שתף קטע נבחר

אמנסטי: "צה"ל תקף בלבנון באופן חסר הבחנה"

דו"ח הארגון העולמי לזכויות אדם מוצא את ישראל כמי שביצעה במהלך מלחמת לבנון פשעי מלחמה ועברה על החוק הבינלאומי: "ישראל נמנעה מלנקוט אמצעי זהירות חיוניים אשר יכלו למנוע פגיעה באזרחים", נכתב בדו"ח, המתייחס גם לשימוש בפצצות מצרר שנעשה "בשטחים בהם מתגוררת אוכלוסיה"

תחת הכותרת "מעבר לכל פרופורציה - אזרחים משלמים את מחיר המלחמה", התפרסם הלילה (ג') הדו"ח השלישי והמסכם של אמנסטי-אינטרנשיונל (הארגון העולמי לזכויות אדם) בעקבות מלחמת לבנון השניה. הדו"ח הנוכחי - המאשים את ישראל בחלק מהמקרים בהפרת החוק הבינלאומי ואף בפשעי מלחמה - מתמקד ומבקר את התקפות צה"ל בהן נהרגו אזרחים ובהשפעת אותן תקיפות על אזרחי לבנון.

 

לטענת אמנסטי, מהנתונים שנאספו במלחמה ואחריה עולה כי "צה"ל ביצע הפרות בוטות של החוק הבינלאומי כאשר תקף בלבנון באופן חסר הבחנה ובלתי מידתי ופגע באלפי אזרחים לבנונים. החיזבאללה אכן אכסן במקרים מסוימים רקטות וחימוש אחר בתוך כפרים וירה מאזורים מיושבים, אך בידי אמנסטי אין הוכחות לשימוש הרחב באזרחים כמגנים אנושיים".

 

 

הדו"ח הראשון של אמנסטי על המלחמה, שהתפרסם ב-23 באוגוסט, עסק בפגיעות צה"ל בתשתיות אזרחיות בלבנון וקבע שפגיעות אלו נעשו מתוך כוונה להפעיל לחץ על האוכלוסייה האזרחית. הדו"ח השני (התפרסם ב-14 בספטמבר), עסק בירי הרקטות של החיזבאללה על יישובי צפון ישראל וקבע כי ירי מכוון ובלתי מובחן זה על אזרחים מהווה אף הוא פשע מלחמה.

 

"אנו מכירים בחובתה של מדינת ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה", ציינו מחברי הדו"ח. "יחד עם זאת על ישראל, כמו גם על ארגון החיזבאללה, חלה החובה לנהל את פעולותיה הצבאיות על פי אמות המידה שנקבעו בחוק הבינלאומי".

 

ההתקפות האוויריות של צה"ל על דרום לבנון וביירות, נכתב בדו"ח, הרסו תשתיות, דרכים מרכזיות, גשרים, תחנות כוח ומפעלי מים: "אלפי בתים ואזורים מסחריים הפכו לעיי חורבות. מיליון בני אדם עזבו את בתיהם ומשפחות רבות מצאו עצמן חסרי כל ומחוסרות בית אחרי הפסקת האש". מסיכומי הדו"ח עולה, כאמור, כי כוחות צה"ל ביצעו הפרות בוטות של החוק הבינלאומי, לרבות פשעי מלחמה.

 

הדו"ח מסתיים בקריאה לכל המעורבים במלחמה - משני הצדדים - לבצע לאלתר בדיקה עצמאית, חסרת פניות ואמיתית של מקרי האלימות המדווחים, להעמיד לדין את מבצעיהם ולפצות את הקורבנות. בעקבות הממצאים גם מחדש הארגון את קריאתו לחקירה מקיפה ועצמאית של האו"ם, אשר תבדוק את החשדות להפרות החוק הבינלאומי על ידי צה"ל והחיזבאללה במהלך העימות האחרון ביניהם.


"תקיפה חסרת אבחנה ופגיעה באלפי אזרחים" (צילום: איי פי)

  

עיקרי הממצאים בדו"ח

• צה"ל הפר באופן בוטה את החוק הבינלאומי כשתקף בלבנון באופן חסר הבחנה ובלתי מידתי, דוגמת הפגזות הארטילריה המתמשכות על דרום לבנון והשימוש הנרחב בפצצות מצרר בשטחים בהם גרים אזרחים, בעשרת הימים האחרונים של הלחימה.

 

• מקרים אחרים מלמדים כי ישראל נמנעה מלנקוט באמצעי זהירות חיוניים אשר יכלו למנוע פגיעה באזרחים. במהלך תקופת הלחימה נהרגו 1,197 אזרחים לבנונים - כשליש מתוכם ילדים, ולמעלה מ- 4,400 אזרחים לבנונים נפצעו בתקיפות צה"ל.

 

• בפגישות רשמיות שקיימו נציגי אמנסטי עם גורמים רשמיים בצה"ל, הודו נציגי צה"ל בשתי טעויות בלבד שאירעו במהלך הלחימה: תקיפת מוצב האו"ם באל-חיאם בה נהרגו ארבעה משקיפי או"ם והפגזת הבית בכפר קנא - שם נהרגו 28 אזרחים.

 

• מדינת ישראל סרבה להעביר דין וחשבון כלשהו הנוגע ליתר המקרים בהם נהרגו אזרחים לבנוניים. ישראל אף נכשלה מלספק הוכחות לכך, שמהאזורים האזרחיים שהותקפו על ידי צה"ל, בוצעו התקפות חיזבאללה כנגד צה"ל או כנגד ישראל.

 

• צה"ל הפגיז את דרכי המילוט המרכזיות של אזרחי דרום לבנון בימים הראשונים של הלחימה, ובכך כלא אותם בפועל באזור הקרבות.

 

• שיירות פליטים הותקפו מהאוויר וזאת למרות שאותם אזרחים מילאו אחר הוראות צה"ל וניסו לברוח מהאזור.

 

• לפחות שני אמבולנסים של הצלב האדום הותקפו מהאוויר, וזאת למרות הסימון הבולט והמואר על גג הרכב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פצצות מצרר. שימוש באזורים מיושבים
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
שכונה בביירות. "ישראל נמנעה מאמצעי זהירות"
צילום: איי פי
מומלצים