שתף קטע נבחר

חמאס ופתח הסכימו על ממשלת אחדות

בתום נסיונות רבים, רוויי משברים, הודיעו גורמים בחמאס כי הושגה הסכמה על הקמתה של ממשלת אחדות פלסטינית. הסכמת החמאס כוללת ויתור על מועמדותו של איסמעיל הנייה לראשות ממשלת האחדות. התכנית שאושרה, והמועמד הבא לראשות הממשלה הפלסטינית שתקום, ממתינים עדיין לאישור

נציגי החמאס והפתח הגיעו היום (יום ב') להסכמה על הקמתה של ממשלת אחדות פלסטינית, כך דיווחו גורמים רשמיים ברשות הפלסטינית. על פי הדיווח, בראשה של הממשלה החדשה לא יעמוד ראש הממשלה הנוכחי איסמעיל הנייה.

 

יחיא מוסא, בכיר בחמאס, אמר כי "הגענו להסכמה על התכנית הפוליטית שעל בסיסה תוקם הממשלה החדשה". לדברי מוסא, "החמאס הסכים שראש הממשלה הבא לא יהיה איסמעיל הנייה". מוסא הוסיף כי הצדדים הסכימו על זהות המועמד לראשות ממשלת האחדות הפלסטינית ואמר כי "זהותו של ראש הממשלה הבא כבר נבחרה ושמו יוצג לנשיא וועדה משותפת תוקם בכדי לסכם את הפרטים האחרונים".

 

מוסטפא ברגותי, חבר פרלמנט עצמאי, שהיה מעורב במגעים להקמתה של ממשלת האחדות הפלסטינית, אישר את הידיעה ואמר כי "הושג אישור להקמתה של ממשלה חדשה, בראשותו של ראש ממשלה חדש".

 

לדברי ברגותי, בקרוב צפויה פגישה בין הנשיא הפלסטיני, מחמוס עבאס (אבו מאזן) לבין ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה. מספר מקורות רשמיים ברשות הפלסטינית התייחסו לפגישה בין השניים והוסיפו כי היא תתקיים היום בעיר עזה.

 

ההסכמה על הקמתה של ממשלת האחדות הפלסטינית התקבלה לאחר מחלוקות רבות שהתגלעו בין הצדדים. לפני מספר שבועות, הושגה התקדמות מסוימת, עם חתימתו של מסמך הבנות בין נציגי הפתח והחמאס. שני הצדדים נפגשו בתיווך מצרי וסיכמו בין היתר כי תוקם לשכה משותפת שתטפל במשברים הפנימיים ברשות. עם זאת, כיממה לאחר מכן, חזרו המראות האלימים לרצועה. 

 

האלימות התחדשה כשאנשי ביטחון פלסטינים המזוהים עם הפתח ירדו לרחובות הרצועה, וסגרו צירים מרכזיים במחאה על המשך העיכוב בתשלום משכורותיהם. שוטרים ואנשי ביטחון הבעירו צמיגים והפריעו לתנועה, בדרישה כי יימצא להם פיתרון כפי שנמצא מדי פעם לפקידים האזרחיים ברשות. במקביל דווח בתקשורת הפלסטינית על קשיים במגעים המחודשים בין הנשיא אבו מאזן, לראש הממשלה הנייה.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הנייה. לא יהיה רה"מ הבא (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים