שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: ויזו'אל/פוטוס
  לתקן את חיים הכט
  עבור חיים הכט "אירלנד וישראל כמו הופרדו בלידתן", אבל את אריאנה מלמד זה לא שכנע. כשמתעלמים מהעובדות נותרת רק הדמגוגיה, ואת זה האצבע המאיימת של חיים הכט עושה נהדר
  לז'אנר צריך לקרוא טלדמגוגיה. לנביאו קוראים חיים הכט, ואם התפתיתם להשתתף בתעלול האינטרנטי שסונף ל"לתקן את ישראל" והקלדתם רשימה של "אנשים אמינים ונקיים משחיתות" אותם הייתם רוצים לראות בהנהגת המדינה, באמת לא נורא – אבל עדיף לבלות זמן איכות במחשב עם משחק יריות דבילי. שם לפחות לא מאחזים את עיניכם בחצאי עובדות.

   

  בוגרי ההשוואה המופרכת בין כרכור לסינגפור כנראה רצו עוד. עכשיו זו אירלנד. בוגרי שיעור ראשון במהות דמגוגיה יודעים ש"תפוחים ותפוזים" הם שם קוד לתרגיל הכי נפוץ, הכי שטחי והכי חשוף של הדמגוג המתחיל: השוואה בין קריטריונים שונים במהותם שלא ניתנים להשוואה. לוגית או אידיאולוגית, זה לא מפריע להכט לטעון שכפי שאירלנד חיסלה את בעיותיה הגדולות – טרור וכלכלה חולה – כך אנחנו יכולים, צריכים ומסוגלים.

   

  כי מה כבר ההבדל בינינו לבינם? זה שהסכסוך הבינלאומי היחיד שאירלנד מעורבת בו כרגע הוא בעיית המים הטריטוריאליים של איי פארו? זה שבאירלנד מתקיימת עדיין מדינת רווחה ובה פנסיה לכל אזרח קשיש? זה שאירלנד איננה סובלת מהטרוגניות חברתית בעייתית כמו ישראל? זה שבאירלנד אין שר שרוצה להיפטר מ-20 אחוז מאזרחיו? לא חשוב, העיקר ההשוואה במסך מפוצל: היו שם פיגועים, נכון? כמו אצלנו. והנה, אין. היתה שם אבטלה ובריחת מוחות, והנה, עכשיו כולם שמחים בפאב עם גינס מקציפה ומחייכים לחיים הכט.

   

  אירלנד מצטלמת מצוין

  ואיך אירע הנס הזה? כאן כבר משתכללת מלאכת הדמגוגיה, ומהשוואה מופרכת עוברים לחצאי אמיתות, בתקווה שלא תשימו לב: מעלים

  על נס את השגיו של צ'רלס הוהי, ראש הממשלה שחבר למפלגת אופוזיציה גדולה, כונן אמנה חברתית בין איגודים מקצועיים לבין מעסיקים והחל להיטיב עם העם. הוא אולץ לעזוב את מנעמי השלטון בגלל האזנות סתר לעיתונאים וחשדות כבדים לקבלת שוחד. חיים הכט מעדיף שלא להזכיר את הפרט הראשון, ובערכו של השני הוא ממעיט: אחרי הליך משפטי בו הוהי גם הואשם בהכשלת בית הדין במילוי תפקידו, הוא הסכים לשלם חמישה מיליון יורו כמסים על הכנסות שלא הצהיר עליהן. אומדנים זהירים של סכומי השוחד שקיבל: עשרה מיליון יורו. הכט לא פירט.

   

  "כשחלטורה חברה לאחותה קומבינה והצטרף הבן-דוד חפיף, התוצאה היתה הרת אסון", אומר הכט על מלחמת לבנון וייתכן מאד שהוא צודק. מהי התוצאה בערוץ 2 ? עוד קצת רייטינג. הכט יודע את זה טוב מצופיו, ולכן הוא קובע: "אירלנד וישראל כמו הופרדו בלידתן". לא קניתם? שפת הגוף, עם האצבע המאיימת לפרוץ מן המסך והפאוזות הרות-המשמעות, ודאי תעשה את העבודה.

   

  רוצים עוד פרכות? בבקשה. אם אירלנד לא משכנעת אתכם, שמחתם ודאי לגלות כי הכט טרם התנתק מסינגפור ומראה לנו מלזים מוסלמים מאושרים על טוסטוסים בדרך לעבודתם המתגמלת בעיר-מדינה שבה אנשים מושלכים לכלא על לעיסת מסטיק בפרהסיה. הו, כמה שונה ממחסום ארז. מוצאי שבת, כולנו עייפים, מי זוכר שסינגפור מעולם לא כבשה שטחים של מלזיה ולא הטילה סגרים תכופים על חלקים ממנה וגם לא טבחה באוכלוסייתה האזרחית, ומלזיה גם לא יורה טילים על סינגפור. "השטן מחפש מובטלים מרי נפש ובמקום מפתח צינורות שם להם ביד מטען צינור", מתפייט הכט: ובכן, גיבורי הטרור הכי אפקטיבי בתולדות הפונדמנטליזם – מבין לאדן עד לאחרון מפוצצי המטוסים – היו כולם משכילים, אמידים ומועסקים. כך גם כמה וכמה מהמפגעים אצלנו.

   

  שימו לב ל"ציבור" שהכט אוהב לצטט מפיו. תמיד עילגים באופן ציורי, תמיד לא מסוגלים להשלים משפט אחד של דברי טעם אבל מתייצבים בחפץ לב מול המצלמה שלו לדקלם את אמיתות המטבח הכי שגורות: כולם מושחתים, לא מאמינים לפוליטיקאים, צריך שינוי. אם אינכם חלק מן הציבור הזה, הכט מגייס עבורכם הפעם את דויד גרוסמן ונאום ה"חלולים", אבל בדרכו הנאה של הכט לטאטא מידע אל מחוץ לחדר העריכה שלו, נעדרה משמעותו הפוליטית של הנאום מן הגיוס. גרוסמן אמר גם – בעיקר – כי ריקנותה של המנהיגות הנוכחית נובעת מחוסר רצונה לעשות צעדים של שלום, ורק אלה יובילו לשינוי. הכט אמר, "אירלנד חייבת להיות המודל האמיתי, המעשי" לשינוי בישראל. למה חייבת? כי היא מצטלמת מצוין. כי ככה זה בטלדמגוגיה. אין מקום לספקות, אין מקום לשאלות, אין כמעט מקום לעובדות, וכשהן מפריעות, הבה נתעלם מהן בחן.

   

  לתקן את ישראל, שבת 21:00, ערוץ 2 (קשת)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים