שתף קטע נבחר

אולמרט: על העולם להפסיק להסס בנושא איראן

בנאום מול ראשי הקהילות היהודיות בארה"ב, הזהיר ראש הממשלה מפני מדיניות הססנית נוכח התחמשותה הגרעינית של איראן, ודרש כי הקהילה הבינ"ל תנקוט צעדים נחושים יותר. אולמרט הזהיר כי היסוסים בנושא האיראני - יכניסו את העולם לעידן של אי יציבות שכמותו טרם ידענו

"הקהילה הבינלאומית אינה יכולה להמשיך להסס, ועליה לחשוב איך לפעול נגד האיום האיראני", כך אמר היום (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנאום שנשא בלוס אנג'לס בפני ראשי הקהילות היהודיות בצפון אמריקה.

  

אולמרט, השוהה בארצות הברית בביקור רשמי, מתח ביקורת על התנהלותה של הקהילה הבינ"ל בסוגיית הגרעין האיראני, וציין כי "עלינו לדבר בקול אחד. אסור להרשות לאיראן שלא לעמוד בדרישות של הקהילה הבינלאומית בלא שהיא תאלץ לשלם על כך".

 

בהמשך דבריו הזהיר אולמרט ואמר כי "אם איראן תצליח בכוונותיה להשיג נשק גרעיני, ניכנס לעידן חדש של אי יציבות, שהעולם טרם ידע כמותו". 

 

אולמרט סיפר לנוכחים על פגישתו עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, אותו כינה "חבר טוב, וידיד אמיתי של ישראל", וציין כי השניים שוחחו על הנושא האיראני בהרחבה. לדבריו, "נחישותו של הנשיא למנוע את התחמשותה של איראן אינה מוטלת בספק, אך עם זאת, ארה"ב חייבת לקבל את תמיכתה של הקהילה הבינ"ל על מנת לנטרל את האיום הקטלני הזה".

 

דבריו של אולמרט באים על רקע דבריו של הנשיא האיראני, מחמוד אחמדי-נג'אד, אתמול, שהצהיר כי ארצו תחגוג בקרוב את השלמת תוכניתה לייצור דלק גרעיני. "אני מקווה מאוד שנוכל לקיים חגיגה גדולה לרגל התגרענותה המלאה של איראן בשנה הנוכחית", אמר.  

 

גם דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, התייחס אמש להצהרתו של אחמדי-נג'אד באופן דומה ואמר כי הצהרתו "צריכה לזעזע את שאר העולם". לדבריו, נאומו של הנשיא אחמדי-נג'אד צריך לשכנע את המפקפקים בכוונותיה של טהרן.

 

אחדות וגורל משותף לעם היהודי

 

האירוע בו נאם ראש הממשלה חתם את כנס הקהילות היהודיות, שהתאפיין השנה בנוכחות רבה של בכירים ישראלים. בין הנוכחים היו ראש הממשלה, שישה שרים, חמישה חברי כנסת ובכירים נוספים מהמשק הישראלי, כולל נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר.

 

כ-1,200 בני אדם השתתפו בכנס שכותרתו היתה אחדות וגורל משותף לעם היהודי". במהלך האירוע הוצגו תרומותיהם של אנשי הקהילה הצפון אמריקנית - בסך 350 מיליון דולר, המיועדים לשיקום נזקי המלחמה.

 

יו"ר הסוכנות היהודית, זאב ביילסקי, שנכח בכנס אמר כי מטרת האירוע היא בין היתר לעודד את הקהילה היהודית להשקיע בישראל. גם מנכ"ל המגבית המאוחדת, נחמן שי, התייחס לסוגיה ואמר כי תופעת ההתרמות מקבלת תפנית מדאיגה, שכן יש בהדרגה "פחות תורמים - אך אלו תורמים סכומים גדולים יותר". עם זאת, לדבריו, הכנס הנוכחי בלוס אנג'לס הוא אחד הכנסים המוצלחים יותר שידע ארגון הקהילות היהודיות בשנים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נואם בלוס אנג'לס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נשיא איראן. איום קטלני (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים