שתף קטע נבחר

אולמרט: "שרנסקי - סמל ומופת למאבק העם היהודי"

אסיר ציון לשעבר, שהקים את מפלגת העולים הרוסים הראשונה ואף היה שר בממשלה, נפרד היום מהפוליטיקה בטקס מיוחד במליאת הכנסת. ראש הממשלה כינה את מאבקו לעלות ארצה כחלק מ"אחת התופעות המופלאות במאה השנים האחרונות"

נתן שרנסקי סגר היום (ב') מעגל, כאשר נפרד רשמית מהפוליטיקה הישראלית, לפחות נכון לעכשיו. אסיר ציון לשעבר, שעלה מברית המועצות ארצה בשנת 1986 ונכנס לפוליטיקה כראש מפלגת "ישראל בעלייה", היה שר בממשלת ישראל ונבחר לכנסת האחרונה ברשימת הליכוד. לאחרונה הודיע על פרישתו והיום ערכה לו מליאת הכנסת טקס פרידה חגיגי, בו הילל ראש הממשלה אהוד אולמרט את פועלו וערכיו של שרנסקי לאורך השנים. מוקדם יותר ערכה סיעת הליכוד טקס פרידה משלה לשרנסקי.

 

"כל פעם מחדש אני חש התרגשות עמוקה כמי שבנסיבות המיוחדות האלה של חיינו, זכה להיות עד לאחת התופעות המופלאות ביותר שאירעו במאה השנים האחרונות בעולם בכלל ולראות יותר מקרוב את אחד האנשים שמסמל אולי יותר מרבים אחרים את התופעה הנפלאה, היחידה במינה, יוצאת הדופן הזו - של התחייה המחודשת של העם היהודי ושיבתו לארצו", אמר אולמרט במהלך הטקס. "בראש ובראשונה אמורים הדברים לגבי המקום ההוא שממנו הגיע נתן והגיעו כל כך רבים אחרים".

 

"אני יודע שיש נטייה במעמדים כאלה לדבר על התכונות האישיות וגם להפליג בהן - ומי כנתן שרנסקי נותן לנו הזדמנות להתפתות להיבט הזה", המשיך ראש הממשלה. "אני יודע שכולם היו מסכימים לכל מה שהייתי אומר עליו, אז אני לא רוצה לדבר על האיש בהיבט האישי. אני רוצה לדבר דווקא על נתן שרנסקי כסמל, כדמות מופת, כדמות ייצוגית, כדמות שמעטות כמוה בעולמנו, מקצה העולם ועד קצהו.


שרנסקי נפרד מהחברים בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

"תחשבו לרגע על ההסטוריה הלא כל כך רחוקה של הארץ ההיא - של מה שהיא היתה פעם, רוסיה הסובייטית - כמה עשרות מליוני אנשים הושמדו, נהרגו, הוגלו, נרקבו, נשכחו, כאילו מעולם לא היו. וכנגד האימפריה האדירה הזאת קמה קבוצה קטנה של אנשים שלא היה להם כלום, חוץ מאשר להט אדיר וגעגועים שאין כמותם בהסטוריה לשום עם. בתוקף הנסיבות ההסטוריות והאישיות - מי שבסופו של דבר עמד בקצה הפירמידה של המאבק הנועז הזה כנגד האימפריה האדירה היה האיש הזה - נתן שרנסקי".

 

אולמרט גם שיתף את הנוכחים בתחושותיו האישיות באותו יום בו נחת שרנסקי בישראל. "כשהוא עלה לכאן הרשיתי לעצמי לומר בליבי תוך התרגשות עצומה: ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", נזכר ראש הממשלה. "כל היתר כבר פחות חשוב. מה שנתן עשה או לא עשה בכנסת אלו דברים שאפשר לספר עליהם במסיבות של יום שישי. הם פחות חשובים ואני מקווה שהוא לא כועס עלי שאני אומר את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרנסקי. נפרד בחיוך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים