שתף קטע נבחר

אנא, תן מריחואנה לחולי הסרטן

מכתב פתוח לשר הבריאות מכתבת ynet: אבי חולה הסרטן קיבל המלצה מרופאיו להיעזר במריחואנה כדי להקל על הכאבים בחודשי חייו האחרונים. אבל מדוע הכריחה אותנו המדינה לפנות לסוחרי סמים כדי להשיג את התרופה בתקופה הקשה הזו? מדוע יד אחת ממליצה - והאחרת מונעת?

אדוני שר הבריאות, שלום.

 

אבי נפטר לפני כשבועיים לאחר שנתגלה בגופו גידול סרטני חמישה חודשים קודם לכן. הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות החזיקו אותו בחיים במשך התקופה. אך חייו לא היו חיים. הטיפולים ריסקו את גופו ואת נפשו. במהלכם סבל מכאבים עזים ובלתי נסבלים ומצב רוחו התדרדר עד הגעה למחשבות על הפסקת הטיפולים, כלומר הפסקת החיים.

 

מה שאיפשר לאבי להמשיך בטיפולים המייסרים הייתה מריחואנה רפואית, מושג אותו הכיר לראשונה בפגישתו הראשונה עם האונקולוג שטיפל בו. אותו פרופסור המליץ לו ליטול אותה על מנת להתמודד עם הטיפולים. ואכן, למריחואנה הייתה השפעה עצומה על מצבו הגופני ועל מצב רוחו של אבי. למעשה היא זו שאיפשרה לו לשאת את הטיפול הכימותרפי וההקרנות בבית החולים, וכל זאת ללא תופעות לוואי או נזקים לגופו. אכן הייתה זו תרופה לכל דבר, אשר החזיקה אותו על רגליו.

 

אבל עד מהרה נתקלנו בפרדוקס. מחד, משרד הבריאות, בראשותך, העניק לאבי אישור להשתמש במריחואנה כבתרופה לצרכיו הרפואיים (אישור אותו קיבלנו מבית החולים אברבנאל). אך לצד צעד מבורך זה, הרי שהתרופה אינה ניתנת לרכישה באופן חוקי. מה שהוביל את אבי, חולה סרטן בן 59, להידרש לסחר עם עבריינים, פושעים וסוחרי סמים. חוויה קשה כשלעצמה אשר העיקה על שגרת חיינו הקשה מנשוא גם כך. ומעבר לכך, במצב הנוכחי, בהיעדר בקרה על איכות המריחואנה, הרי שלא יכולנו לדעת מהם רכיביה ומה טיבה.

 

אדוני השר. אני, שטיפלתי באבי בכל התקופה, יכולה להעיד כי מרגע נטילתה, המריחואנה שימשה כתרופה אפקטיבית שאפשרה לאבי להתמיד בטיפוליו. משום כך ברצוני לבקש ממך לשקול להוציא את השימוש הרפואי בה מן התחום האפור של החוק. מדובר בתרופה המומלצת לצריכה על ידי אונקולוגיים העובדים בבתי החולים הממשלתיים ומאושרת לשימוש על ידי משרדך, אך בניגוד לנהוג בעולם המערבי – היא בלתי ניתנת להשגה מבלי לעבור על החוק. יד אחת ממליצה ליטול את התרופה – והיד האחרת אוסרת על רכישתה!

 

לטובת כלל חולי הסרטן, האיידס, הלומי קרב ועוד מתמודדים עם מחלות אשר צריכת מריחואנה מאפשרת עבורם את ההתמודדות הקשה, ומומלצת להם על ידי רופאיהם בבתי החולים, אבקש כי תקדיש מזמנך על מנת שאלו לא יהפכו עבריינים בעל כורחם. אינני מאחלת לאף בת לאב חולה סרטן להפך בת ערובה של סוחרי סמים - במקום לקוחה של בתי מרקחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
(אילוסטרציה)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים