שתף קטע נבחר

הבית הפתוח בעד מזוז; גאידמק נגד

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אומרת מנכ"לית הבית הפתוח: "מזוז הגן על הדמוקרטיה הישראלית ולא התקפל אל מול המאיימים באלימות ובטרור". המיליארדר ארקדי גאידמק: "בושה וחרפה שמני מזוז תומך בקיום מצעד הגאווה"

הבית הפתוח בירך אמש (יום א') על החלטת היועץ המשפטי לממשלה להורות למשטרה לאפשר לקיים "מצעד צנוע" בירושלים. אבל המיליארדר ארקדי גאידמק יצא נגד ואמר כי "זו בושה וחרפה שמני מזוז תומך בקיום מצעד הגאווה בירושלים, וזה רק מוכיח שהכל פה מתקיים לפי החוקים שלו".

 

לדברי הבעלים של בית"ר ירושלים, "לכל אחד יש זכות לחיות לפי דעתו, אבל צריך גם לדעת לכבד אחרים. לא כולם הומואים, יש גם אנשים אחרים, אז אם הם רוצים להפגין הם צריכים לדעת לכבד גם אחרים. ירושלים היא לא עיר רגילה, זו עיר של מסורת אנושית ושל היסטוריה, וזו עיר שטבועים בה הערכים של המשפחה. לכן, לקיים פה בירושלים את מצעד הגאווה זה דבר שמהווה פגיעה בערכי המשפחה וזו בושה שמני מזוז תומך בזה. זה מראה שהכול מתנהל לפי החוקים שלו, וזו בושה למדינה היהודית".

 

בהודעת הבית הפתוח נאמר שהיום יתכנסו כדי לגבש עם המשטרה תוואי למצעד, שיענה על דרישות האבטחה. "מזוז הגן על הדמוקרטיה הישראלית ולא התקפל אל מול המאיימים באלימות ובטרור", אמרה מנכ"לית הבית הפתוח, נועה סתת.

 

בבית הפתוח אומרים שהמצעד ביום שישי הקרוב הוא הפגנת זכויות אזרח מכובדת, שרלוונטית לכל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לליבו. נועה סתת: "המצעד ביום שישי הוא חגיגה של דמוקרטיה, זכויות אזרח, חופש ביטוי ושלטון החוק בישראל. ההחלטה משגרת מסר ברור לגורמים המסיתים, העושים שימוש ציני באלימות ובטרור על מנת לשנות את המציאות הפוליטית".

 

סתת הוסיפה כי "כעת - האחריות מוטלת על מנהיגי החרדים והקהילות האחרות המתנגדות למצעד. אנו קוראים למנהיגים אלו להתעשת ולהפסיק את ההשתלחות חסרת הרסן בחברי הקהילה בירושלים, לפני שתוביל לאסון. כמו-כן, אנו מושיטים יד לכל מי שמעוניין להיכנס איתנו לדיאלוג סובלני ולהידברות על החיים בירושלים, מגזר לצד מגזר, אדם לצד אדם". בבית הפתוח אומרים שהמצעד בירושלים הוא הפגנת זכויות אזרח.

 

גם חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל (מרצ), בירך על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לאפשר את קיום המצעד. לדבריו, "זו החלטה הלוקחת בחשבון את חופש הביטוי ואת שיקולי הביטחון ומעבירה מסר חשוב, שהאלימות, ההסתה והטרור לא ינצחו".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מתחה ביקורת חריפה על המשטרה, שלדבריה "עבדה בשירות הקואליציה הפנאטית הבין-דתית", בניסיונה למנוע את קיום מצעד הגאווה בבירה. לדבריה, "המשטרה יצרה אווירה שאיפשרה הסתה והפחדה על מנת למנוע את המצעד".

 

ואילו חבר הכנסת יצחק לוי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), ממובילי המאבק נגד מצעד הגאווה, אמר בעקבות החלטת היועץ כי "קיום המצעד בכל מחיר עלול להוביל לאלימות קשה ולפגיעה במרקם החיים בעיר". לוי קרא למזוז "לקרוא את הכתובת על הקיר ולחזור בו לפני שיהיה מאוחר". 

 

פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן גביר, אמר כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, "מוכיח שוב שהוא תומך באויבי ישראל ובתועבות למיניהן ויוצא נגד כל המקודש לתורת ישראל. מוזר שכשאנחנו רוצים להתפלל בהר הבית לא משמיע מזוז את עמדתו בנוגע לחופש הביטוי".


פורסם לראשונה 05/11/2006 21:05

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, תומר גנור ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
גאידמק נגד למזוז
צילום: עוז מועלם
צילום: דודי ועקנין
נועה סתת, מנהלת הבית הפתוח
צילום: דודי ועקנין
צילום: אוריאל הרשקו
סער נתנאל
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים