שתף קטע נבחר

נחשדה בריגול ותכנון פיגוע - בגלל צילום בת"א

איקטרינה, תיירת ממוסקבה, ביקשה להצטלם על רקע מגדלי עזריאלי בתל אביב. אנשי משרד הביטחון מיהרו לעצור אותה בטענה שהיא מצלמת את בסיס הקרייה. הם חקרו אותה, ערכו חיפוש מדוקדק בחפציה, ועקרו אצלה כל חשק לחזור לחופשה נוספת בישראל. "אני תיירת חפה מפשע", היא אומרת. ועכשיו היא גם תובעת

הסבר פניך לתייר? לא כך. תיירת מרוסיה שהגיעה לביקור תמים בישראל, לא תיארה לעצמה שנסיון לצילום תמים למזכרת על רקע מגדלי עזריאלי בתל אביב, יהפוך אותה לחשודה בריגול לטובת החיזבאללה. כשהתברר כי אין כל אמת בחשדות כלפיה, החליטה התיירת בצעד נדיר להגיש תביעת פיצויים נגד משרד הביטחון על עוגמת הנפש שעברה.

 

האירוע המוזר החל להתגלגל עם סיום המלחמה בלבנון, כאשר איקטרינה קופילוב, תושבת מוסקבה בת 29, החליטה לרכוש כרטיס טיסה לישראל ולבלות מספר שבועות עם חבריה בארץ שטופת השמש. ב-16 באוקטובר בשעות הצהריים, בשעה שהיתה יחד עם ידידה אלכס לפשין (30) מחיפה בדרך לטיול בדרום הארץ, עצרו השניים בתל אביב וניצלו את ההזדמנות כדי להנציח את העיר. לפשין רצה לצלם את ידידתו על רקע מגדלי עזריאלי ולשם כך הלכו השניים אל הגשר המחבר בין המגדלים לבסיס הקרייה, אבל עוד בטרם הספיק ללחוץ על כפתור המצלמה מיהרו אליו מספר אנשי אבטחה ומשרד הביטחון וציינו מדובר באזור צבאי רגיש.


איקטרינה ואלכס מצטלמים. בראש הנקרה לא עשו להם בעיות

 

בכתב התביעה שהגישה לבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה טוענת קופילוב כי במקום היו לפחות שבעה מאבטחים שהסבירו לה ולידידה הישראלי כי הם חשודים בתכנון פיגוע טרור נגד מטרות צבאיות בארץ. ליפשין ניסה להסביר לאנשי האבטחה כי הוא וקופילוב אינם מרגלים או מחבלים ובסך הכל ביקשו להצטלם למזכרת, אבל ההסברים לא עזרו והמאבטחים הפרידו בין השניים ואף החלו לערוך חיפושים בחפציהם ועל גופם. על פי כתב התביעה סירבו אנשי האבטחה להזדהות וצחקו מול פניהם של שני הצעירים ההמומים. "הם הוציאו מהתרמילים שלנו את כל הדברים, כולל חפצים אינטימיים כגון קונדומים ותחתונים, והכל מול עשרות החיילים והאזרחים שהביטו על המתרחש", כתב קופילוב.

 

לאחר שהופרדו שני הסיכונים הבטחוניים המהלכים זה מזו, נערכו להם תחקירים על ידי אנשי הביטחון. קופילוב אף טוענת כי לא התאפשר לה לגשת לשירותים או ליצור קשר עם שגרירות רוסיה בישראל ובין היתר נשאלה האם אביה קשור לארגון החיזבאללה. בהמשך החקירה נלקחו חפציה האישיים, בהם כסף מזומן וגלולת נגד כאבי ראש אשר לדברי החוקרים הועברו לבדיקות מעבדה. רק לאחר למעלה משעתיים וחצי, כשהתברר כי שני הצעירים אינם מרגלים או מחבלים המתכננים פיגוע, הוחזרו להם החפצים, לא לפני שאנשי הביטחון החרימו שטר של 50 דולר שלטענתם היה מזוייף.

 

עם תום חקירתם דרשו קופילוב ולפשין לקבל לידיהם את דו"ח האירוע, רשימת הציוד שהיה ברשותם והעתק בדיקות המעבדה שנלקחו מחפציהם, אך נענו בשלילה. מיותר גם לציין שהטיול שתכננו לאותו יום לדרום בוטל.

 

"נגרמו לי נזק ועוגמת נפש רבה", מסבירה קופילוב בכתב התביעה שהגישה. "אני תיירת חפה מפשע והגעתי לישראל תוך הזדהות עם המדינה שנלחמת למען קיומה. מעולם לא עברתי על שום חוק וההתייחסות כלפי מצד הישראלים היתה גרועה ביותר. זה היה יחס בלתי הולם ובלתי מקובל". קופילוב דורשת פיצוי של 5,000 שקלים הכולל כספים עבור עוגמת נפש והוצאות לינה והסעה ביום בו עברה את החווייה הבלתי נעימה. כמו כן היא דורשת ממשרד הביטחון לממן את כל ההוצאות הכרוכות בחזרתה לארץ בעוד זמן מה, לצורך המשפט ומתן העדות.

 

בית המשפט בחיפה קבע לערוך את הדיון בעניינה של קופילוב בסוף חודש דצמבר. איקטרינה עצמה חזרה לפני מספר ימים לרוסיה עצובה, מאוכזבת ונעלבת ממה שעבר עליה בישראל. "לא כך היא ציפתה שייראה הטיול הראשון שלה בישראל ואני חושב שבאמת מגיע לה פיצוי על כל עוגמת הנפש שחוותה", אמר ל-ynet לפשין.

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לפניית ynet: כחלק משגרת פעילות מערך האבטחה בהיקף מתקן משרד הביטחון בקריה, אותרו הגברת וחברהּ כשהם מצלמים את המתקן הביטחוני, זאת על אף שלטי האזהרה ואיסור הצילום על פי חוק. עם תחילת תשאולם התגלו חשדות ולכן התארכה הבדיקה הביטחונית. אנו מתנצלים אם הגברת וחברה נפגעו כתוצאה מאורך הבדיקה. לא ידוע לנו על תביעה משפטית שהוגשה בנדון".

 

המידע הראשוני הגיע באי-מייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קופילוב ולפשין. ביקור מאכזב בארץ הקודש
צילום: עומר הכהן
סיכון בטחוני? בניין בבסיס הקרייה בתל אביב
צילום: עומר הכהן
מומלצים