שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמסטרדם: ייכרת עץ הערמונים בבית אנה פרנק
  העץ, שגילו נאמד ב-150-170 שנה, נמצא בחצר הבית בו הסתתרה אנה מהנאצים. מעיריית אמסטרדם נמסר כי העץ נרקב ולכן יצא צו ההריסה". אנה פרנק כתבה ביומנה מהמחבוא: "כל עוד העץ קיים ואני אוכל לחיות כדי לראות את השמש הזורחת, את השמיים הנקיים מעננים, איני יכולה להיות עצובה"
  סופה של תקופה: מועצת עיריית אמסטרדם החליטה היום (ג') לכרות את עץ הערמונים שניחם את אנה פרנק בעת שהסתתרה מהנאצים בעליית גג בעיר.

   

  העץ החולה נמצא בחצר הבית שבו הסתתרה משפחת פרנק במשך יותר משנתיים. לאחרונה תקפה את העץ פטרייה אגרסיבית ועש. מומחים העריכו את גילו של העץ בין 150 ל-170 שנה.

   

  עץ הערמונים מוכר לעשרות מיליוני קוראי "יומנה של אנה פרנק". אנה נהגה לעתים קרובות להתבונן מחלון עליית הגג, החלון היחיד שלא נאטם מחשש שמישהו יצליח לזהות תזוזה בתוך הדירה, ברחוב פרינסנחרחט. העץ מופיע מספר פעמים ביומנה של פרנק, אותו ניהלה במשך 25 החודשים שבהם שהתה בדירת המסתור, עד שמשפחתה נעצרה באוגוסט 1944.

   

  העירייה מסרה כי מצבו של העץ הידרדר במהירות בשנים האחרונות. העץ הפנימי נרקב, שורשיו וגזעו הגוססים לא מתחדשים. "זה עצוב מאוד, אך ההחלטה התקבלה", אמרה דוברת מוזיאון בית אנה פרנק, פטרישיה בוסבום.

   

  "זהו אחד מעצי הערמונים העתיקים באמסטרדם", אמרה בוסבום. בעוד מספר שבועות צפויה העיר להוציא את הצו הדרוש לכריתת העץ. מהמוזיאון, בו נשתמרה הדירה הפצפונת, נמסר כי מלאכת ההרכבה כבר החלה וכי נטעים מעץ הערמונים המקורי יישתלו במקום בו עמד העץ.

   

  "מהנקודה ברצפה אני מתבוננת בעץ הערמונים"

  "כמעט בכל בוקר אני הולכת לעליית הגג כדי להוציא את האוויר המחניק מראותיי", כתבה פרנק ב-23 בפברואר 1944. "מהנקודה האהובה עלי ברצפה אני מתבוננת בשמים הכחולים ובעץ הערמונים החשוף, שעל ענפיו נוצצות טיפות גשם, שנראים כצבועים כסף, ובשחפים ובציפורים האחרות שמתעופפות ברוח".

   

  "כל עוד זה קיים, חשבתי, ואני אוכל לחיות כדי לראות את זה, את השמש הזורחת, את השמיים הנקיים מעננים, כל עוד זה נשאר, איני יכולה להיות עצובה", כתבה פרנק.

   

  פרנק מתה ממחלת הטיפוס במחנה הריכוז ברגן-בלזן במרס 1945.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אנה פרנק. "כשאני רואה אותו, לא יכולה להיות עצובה"
  בית אנה פרנק
  צילום: שלום בר טל
  מומלצים