שתף קטע נבחר

תקציב המדינה עבר בקריאה ראשונה

הכנסת אישרה את התקציב ואת חוק ההסדרים בקריאה ראשונה. 68 חברי כנסת הצביעו בעד התקציב. המשוכה האמיתית: קריאה שנייה ושלישית

תקציב המדינה לשנת 2007 עבר אתמול משוכה ראשונה בכנסת. הכנסת אישרה את התקציב ואת חוק ההסדרים בקריאה ראשונה בהצבעה שמית. בעד חוק התקציב הצביעו 68 חברי כנסת. 38 ח"כים התנגדו. חוק ההסדרים עבר בתמיכה של 66 חברי כנסת מול 38 מתנגדים. כעת מצפות לשר האוצר שתי הצבעות שבהן צפוי הקרב האמיתי -  הקריאה השנייה והשלישית.

 

אתמול, אחרי אישור התקציב בקריאה ראשונה, אמר ח"כ יצחקי (קדימה): "העברת התקציב וחוק ההסדרים בקריאה ראשונה וברוב מרשים מבטאת את יציבותה של הממשלה והקואליציה". לדבריו, "אישור התקציב היום הינו מהלך ראשון בהעברת תקציב המבטא תחילתו של מאמץ אמיתי לצמצום פערים חברתיים".

 

במהלך הדיון, עוד בטרם ההצבעה, השיב שר האוצר, אברהם הירשזון, למבקריו ואמר כי "אפשר היה להגיש תקציב גדול יותר, שיענה על כל הדרישות - אך דבר זה דורש צמיחה של עשרה אחוזים בשנה".

 

השר טען כי גם אם יש למדינה עודפי הכנסות, עדיף לשמור אותן כדי לשלם את החוב החיצוני שמכביד על התקציב. "בלי העודפים שהיו לנו לפני המלחמה לא יכולנו לשלם את המיליארדים כמשכורות לתושבי הצפון שישבו במקלטים, ולפיצוי על הנזקים שנגרמו להם מייד לאחר סיומה מדינה חייבת לנהוג במדיניות כלכלית מאוד מאופקת, ולשמור על הפרמטרים התקציביים שנהוגים בעולם המודרני, אם אנחנו רוצים להיות שם". 

 

הירשזון חזר לפני הדיון על הודעתו בנאום התקציב, כי הוא יבחן את האפשרות לצמצם את הפגיעה במגזרי החברה החלשים, במהלך הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. החכי"ם מסיעות העבודה והגמלאים שבקואליציה איימו שלא יתמכו בחוקי התקציב לקראת אישורו הסופי, אם דרישותיהם לתיקונו ולביטול הגזירות החברתיות שבחוק ההסדרים, לא יבוטלו.

 

חבר ועדת הכספים ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר בתגובה לאישור התקציב כי "במקום לשקם את הקבוצות החלשות בחברה בעקבות הצונאמי שגרמה מדיניותו הכלכלית של נתניהו, משתמשת הממשלה הנוכחית במלחמת לבנון כתירוץ להמשיך באותה מדיניות, לפיה צדק חברתי הוא הצהרה בלבד".

 

שר התמ"ת, אלי ישי, אמר כי "אין מה להשוות בין התקציב הזה לתקציב הקודם". במסגרת ועידה של ארגון הגג של לשכות המסחר והתעשייה הדו-לאומיות אמר ישי: "התקציב הקודם היה אכזרי קשה ורע מאין כמוהו. קיצצו באופן משמעותי בקצבאות הילדים נשים חד הוריות וקשישים. התקציב הזה מדבר על הקפאת הקיצוצים, לא נצביע בקריאה השנייה והשלישית, אם לא תהיה הקפאה בקיצוץ בקצבאות הילדים".

 

אגב, מעניין להציץ ברשימת הקיזוזים בהצבעה על התקציב (היעדרות מוסכמת של תומכים ומתנגדים, אחד כנגד השני): השר הרצוג קוזז עם חבר הכנסת שרנסקי, רמון נעדר בשל ענייניו, זאב בוים לא הגיע בגלל נסיעה לחו"ל, חברי הכנסת שלמה ברזניץ ויוסי ביילין התקזזו, רונית תירוש אף היא בחו"ל, ח"כ שלמה בניזרי התקזז עם זהבה גלאון.

 

ביום שני הציג הירשזון את התקציב לקראת ההצבעה ואמר כי "תקציב 2007 היה אמור להיות הכרזת מלחמה בעוני, אבל באה מלחמה אחרת שאילצה אותנו לערוך שינויים כואבים. אף על פי כן, ונוכח המחיר הכלכלי הכבד של המלחמה, 2007 תהיה שנת ההיערכות לצמצום הפערים החברתיים ואם נמשיך בצמיחה נוכל להילחם מלחמת חורמה בעוני". 


פורסם לראשונה 07/11/2006 19:39

 

רועי מנדל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ההצבעה על התקציב
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר, אברהם הירשזון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים