שתף קטע נבחר

תושבי יצהר דרום קיבלו צווי פינוי

באיחור של שלושה חודשים מתחיל תהליך פינוי המאחזים הלא-מורשים. היום קיבלו אנשי יצהר דרום צווים המורים להם לעזוב את המקום ולפנות את הרכוש מייד, בהתאם להנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון. חלוקת הצווים בוצעה ללא הפרות סדר ואלימות

האם פינוי המאחזים הלא-מורשים יוצא לדרכו, לאחר שנדחה בעקבות מלחמת לבנון? הצעד הראשון ככל הנראה נעשה היום (ב'), כאשר תושבי מאחז יצהר דרום (נ.ג. 725) שבשומרון קיבלו לידיהם צווי פינוי. הצווים, ללא תאריך פינוי נקוב, חולקו בצהריים על ידי שוטרי מחוז ש"י בשיתוף אנשי המנהל האזרחי על פי הנחיית שר הביטחון, עמיר פרץ.

 

הצווים מורים לתושבי המקום להתפנות לאלתר עם רכושם מהשטח המתוחם. במאחז יצהר דרום - בו מתגוררות שש משפחות

 ומספר רווקים - יש חמישה בתי קבע, מגדל מים, שלושה קרוואנים, מבנה קבע נוסף המשמש בית כנסת, גן משחקים ואזור המיועד לחקלאות.

 

"בהתאם להנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון...ובהתאם לקבוע בהכרזה ובצו, עליכם להתפנות מהשטח המתוחם לאלתר ולפנות את רכושכם המצוי בתחום ההכרזה", נכתב בצו החתום על ידי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת אלוף יאיר גולן. "הריני להביא לידיעתכם כי שר הביטחון הנחה את רשויות הביטחון באזור לפעול במסגרת סמכותן הקבוע בדין ובדחיקת הביטחון לפינוי האנשים והרכוש שבתחום ההכרזה. המועד המדויק של הפינוי ייקבע בנפרד, ללא הודעה נוספת".

 

בתגובה לחלוקת הצווים אמר פעיל הימין הקיצוני, ברוך מרזל ל-ynet: "ממשלה שנכשלת מול ערבים מתכוונת להילחם ביהודים טובים. אם זו לא הייתה המדינה שלנו, היינו צוחקים". לעומתו אמר דרור אטקס מ"שלום עכשיו": "שר הביטחון עמיר פרץ ייבחן לא במספר הצווים שהוא יוציא, אלא במספר המאחזים שהוא יפרק".

 

הדיון בפינוי המאחזים הבלתי חוקיים תפס תאוצה לאחר מלחמת לבנון ולקראת כניסתו של אביגדור ליברמן לממשלה. שר הביטחון פרץ הדגיש, זמן קצר לפני צירופה של ישראל ביתנו לקואליציה, כי יעמוד על כך שכל המאחזים הבלתי חוקיים יפונו ואף הצהיר כי בכוונתו להתחיל במהלך בזמן הקרוב.

 

בשבוע שעבר התייחס לנושא פנחס ולרשטיין, ראש מועצת בנימין. שעות ספורות לפני השבעתו של ליברמן כשר הוא עמד על כך ש"זאת הממשלה הכי עוינת שראיתי במשך כל שנות עבודתי כראש מועצה וכחבר מועצת יש"ע. על פי החוק כיום, היישובים

 ביהודה ושומרון כפופים לשר הביטחון והוא יחפש כל דרך להתעמת איתנו, גם אם ליברמן יישב בממשלה. עד היום אני לא מצליח להיפגש עם שר הביטחון. הוא התחייב לקבוע איתנו פגישה, אך דבר לא בוצע. יש בעיה עם הצוות שעוטף אותו, שעוין כלפינו".

 

לפני מספר שבועות נפגש מזכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר, עם שר הביטחון פרץ. בפגישה דנו השניים בנושא המאחזים תוך כוונה לנסות להגיע להבנה. בתום הפגישה הוחלט להמשיך ולהידבר, אך מאז לא נעשה דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מאחז ביהודה ושומרון
צילום: עמית שאבי
מומלצים