שתף קטע נבחר

הפנים מאחורי המגיב האובססיבי GNU/Linux

איתי ישראלי הוא האיש שעומד שמאחורי דמות המגיב הסדרתי GNU/Linux User. הוא בעל תפישות אידיאולוגיות מוצקות ולא שגרתיות. ויש לו גם קשר משפחתי יוצא דופן

יש מי שמצפה לתגובות שלו, אחרים לא סובלים אותן. קמו לו חקיינים ויש כאלה שטוענים שהוא בכלל לא קיים - מעין בוט שתוכנת להגיב באופן אוטומטי לכל כתבה. אבל Gnu/Linux User מההתנחלות ראשון לציון אמיתי בהחלט.

 

איתי ישראלי, איש תמיכה לשעבר באחת מספקיות האינטרנט הגדולות וסטודנט בן 23, הוא GNU/Linux User, אחד הטוקבקיסטים הבולטים בערוץ המחשבים של ynet.

 

הדמות הופקעה מיוצרה

ישראלי לא זוכר את התגובה הראשונה שכתב כ-GNU/Linux User ואין להתפלא על כך. חיפוש בגוגל מאתר יותר מ-500 תגובות המזכירות או מתייחסות אליו ב-ynet בלבד. לא מעט מהן, אגב, של חקיינים ומתחזים. הדמות של GNU/Linux User הופקעה משליטתו הבלעדית של ישראלי. הטוקבקיסט שהוא תומך נלהב של מערכת ההפעלה החופשית לינוקס, קם על יוצרו והפך לסוג של תופעה המתקרבת במימדיה ל"דוד", המגיב המיתולוגי מערוץ הספורט.

 

ישראלי מספר כי כאשר החל לקרוא ולהגיב באופן עקבי ב-ynet, הגיב בתחילה בשמות וכינויים אחרים. בהמשך הוא  חיפש לעצמו כינוי קבוע. כמי שתומך במערכת ההפעלה הפתוחה ובאידיאולוגיה שמאחוריה, הבחירה בכינוי הזה הייתה טבעית עבורו, במטרה לעורר מודעות. אך ישראלי לא שיער את היקף התגובות להן יזכה ועוצמתן.

 

חפש את המתחזה

"קראתי כתבה והתגובה הראשונה היא: 'נו, איפה GNU/Linux User?', של מגיב בכינוי 'Windows XP User, התנחלות סיאטל'. מספר חמש מגיב ומספר שבע ענו לו שהוא אידיוט, ומספר תשע טען שהוא GNU/Linux User האמיתי וקרא לשניהם אידיוטים. אני מתייחס לזה בתור הומור, לא יותר מזה. במקרים אחרים הגבתי מאוחר, וחשבו שאני המתחזה".

 

אתה חושב שהתגובות שלך יצרו איזושהו שינוי תודעתי לגבי לינוקס?

 

"ממש לא. שינוי יסודי צריך להיעשות בצורה מסודרת. לשם כך יש להסביר ולעסוק בדברים בצורה עניינית. מי שמגיב בנוסח  'אין וירוסים בלינוקס, תעברו ללינוקס'  - זה לא רציני. גם תגובה בנוסח 'בלינוקס אין משחקים - אל תעברו ללינוקס' אינה רצינית. ההחלטה אם לעבור ללינוקס היא אינדיבידואלית ונוגעת לצרכים של כל משתמש".

 

לא מעורב בפעילות

ישראלי החל לעבוד עם לינוקס בגלל "האיכות והביצועים", כהגדרתו. הוא התחיל עם Mandrake 8.1, מערכת היסטורית במונחי הקוד הפתוח.

 

הוא אינו שותף לפעילות לקידום הקוד הפתוח, באמצעות עמותות כמו "המקור", על אף שהוא מכיר בחשיבותן, בעיקר בהקשר של הכנסת לינוקס לבתי הספר. הוא ביקר לפני שנתיים באירוע "אוגוסט פינגווין", אבל רק "כדי לפגוש את החבר'ה" כהגדרתו. לטענתו הוא אדם שקט, מופנם, לא אחד שיארגן הפגנות.

 

הרדיקל 

ישראלי הוא רדיקל. מצד אחד הוא דוגל בשוויון, סוציאליזם ופתיחות אבל גם מצדד בנקיטת יד קשה הן כלפי עבריינים והן ביחס למחבלים.

 

כשהוא נשאל על הסתירה שבכך, הוא משיב, באופן די נחרץ: "גם בדמוקרטיה יש הרבה סתירות. צריך לחשוב מה גובר על מה. אין ספק שהזכות לחיים וביטחון היא במקום הראשון. אך אם נוצר מצב בו ערבים ישראלים מתחתנים עם פלסטינים מהגדה, ואלה מהגדה בסופו של יום מתעסקים בפיגועים, אין ספק שגם אם תהיה חתונה – לא הגיוני שהם יעברו לכאן.

 

"ואם מישהו בכל זאת ביצע פיגוע – צריך להעמיד אותו לדין באשמת בגידה. כמו חברי כנסת שנוסעים לסוריה וללבנון. וזה לא משנה אם הוא ערבי-ישראלי, או יהודי-ישראלי, כל מי שנוסע למדינת אוייב ומדבר נגד המדינה, זה לא תקין, לא משנה אם הוא ערבי או לא".

 

הייחוס המשפחתי

למה דעותיו המדיניות והביטחוניות של ישראלי אמורות לעניין אותנו? יש לכך סיבה אחת טובה. שם משפחתו הקודם הוא נתן. ישראלי הוא אחיו של החייל עדן נתן-זאדה, שפתח באש ורצח ארבעה נוסעי אוטובוס בפיגוע בשפרעם ואחר כך הוכה למוות בידי ההמון הזועם שהתנפל על האוטובוס. יש בליבו הרבה כעס על המשטרה שלא מנעה את המוות של אחיו, ועל שרי הממשלה הנוגעים בדבר- שאול מופז כשר הביטחון ואריאל שרון, ראש הממשלה דאז.

 

"בהתחלה אמרו שהוא עלה על האוטובוס והתחיל לירות. אחרי זה אמרו, הוא קם מהמושב והתחיל לירות. ולאחר מכן אמרו, הוא קם, הוא ירד, הוא חזר ואחרי זה ירה. והיו כאלה שאמרו שתפסו לו את הנשק. יש מי שאמר שהוא החליף מחסנית, יש מי שאומר שהוא בהתחלה ירה בנהג. וכל אחד אומר משהו אחר. זה לא מסתדר. משהו פה לא נראה הגיוני”.

 

אתה מאשים מישהו בכך שלקחו לך את אחיך?

 

"קודם את כל את הרוצחים. אין ספק. וראש הממשלה ושר הביטחון שהיו אז, ההתבטאויות שלהם היו מגעילות בעיני. אתם מדברים כך בשביל הבוחרים שלכם? בשביל פתק? הם לא רואים בני אדם. הם מדברים לפתקים. בשביל זה הם יעשו הכל. מה זה מבחינתם עוד חייל של צה"ל?

 

הציגו את אחיך כמי שהיה מקורב לחוגים כהניסטיים. הוא באמת היה מקורב או שזה היה מוקצן?

 

"מאוד מוקצן. הוא פשוט אהב את הארץ. הוא גר בכפר תפוח ואהב את המקום הזה. הלכנו לבקר שם. זה מקום מדהים. מאוד שקט. האנשים שגרים שם ממש לא כמו שמציירים אותם. לא כל יום אתה פוגש אנשים שכל כך כיף לדבר איתם”.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים