שתף קטע נבחר

אולמרט: רוצח ראש הממשלה לא ישוחרר לעולם

בישיבת הזיכרון בכנסת הבהיר ראש הממשלה כי לסקר בו נרשמה תמיכה רבה בשיחרור יגאל עמיר מהכלא אין משמעות מעשית. לדברי אולמרט "הסקר מעיד עם זאת על כשל חינוכי, ומדאיגים במיוחד הנתונים במגזר הדתי". גם יו"ר האופוזיציה נתניהו אמר: "אין ואסור שתהיה חנינה". השר שמעון פרס: "המנהיג נרצח, והרוצח חי חיים שמביכים ומביישים את כולנו"

"לסקר על שיחרורו של יגאל עמיר אין משמעות מעשית. על פי החוק, רוצח ראש הממשלה לא ייצא לחופשי לעולם ואי אפשר להעניק לו חנינה. אבל לסקר יש משמעות חינוכית. הוא מעיד על כשל חינוכי", כך אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסו לסקר לפיו שליש מהישראלים תומכים במתן חנינה ליגאל עמיר. אולמרט אמר את הדברים בישיבת זיכרון מיוחדת של הכנסת לציון 11 שנה לרצח רבין. הנשיא קצב נעדר מהישיבה וכן גם חברי הכנסת מהסיעות הערביות - מה שזכה לגינוי סיעות קדימה, העבודה והליכוד.

 

"היעדרותם מהטקס הינה בלתי ראויה, פוגעת בציבור אותו הם מייצגים ומבטאת זלזול בטקס שתכליתו הבעת מחויבות לדמוקרטיה בישראל", נכתב בהודעה משותפת. לדברי אולמרט "מדאיג במיוחד הכשל הזה בקרב חלק מהציבור הדתי. 14% מהציבור הזה, ואני מדגיש, זהו ממצא מסקר דעת קהל בלבד, על פי הסקר תומכים במתן חנינה מיידית לרוצח ראש הממשלה. 50% נוספים תומכים במתן חנינה בעתיד".  

אולמרט הוסיף כי "יצחק רבין קבע כי אין שתי ירושלים ומבחינתנו ירושלים אינה נושא לפשרה". בהתייחסו לנושא הפלסטיני אמר כי "חבל שההתעלמות הפלסטינית ממציאות חייהם נמשכת עד היום הזה וממשלת הרשות הפלסטינית ממשיכה בליבוי השנאה ומעשי הטרור למרות המחיר הנורא שמשלם בשל כך העם הפלסטינים וגם המחיר אותו אנו משלמים". הוא ציטט את רבין ואמר: "אנו קוראים לכל האומות להקדיש את תשומת הלב לסכנה הנובעת מהאיסלאם הפונדמנטליסטי. במלחמה שנאלצנו לנהל לפני שלושה חודשים, עמדנו בקו החזית של העולם הנאור נגד עולם החושך של איראן שחותרת להביא לא רק להשמדתנו אלא גם להשמדת תרבות העולם המערבי". 

 

ראש הממשלה סיכם: "נדרנו כולנו לעצמנו כחברה לא לסלוח ולא לשכוח ולעולם לא לאפשר הישנות רצח כזה. נדר זה מחייב אותנו לפעול היום לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו חייבים זאת לעצמנו ואנחנו חייבים זאת לזכרו של יצחק רבין".

 

יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר בטקס כי "הוויכוח הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה, מותר להתווכח וצריך להתווכח". בהתייחסו לסקר, לפיו שליש מהישראלים תומכים במתן חנינה ליגאל עמיר, אמר: "אין ואסור שתהיה לכך חנינה. עלינו לעמוד מול אתגרנו כחברה חופשית ששואבת את כוחה מהכרעות שמתקבלות מהחלטות דמוקרטיות".

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר כי "המנהיג נרצח, והרוצח חי וחי חיים שמביכים ומביישים את כולנו. הרוצח שהפר את הדיבר החשוב ביותר ב-10 הדיברות הוא יירשם לדראון עולם. אורו של יצחק לא יגווע. מורשתו תוסיף חיים ותקווה למען עתיד טוב יותר".

 

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, אמר בטקס לזכרו של יצחק רבין כי "עד הארבעה בנובמבר, איש מאיתנו לא האמין שיתכן רצח פוליטי בישראל. אנחנו מרבים לעסוק בימים אלה באיומים החיצוניים, אך אני חרד מהשאננות הרווחת בציבור הרחב".  בנאומו בכנסת הוסיף: "אני מצטער לומר שיש לפעמים גם בבית הזה סנגורים למפירי חוק אידאולוגים".

 

יובל רבין: לשכוח משיקולים פוליטיים 

בהר הרצל נערך מוקדם יותר הטקס הממלכתי לזכר רבין. הבן יובל רבין אמר קדיש ואחר כך דיבר על הזכרון האישי: "אילו היה חי איתנו היום, אבא היה שוכח שיקולים פוליטיים. אילו שמעו בקולנו, היינו מבקשים אולי בשמו לשכוח שיקולים פוליטיים, כי כמו שאמר אבא, אין לנו מדינה 'ספייר'".  

 

יובל רבין אמר מעל הקבר: "עם תום הטקס אנחנו נחזור הביתה, מאחורינו ישארו זרי הפרחים לקמול. יהיו בתוכנו אנשים שיחזרו לשגרת היום המטורפת ויהיו אחדים שישאו את הזיכרון עוד כמה ימים אולי יותר. אנחנו נזכור בראש ובראשונה את האבא האוהב שלנו. נזכור גם תמיד את המצח חרוש הדאגה, את הנזיפות וחוסר הסבלנות מול שגיאות ותקלות. שונה המצב ב-11 השנים האחרונות מאז הופקע מאיתנו לתמיד ונקבע בלוח השנה היום הארור הזה שבו הרג יהודי את ראש הממשלה היהודי. אולי זה נדוש מעט, אבל חסרונו וחסרונה של אמא בולטים לי במיוחד כשאני מביט בדור הצעיר של המשפחה שאף פעם לא ידעו את המילים סבא יצחק וסבתא לאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ראש הממשלה היום עם נכדתו של רבין
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: ערוץ הכנסת
יו"ר הכנסת בטקס
צילום: ערוץ הכנסת
11 שנים חלפו
ציור: אבי נחמיאס
מומלצים