שתף קטע נבחר

השייח סלאח: ליברמן, אנחנו עוד נדרוך עליך

בעצרת שנערכה בנצרת במחאה על התקרית הקשה בבית חנון תקפו הדוברים את הממשלה. ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, אמר כי "היו לנו אלפי ליברמנים, והם נעלמו. הם מתחת לאדמה. בית חנון תהפוך להיות בית הקברות שלך". יו"ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב: "לא די בהתנצלות. יש להעניש את האחראים לירי"

ערביי ישראל נגד הממשלה בעקבות תקרית בית חנון: כ-2,000 ערבים מכל רחבי הארץ נאספו אחר הצהריים (יום ו') בעצרת מחאה בנצרת בעקבות התקרית הקשה בבית חנון, שבה נהרגו 19 פלסטינים. מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, אמר כי "בית חנון תהיה בית הקברות של ליברמן". חלק מהקהל הגיב בתשואות ובקריאות "אללה הוא אכבר".

 

היום עלה מספרם הכולל של ההרוגים בתקרית ל-19, לאחר שבאסם גאסם כפארנה בן ה-39 שנפצע קשה באירוע, מת מפצעיו בבית החולים "איכילוב" בתל-אביב. גופתו הוחזרה לרצועת עזה.

 

לדברי סלאח, "היו כאן - על אדמתנו - כבר הרבה ליברמנים. אלפים. אבל היום אנחנו דורכים עליהם וזה יהיה גם גורלו. אנחנו נדרוך עליו, אנחנו וגם הילדים שלנו". העצרת נפתחה בתהלוכה מכיכר המעיין לרחוב תאופיק זיאד. במהלך התהלוכה קראו הצועדים ססמאות בגנות ישראל וארה"ב וקראו לאחדות בעם הפלסטיני.


התהלוכה בנצרת (צילום: אביהו שפירא)

 

השייח סלאח, שהיה הדובר החריף ביותר בעצרת, תקף את הממשלה ואמר כי "אין לצפות לשלום מממשלה זו, שהיא ממשלת 'כהנא חי'". הוא אף קרא לוועדת פרס נובל לשלום לשלול את הפרס מהשר שמעון פרס, המכהן כמשנה לראש הממשלה. "אני רוצה ללמד את הממשלה פרק בהבנת הנקרא ובהיסטוריה: תבינו אחת ולתמיד, כי זו אדמתנו. ההיסטוריה מלמדת ששום כובש לא נשאר על האדמה הזו, כולם עזבו. גם הכיבוש שלכם יעבור, ואנו נישאר על אדמתנו.

 

"את השיעור השני אני רוצה להעביר לליברמן. היו לנו אלפי ליברמנים, והם נעלמו. הם מתחת לאדמה. אני מבטיח לך שאנחנו, והילדים שלנו, עוד נדרוך גם עליך. בית חנון, תהפוך להיות בית הקברות שלך".

  

בשם האחדות, ביקש מהנוכחים סגנו של סלאח, השייח כמאל חטיב, להוריד את דגלי המפלגות השונות - בל"ד, חד"ש והתנועה האיסלמית, ולשאת רק את דגלי פלסטין. אחד הצועדים, אחמד סלימן, איש המפלגה הקומוניסטית בנצרת, אמר כי מטרת התהלוכה היא להזדהות עם כאבם של הפלסטינים ברצועת עזה בעקבות ההרג. "אנחנו נושאים מסר לממשלה שאין פיתרון חוץ משלום. יהיה שקט רק כאשר ישרור שלום בכל האזור".

 

ח"כ ברכה: יש לנו ממשלה של חיות

ראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, קרא לשלוח כוח רב-לאומי להגנה על הפלסטינים מפני ישראל, בעיקר בעזה. הוא קרא גם להעניש את מי שאחראי לירי הקטלני, בממשלה ובצבא. "אולמרט לא צריך לבוא להתנצל. אין לנו צורך בהתנצלות שלו. כאשר אדם יורה פגזים על בתים, הוא יודע מה תהיה התוצאה".

 

חטיב אמר ש"הקהל לא סומך יותר על ממשלת ישראל שפועלת בצילו של הפאשיסט הידוע. אנחנו סומכים על אחדותנו, ורק בזכותה נמצליח להתמודד עם השגעון של המדינה".

 

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) אמר כי "הטבח בבית חנון לא היה שגיאה. ממשלת ישראל עושה שימוש ציני בפגיעה באזרחים כדי שאלה ילחצו על ההנהגה, בדיוק כפי שעשתה בלבנון ונכשלה". זחאלקה דחה את הבעת הצער של אולמרט ופרץ ואמר כי מדובר בצביעות, שכן הם הצהירו שימשיכו בהפצצת עזה.

  

אחרון הדוברים, יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי שרי ממשלת ישראל אולמרט, פרץ וליברמן הם חיות הדומות לתנין המזיל דמעות על קורבנותיו. "הממשלה טובחת באנשים ואחר כך באה להתנצל, ומקימה ועדות חקירה שמטרתן לטייח". הוא סיפר על הפגישה בין ראשי הציבור הערבי בישראל לבין איסמעיל הנייה ואבו מאזן בעזה. לדבריו, ראש הממשלה הפלסטינית הנייה הבטיח לו שהוא מחויב לאחדות הפלסטינית.

 

גם ח"כ טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) נפגש ברצועת עזה עם ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה. הוא קרא לפלסטינים לפעול למען הקמת ממשלת אחדות לאומית. לדבריו, "מי שמדבר על טרור, שיבוא לבית חנון, כדי שיראה מהו הטרור האמיתי".

 

את התהלוכה הובילו זה לצד זה ראש עיריית נצרת ראמז ג'ראיסי, שאוקי חטיב, השייח ראאד סלאח, חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה ו-ואסל טהא מבל"ד ויו"ר רע"ם-תע"ל איברהים צרצור וח"כ לשעבר עבד אל-מאלכ דהאמשה. הצועדים הניפו דגלים אדומים של חד"ש, דגלים ירוקים של הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית ודגלים כתומים של בל"ד. בין היתר צעדו ילדים מחופשים לאריות ולנמרים. בין היתר נישאו שם שלטים שבהם נכתב: "הרג הנשים והילדים לא יפצה את צבא הכיבוש על תבוסתו מול הגברים" וגם "הילדים בלבנון, בעיראק ובפלסטין מכריזים על מותו של הצדק האנושי".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
אביגדור ליברמן
צילום: חיים צח
צילום: אביהו שפירא
מפגן מחאה בנצרת
צילום: אביהו שפירא
צילום: אביהו שפירא
שני מימין, ראאד סלאח
צילום: אביהו שפירא
צילום: גיל יוחנן
ממשלה של חיות. ח"כ ברכה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים