמשו בהם בצבא כבובות".

 

פנינה חכמון, הממונה על האתר מטעם מועצת חוף אשקלון באתר הקראווילות בניצן, סיפרה לחברי הוועדה על הבעיות הרבות של תושבי האתר, על האבטלה ועל העובדה שפתרונות דיור הקבע הולכים ומתרחקים.

 

1,400 ילדים מתגוררים באתר הקראווילות, ולדבריה לגבי חלק מהתלמידים, הלומדים בחינוך הלא מוכר, יבוטלו ההסעות. מדובר ב-40 ילדים "שבקרוב מאוד יצטרכו לשבת בבית אם לא יימצא תקציב להסעות הללו", היא סיפרה על הקושי לקיים פעילויות תרבותיות עבור הילדים, כיוון שמדובר במספר גדול מאוד של ילדים ויש מחסור במבנים.

 

עוד הוסיפה וסיפרה על בני נוער שנשרו ממערכת החינוך: "יש נשירה גלויה וסמויה, ישנם תלמידים שנוסעים בהסעה לבתי הספר באשקלון ובאזור, מסתובבים כל היום וחוזרים לאחר מכן. ההורים לא מודעים לכך שהם לא לומדים. חלק מהמנהלים מעדיפים גם לא לדווח על הנערים הללו מכיוון שכך הם מפסידים את התקצוב לגביהם".

 

היא סיפרה על נערים עם בעיות של סמים ואלכוהול, ועל ונדליזם באתר הקראווילות. "הבעיות הללו של סמים ואלכוהול היו קיימות גם קודם לכן כנראה, אבל כיוון שמדובר בקהילות סגורות, הן העדיפו לטפל בזה בעצמם".

 

יחימוביץ', יושבת ראש הוועדה לזכויות הילד, שוחחה עם בני הנוער ושאלה את אחד הנערים אם יש תופעות של חזרה בשאלה בעקבות ההתנתקות. אחת הנערות השיבה לה שלא, כמעט ולא.

 

יחימוביץ' אמרה שיש כעס והתערערות של הסמכות ההורית. אך אחת הצעירות הבהירה בפניה: "הכעס הכי גדול שלי הוא כלפי המדינה, האמון שהאנשים נותנים במדינה נעלם". 

 

יחימוביץ' שאלה את אחת הצעירות מה היא רוצה לעשות כשתגדל וזאת השיבה לה שהיא רוצה לעסוק בתקשורת מאחר שלדבריה התקשורת הייתה עויינת כלפי התושבים והם סבלו ממנה מאוד, לכן היא רוצה להגיע לשם. יחימוביץ' השיבה לה: "אכן בתקשורת יש כיוון פוליטי די ברור וחבל שהצד השני לא נשמע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
יחימוביץ' בניצן. "התקשורת נוטה לצד אחד"
צילום: אמיר כהן
צילום: דלית שחם
ניצן. ילדים שלא לומדים
צילום: דלית שחם
מומלצים