שתף קטע נבחר

ברוורמן: "הצעת אולמרט - ספין של יום שישי"

ראש הממשלה הצליח להרגיז את חבר הפורום הפרלמנטרי שעוסק בתיקון חוק שיטת הממשל, כאשר אמר אתמול כי הצעתו מגובשת ותוגש לאישור הכנסת בתוך שבועות. ברוורמן: "אולמרט, מבלי להתייעץ, עושה כותרות כאילו הוא ממציא עכשיו דבר חדש"

חבר הכנסת אבישי ברוורמן (עבודה), מיוזמי החוק לשינוי שיטת הממשל, יוצא היום (ו') בהתקפה קשה על ראש הממשלה אהוד אולמרט, בנוגע לתכנית הנקודות שהציג אתמול ולהצהרה כי בתוך שבועות תוגש ההצעה לאישור הכנסת.

 

ברוורמן, חבר בפורום הפרלמנטרי חוצה המפלגות שהוקם בכנסת לטובת תיקונים לחוק היסוד, טוען כי אולמרט הציג את ההצעה על דעת עצמו בעוד חברי הפורום עודם שוקדים על ניסוחה. "אולמרט עושה ספין על גבה של מפלגת העבודה, מבזה אותה, ופוגע בשותפות", אמר היום. "ההצעה שהציג אולמרט אתמול נדונה כבר זמן רב ואני מדבר עליה כבר שנים. רק ביום רביעי האחרון נפגשו יו"ר הקואליציה אביגדור יצחקי, יו"ר סיעת ישראל ביתנו אסתרינה טרטמן, חברי הכנסת דני נווה וגלעד ארדן מהליכוד, ואפילו נציגים מהחרדים - משה גפני מיהדות התורה ויצחק וקנין מש"ס - ודנו בהצעת החוק".

 

"הפורום בחר תהליך בו יסבירו בכל הסיעות את הצעת החוק", ממשיך ברוורמן. "לא כולם מבינים את הפרטים. בסופו של התהליך אנחנו נביא הצעת חוק בהסכמה נרחבת. אולמרט, מבלי להתייעץ, עושה כותרות כאילו הוא ממציא עכשיו דבר חדש. ייתכן שלא הייתה לו כותרת לקראת יציאתו לארצות הברית וחבל, כי זה עלול להרוס את התהליך שהתחלנו. בפורום החלטנו על שותפות ולא על פוליטיקה, החלטנו שעושים דברים אחרת, ומה יצא? ספין של שישי בבוקר".

 

אולמרט, כזכור, אמר כי בתוך שבועות לא רבים ניתן יהיה להשלים את הדיונים על הצעת החוק לשינוי שיטת הממשל "ולהביא לכנסת הצעת חוק שתחולל שינוי בישראל". על פי הסיכום תכלול הצעת חוק מספר שינויים עיקריים:

 

  • ראש המפלגה הגדולה בכנסת יהיה ראש הממשלה.
  • ראש הממשלה ימנה את שרי הממשלה ויתחיל בפעילות ללא צורך באמון הכנסת.
  • אי אמון יושג רק בתמיכה של 66 חברי כנסת.
  • אחוז החסימה יעלה ל-3 אחוז, עם כוונה ל-4.
  • מספר השרים בממשלה לא יעלה על 18 שרים.
  • שר לא יוכל לכהן כחבר כנסת, אך אם יחדל מכהונתו כשר, יחזור לכהן כחבר כנסת.
  • פיזור הכנסת יהיה בסמכות ראש הממשלה או בחוק שיועבר בכנסת על ידי 73 חברי כנסת לפחות.
  • רבע משרי הממשלה יהיו אנשי מקצוע מומחים (טכנוקרטים), שלא היו מועמדים בבחירות לכנסת והם ימונו על ידי ראש הממשלה ישירות. השרים האלה לא יכללו בחלוקת התיקים הנהוגה על פי המפתח של מספר חברי הכנסת של הסיעות המרכיבות את הקואליציה.

 

אולמרט, שהציג את התכנית בכנס קדימה בפתח תקווה, אמר: "האמנו שמפלגה שנושאת באחריות לענייני המדינה יכולה לעשות את זה בסגנון אחר, בתרבות דיבור אחרת. מי שהטעה את עצמו לחשוב שקדימה היא תופעה חולפת, איננו מבין כמה הצורך הזה קיים בחברה הישראלית. כשהכנו את מצע קדימה דיברנו על הצורך בשינוי שיטת הממשל, אני זוכר היטב כשציפי לבני הציגה אז את המצע וקיימנו על זה דיונים יחד עם אריק דיברנו על הצורך הזה. זה לא דבר שנולד היום, זה דבר שהמציאות הבשילה אותו, זה דבר בלתי נמנע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אבישי ברוורמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
אהוד אולמרט
צילום: ניב קלדרון
מומלצים