שתף קטע נבחר

מחקר: עיסוי תינוקות מסייע לשינה

שלל מחקרים כבר גילו כי עיסוי תינוקות מסייע לקשר בין ההורה לתינוק ותורם להרגעתו. מחקר חדש תומך בממצאים הקודמים ומגלה גם כי העיסוי מפחית את רמות הורמוני הדחק בגוף

 

רוצים שהתינוק יישן טוב בלילה? נסו לתת לו עיסוי. חוקרים מצאו כי עיסוי התינוק מפחית את רמת הורמוני הדחק בתינוקות ופעוטות, מסייע להם להירדמות ומפחית את ארועי אי השקט והבכי. העיסוי גם מגביר את הקשר בין ההורה לבין התינוק החדש.

 

החוקרת אנג'לה אנדרדאון בדקה תשעה מחקרים שכללו 598 תינוקות, כולם בני פחות משנה. לכל תינוק העניק עיסוי הורה שעבר הכשרה מיוחדת. המחקרים כולם הראו כי התינוקות שזכו לעיסוי בכו פחות, וישנו טוב יותר.

 

עוד נמצא כי רמות הורמון הדחק קורטיזול אצל התינוקות שקיבלו עיסוי היו נמוכות יותר, בהשוואה לתינוקות שלא קיבלו עיסוי. החוקרים מצאו גם כי העיסוי חיזק את הקשר בין התינוק לאמהות שלקו בדיכאון שלאחר לידה.

 

שיפור בנשימה ועלייה במשקל

אבל, זהו לא המחקר הראשון שמצא יתרונות רבים בעיסוי. חוקרי אוניברסיטת מיאמי ערכו עשרות מחקרים שבדקו את יתרונות המגע בפגים, תינוקות וילדים במצבים רפואיים שונים. באחד המחקרים המפורסמים, נבדקה קבוצה של כ-40 פגים במשקל של פחות מ-1,500 גרם.

 

בקבוצת הפגים שקיבלה עיסוי שלוש פעמים ביום, ירד מתח השרירים, התאזן לחץ הדם וחל שיפור של הנשימה. הממצא החשוב והמשמעותי בקבוצה זו היה קצב עלייה יומית במשקל, בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא קיבלה עיסוי. קבוצת הטיפול העלתה במשקל כ-47% ליום, והתינוקות בקבוצה זו שוחררו מהפגייה 5 ימים מוקדם יותר מהפגים בקבוצת הביקורת.

 

בנוסף, התינוקות בקבוצה זו השיגו תוצאות גבוהות יותר במבחנים התפתחותיים, ושמרו על ההישגים הללו גם 8 חודשים לאחר שהסתיים המחקר. החוקרים הבהירו כי ההסבר לתוצאות טמון במגע: העיסוי גורם לגירוי מערכת העצבים העצמונית, אשר מאטה את קצב פעילות הלב ומסדירה את קצב הנשימה. פעילויות אלה מסייעות בהורדת המתח, ומסייעות לתפקוד ההורמונלי המשפיע על ספיגת המזון.

 

הכי טוב: עיסוי מאמא

בין השנים 1996 ל-1998 נערך בישראל מחקר שבו השתתפו 57 אמהות ותינוקות בשלושה מרכזים רפואיים בארץ: תל השומר, וולפסון ואיכילוב. הפגים חולקו לשלוש קבוצות: בראשונה שבהן - האמהות ביצעו את העיסוי, בשנייה - אנשי מקצוע ללא קרבה משפחתית, והקבוצה השלישית שימשה קבוצת ביקורת ולא קיבלה כל טיפול.

 

מתוצאות המחקר עלה כי פגים שטופלו בעיסוי עלו מהר יותר במשקל: כ-6 גרם ביממה. עוד נמצא הבדל מזערי בין הפגים שטופלו על ידי האם לבין אלה שטופלו על ידי אנשי המקצוע. החוקרים קבעו כי אמהות יכולות לקבל הכשרה לקידום התפתחות תינוקן, ולבצע עיסוי טוב כמו זה שמבצע איש מקצוע.

 

מחקר נוסף שאותו ערכה ד"ר שרי גולדשטיין-פרבר, פסיכולוגית קלינית ישראלית, מצא כי תינוקות שקיבלו עיסוי נטו להתעורר בשעות הבוקר המוקדמות ולישון בצהריים, לעומת התינוקות שלא קיבלו את העיסוי ונטו להיות פעילים בין 11 בלילה לשלוש לפנות בוקר. החוקרת מצאה עוד כי בגיל 12 שבועות, התינוקות שקיבלו את העיסוי היו בעלי רמה גבוהה יותר של ההורמון מלטונין, הוא "השעון הביולוגי" של הגוף, המסדיר את שעות הערות והשינה.

 

עיסוי נגד דיכאון

גם אמהות בדיכאון לאחר לידה יכולות להפיק תועלת מעיסוי התינוק. לפי אחד המחקרים מהמכון לחקר המגע בארה"ב, העיסוי מגביר את החיבה של האם לתינוק. מחקרים נוספים הוכיחו גם כי עיסוי למשך תקופה של חודש לילד חולה סוכרת מסייע לאיזון רמות הסוכר, ולהפחתה ברמות הדיכאון של הילד.

 

במחקר אחר נמצא כי אצל הורי ילדים שסבלו מלוקמיה וקיבלו מהם עיסוי יומי, נרשמה הפחתה ברמת הדיכאון. אצל הילדים עצמם חלה עלייה של רמת תאי הדם הלבנים מסוג נויטרופילים, המהווים מרכיב משמעותי במערכת החיסון וההתמודדות עם זיהומים. אצל מתבגרים שסבלו מהפרעות קשב וריכוז, נמצא כי העיסוי מפחית מתח ומשפר את יכולת ההתמדה של הילד.

 


פורסם לראשונה 14/11/2006 07:54

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עיסוי תינוקות. מסייע לשינה טובה
צילום: shutterstock
מומלצים