שתף קטע נבחר

משעל: ישראל מעכבת את שחרורו של שליט

"למרות שישראל מדברת עם מספר מתווכים אירופים, התוצאה תמיד ללא תשובה ממשית", הסביר ראש הלשכה המדינית של חמאס. לדבריו, החמאס והחיזבאללה "שותפות בתוכנית ההתנגדות" לישראל

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל תקף את ישראל ואמר כי היא מעכבת את שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. בראיון שפורסם הבוקר (יום ג') ביומון המצרי של "אל-אהרם" אמר משעל: "ישראל דוחה את עיקרון העסקה. למרות שהיא מדברת עם מספר מתווכים אירופים, התוצאה תמיד היא ללא תשובה ממשית".

 

גם גורם פלסטיני התייחס לסוגייה זו ואמר: "לא תוקם ממשלה פלסטינית בטרם תושג פריצת דרך בסוגיית שליט ושחרור השרים וחברי הפרלמנט הכלואים בישראל". הגורם הפלסטיני אמר את הדברים בריאיון לעיתון "א-שרק אל אווסט" היוצא לאור בלונדון.

 

במהלך הראיון הדגיש משעל כי השתתפות תנועתו בממשלה הפלסטינית היתה ניסיון הכרחי, בלי כל קשר לתוצאותיו, משום שמדובר בהתפתחות טבעית בדרכה של התנועה. לדבריו ניסיון זה חשף את העובדה שלרשות הפלסטינית אין ריבונות ואין יסודות עמוקים בשטח. "אילו חמאס היתה מסתפקת רק בהתנגדות ובאופוזיציה, פירושו של דבר שהיא היתה מוותרת על האחריות. חמאס לא יכולה להיראות בפני עמה במצב הרגיש הזה כמי שאינה נושאת באחריות", הסביר.

 

לדבריו, ישראל ניסתה לפצות על כישלונה בלבנון בתוקפנות יתר נגד העם הפלסטיני בגדה וברצועה. הוא הוסיף כי יש קשר והשפעה בין חמאס לחיזבאללה: למרות שהשתיים פועלות בשתי זירות שונות, "אנחנו שותפים בתוכנית ההתנגדות", הוסיף.

 

בהקשר אחר הסביר משעל: "איננו קוראים היום לערבים להיכנס למלחמה מאורגנת עם ישראל, אולם אנו קוראים להם לנקוט ביוזמה אמיצה שבאמצעותה יכפו על הממשל האמריקני ועל הקהילה הבינלאומית להסיר את המצור המוטל על העם הפלסטיני".

 

משעל התייחס אף למתח ולמשבר בתוך הרשות הפלסטינית. "האלימות מופגנת כעת בשל היעדר ממשלת אחדות לאומית... אנו זקוקים לסדר מחדש את הבית הפלסטיני ולאחד את השורות מול מעשי התוקפנות הישראלים, כדי להתפנות לסוגיות הגדולות, כמו סוגיית ירושלים, הפליטים ובעיית המצור. הגיע הזמן שנעבור מהמאבק הפנימי לפעולה לאומית אמיתית ועמידה מול הכיבוש". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
משעל. ישראל מסכלת העסקה
צילום: רויטרס
צילום: נועם רותם
שליט. בתווך
צילום: נועם רותם
מומלצים