שתף קטע נבחר

"מתקיים תיווך חשאי להביא את פרץ לפרוש"

שר הביטחון וראש הממשלה ייפגשו היום לשיחה בארבע עיניים, לראשונה מאז שיחת הטלפון של פרץ עם אבו מאזן. על רקע הפגישה נודע ל-ynet כי מתקיים תיווך חשאי בין השניים על מנת להביא לפרישתו של שר הביטחון באופן מכובד שישמור על יציבות הקואליציה. "עמיר חייב להבין שלא רק הוא במצב קשה אלא גם העבודה", אומרים גורמים בכירים במפלגתו, "היותו שר ביטחון גורמת נזק ברמה הלאומית ולא רק שם"

אחרי שבוע של מתח מתחת ומעל פני השטח, ייפגשו היום (ה') ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ, כדי לנסות וליישר את ההדורים ביניהם. שיחת הטלפון של פרץ עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ביום ראשון ללא ידיעתו של אולמרט, עוררה כעס רב אצל האחרון ויצרה מתח כמותו לא זכור בין שני אישים בכירים כל כך בהנהגת המדינה.

 

אולמרט מתכוון לקיים את פגישת העבודה - שנקבעה להיום כבכל שבוע - באופן רגוע וענייני על מנת לסגור את הפרשה באופן סופי, בעיקר נוכח הסוגיות הבטחוניות שעל סדר היום הדורשות את מירב תשומת הלב. באופן רשמי מוגדר המפגש בין השניים כ"פגישת עבודה שגרתית" ואף אחד אינו מוכן לומר במפורש כי נושא השיחה יעלה בה, אולם לאור העובדה כי השניים לא נפגשו מאז יום ראשון למעט פגישה קצרצרה במסדרון הכנסת בה החליפו שלום מנומס וישיבה משני עברי השולחן בדיון בקבינט לביטחון לאומי, מותר להניח כי ידברו על הנושא הבוער ביניהם.

 

על רקע הפגישה, סיפרו גורמים בכירים במפלגת העבודה ל-ynet כי בימים האחרונים מתקיימים מגעים שקטים - בהם מעורב בין היתר בנימין בן אליעזר - מול ראש הממשלה ומול שר הביטחון, אשר מטרתם "להביא את פרץ לפרוש מתפקידו בצורה מכובדת ובמקביל לשמור על יציבותה של הקואליציה".

 

בתוך שבועות, העריכו אמש הגורמים, יודיע פרץ אם בכוונתו לפרוש והוסיפו כי מצבו הפוליטי של יו"ר העבודה "קשה ביותר". יש לציין כי במהלך השבוע הביעה סיעת העבודה את תמיכתה בשיחת הטלפון שקיים פרץ עם אבו מאזן ואת היוזמה שהפגין כדי לעורר את התהליך המדיני, אולם לא כולם במפלגה סבורים כי הוא ראוי להמשיך בתפקידו.

 

"פרץ - כמו פצוע שיורים בו מכל הכיוונים"

בהתבטאות יוצאת דופן בחריפותה אמרו אותם גורמים הבכירים ל-ynet: "לא צריך לומר בקולי קולות שעמיר פרץ גמור. גם הוא יודע את זה. כולם נוטשים אותו, כולם הפכו אותו לשק החבטות שלהם ותקעו לו סכינים בגב. גם התקשורת מכה בו ללא רחם. הוא כמו אדם פצוע שיורים בו מכל הכיוונים. לכן, לא צריך להתפלא אם פרץ יתקשה להבחר בפעם הבאה אפילו כחבר כנסת בולט ברשימת העבודה לכנסת".

 

"מתיחות בין שר ביטחון לראש ממשלה זה לא דבר חדש במדינת ישראל, אבל שני האישים האלה חייבים לשבת זה עם זה, ליישר קו ולראות איך עובדים ביחד", הוסיפו. "בכל מקרה, את המצב הנוכחי חייבים לתקן, ופרץ ואולמרט חייבים להתגבר על החשדנות ולפעול יחד לשינוי המציאות הקיימת. כרגע, חייבים לייצר בסיס נוח ולנוע ממנו הלאה. עמיר חייב להבין שלא רק הוא במצב קשה אלא גם מפלגת העבודה, והיותו שר ביטחון גורמת נזק ברמה הלאומית ולא רק שם. מצבו האישי מקרין על מצב מפלגת העבודה. הוא חייב להבין את זה.

 

"מדובר במהלך איטי ומורכב ויש לעשות אותו בזהירות גדולה. כרגע, הבעיה היא לא היחסים בין ראש הממשלה ובין שר הביטחון, אלא יציבות הקואליציה והיחסים בין קדימה והעבודה. זה לא בלתי אפשרי לפטר את שר הביטחון, אבל לפי שעה זה גם לא משהו שעומד על הפרק מבחינתנו. אין דבר כזה לקחת קלף מכל הדומינו ולומר לו - אתה בחוץ".

 

במפלגת העבודה ברור כי פרץ לא יעזוב את משרד הביטחון "בכוח" ולשם כך נעשים נסיונות התיווך. לדברי בכירים במפלגה, "אולמרט ופרץ קשורים זה לזה כמו תאומים סיאמיים. אולמרט לא יכול לפטר אותו, העם הזה לא מטומטם. אם פרץ יפוטר אולמרט יצטרך ללכת גם והוא יודע את זה, לכן צריך להגיע להבנות בעניין. בתקופה הקרובה, עמיר פרץ והרמטכ"ל (רב-אלוף דן חלוץ) יצטרכו ללכת".

 

בתוך כך, בסביבתו של ראש הממשלה מתחו אתמול ביקורת על התנהלותו של אולמרט על שלא פיטר את פרץ, "כשעוד אפשר היה לעשות את זה". לדברי גורמים המקורבים לאולמרט, "היתה לו את האופציה לעשות את זה, אבל הוא פספס אותה. כרגע המומנטום נעלם ואי אפשר לפטר את שר הביטחון". גורמים בכירים בקדימה גם מתחו ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה וציינו כי הוא עלול להביא להתרסקותה של קדימה. "אנחנו היינו בחתונה", אמר בכיר במפלגה, "אבל אנחנו לא נהיה שם כדי לראות את הלוויה של המפלגה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עמיר פרץ. יפרוש או לא יפרוש?
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
אולמרט. ינסה להרגיע את הרוחות
צילום: דודי ועקנין
צילום: טל ראי בראונשטיין
שדרות. יש נושאים בוערים על סדר היום
צילום: טל ראי בראונשטיין
מומלצים