שתף קטע נבחר

אולמרט: לחרדים יש זכות להתנגד למצעד

נוכח הסערה שעורר מצעד הגאווה בירושלים בלטה שתיקתן של שתי דמויות ציבוריות: ראש הממשלה אולמרט, וראש עיריית ירושלים לופוליאנסקי. כעת מביעים השניים עמדה ראשונה. אולמרט: לחרדים יש את הזכות להתנגד. לופוליאנסקי: הדרישה לצעוד - לא צודקת ולא חכמה

המשטרה עצרה כ-40 מפגינים במהלך התפרעויות החרדים אתמול (יום ב') ברחבי ירושלים. המחאה נגד מצעד הגאווה התפשטה בכל רחבי העיר, והשוטרים נאלצו להתמודד עם פחים שהוצתו, רחובות שנחסמו, ומתפרעים רבים שנקטו באלימות. המחאה נגד המצעד גלשה אתמול גם לאזור חדרה, ולבית שמש. בחדרה הוצתו צמיגים בכניסה הדרומית לעיר. בבית שמש קיימו מאות חרדים צעדה.

 

היום צפוי היועץ המשפטי לממשלה להגיש לבג"ץ את תגובתו לעתירות החרדים הקוראות לבטל את המצעד למרות ההסכמות על מסלול חלופי, אליהן הגיעו שלשום נציגי הבית הפתוח עם משטרת מחוז ירושלים. כמו כן צפויים הצדדים להכריע היום על מועד המצעד.

 

ובתוך המהומה הגיב אמש לראשונה ראש הממשלה אהוד אולמרט, בראיון שנתן ליאיר לפיד בערוץ 2, לאירועים האלימים. לדבריו, "אין ספק שהדרך שבה הוצג המצעד על ידי המארגנים היתה בו איזשהו ניסיון פרובוקטיבי. גם המארגנים אומרים. מצד שני, בדמוקרטיה יש זכות גם לעשות פרובוקציה. גם לחרדים יש את הזכות להתנגד לעניין בדיוק כפי שהם מתנגדים".

 

המראיין הזכיר לאולמרט על נוסח המודעות נגד מפקד מחוז ירושלים ואמר כי "אני לא מדבר על נוסח המודעות, אני מדבר על עצם זכותם להתנגד - זה לגיטימי באותה מידה. אז אני לא קובע. אם המשטרה הייתה אומרת שאפשר לשמור על המצעד צריך היה לקיים אותו, אם המשטרה אומרת שהיא לא יכולה לשמור על המצעד, צריך לכבד את שיקול דעתה המקצועי".

 

"רק אצלנו מצעד עושה כותרת"

גם ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, הגיב לראשונה מתרחש והשווה את מצעד הגאווה לבקשתם של יהודים לעלות להר הבית. "הדרישה לקיים את המצעד דווקא בירושלים לא רק שאינה צודקת היא גם לא חכמה. ההחלטה לערוך אותו דווקא בעיר הקודש ובירת העם היהודי ולא בעיר אחרת לא נבעה מחוסר ידיעה או בורות, זוהי החלטה מכוונת, כי הרי היה ידוע למארגני המצעד שרק בירושלים יכולה צעדה שכזו לעשות כותרות, אך גם לעורר כל כך הרבה כעס וכאב ולהביא לשנאות מיותרות ומהומות".

 

על פי לופוליאנסקי, זוהי "סערה הנותנת במה תקשורתית חסרת תקדים למארגני המצעד, אך את התשלום על האיזון העדין שהופר יאלצו לשלם כל תושבי העיר. הסוגיה כאן היא עקרונית וכואבת ועל כן אין זה משנה עם המצעד נערך ברחוב קינג ג'ורג', בתלפיות או בגן הוורדים.

 

"כמו בעבר, אני מתנגד ואמשיך להלחם כנגד כל מיקרה של הסתה או אלימות ואני מגנה אותה בתוקף. גם אני נחשף ונחשפתי לאלימות כלפי, אך לא אירתע. פגיעה ברכוש, אלימות מילולית או חס וחלילה פיזית ראויה לכל גנאי ורק פוגעת במחאה הלגיטימית. מחאה כן, אלימות לא. זה הזמן להוכיח סובלנות אמיתית ובגרות ולבטל את המצעד בליבה של העיר ירושלים, בשביל כולנו. החלטה שכזו תחזק מחדש את ההכרה וההבנה ההדדית השוררת בין תושבי העיר. מההחלטה על ביטול המצעד נוכל לצאת כולנו מחוזקים ולראות יחד בטוב ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט. לחרדים זכות להתנגד
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
לופוליאנסקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
המהומות ברחובות ירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: מאיר אוחיון
מצעד הגאווה
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים