שתף קטע נבחר

דו"ח באו"ם: סומלים לחמו נגד צה"ל בלבנון

מאות לוחמים מסומליה תגברו את המערך של חיזבאללה - כך התברר לחוקרי האו"ם, שערכו דו"ח מיוחד על מלחמת האזרחים במדינה האפריקאית. ומה הציעה איראן בתמורה לאורניום?

לא רק האיראנים נלחמו נגד ישראל לצד חיזבאללה בלבנון - מתברר שגם לוחמים מסומליה נשלחו לתגבר את המערך של נסראללה מול ישראל.

 

720 לוחמים כאלה, לפי דו"ח מיוחד של האו"ם, הגיעו ביולי מאפריקה לארץ הארזים, ובתמורה סיפקו האיראנים והסורים אימונים ונשק למוסלמים הקיצונים, הנלחמים בסומליה. לפחות מאה כבר חזרו לארצם, בליווי חמישה מאנשי חיזבאללה, בעוד האחרים נותרו בלבנון לאימונים מתקדמים.  

 

הלחימה בלבנון השתלמה מאוד לסומלים: כל לוחם קיבל 2,000 דולרים, ואילו משפחות של חללי המלחמה נגד ישראל קיבלו מענקים בסף 30 אלף דולר, מכספים שנתרמו על-ידי מספר מדינות. מהדו"ח לא ברור כמה מהסומלים נהרגו במלחמה. לעומת זאת, ידוע על פצועים שהוחזרו לסומליה לטיפול רפואי.

 

העיתון "ניו-יורק טיימס", המצטט

הבוקר (יום ד') חלקים מהדו"ח, מגלה כי לצוות החקירה של האו"ם הייתה גישה לחומר מודיעיני של החברות הקבועות במועצת הביטחון. איראן, מפרט עוד הדו"ח המיוחד, המשתרע על פני 86 עמודים ויוצג בסוף-השבוע במועצת הביטחון, אף ביקשה למכור לסומליה נשק בתמורה לאורניום לקידום תוכנית הגרעין.

 

מלכתחילה נועד הדו"ח לעסוק במלחמת האזרחים בסומליה. אולם במהלך הבדיקות והחקירות, נחשף הקשר של איראן, סוריה וחיזבאללה. החוקרים גילו כי נשק מתוחכם, לרבות טילי קרקע-אוויר, מועבר לקיצונים מוסלמים במדינות ערביות. בהברחה מעורבות לא רק איראן וסוריה, אלא גם מצרים, סעודיה ולוב.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עם קצת עזרה מסומליה
צילום: איי פי
מומלצים