שתף קטע נבחר

פסיכיאטר השב"ס: "הסיכוי לטפל בסלע אפסי"

ד"ר משה בירגר, מנהל השירות הפסיכיאטרי בשירות בתי הסוהר, מסביר ל-ynet מדוע בני סלע לא טופל: "ההפרעה שסלע סובל ממנה היא סדיזם מיני - סטייה מינית שבה התוקף מפיק הנאה לא מעצם הפורקן המיני, אלא מהתעללות פיזית או מינית ומהכנעת הקורבן. במקרה כזה, גם סירוס כימי לא יהיה יעיל". למי שיפגוש בסלע הוא מייעץ לא להיות גיבור: "הוא אדם חזק, מסוכן ומיואש"

"לא כל טיפול בפסיכיאטריה מסיר בעיות מהשורש. ככל שאדם הוא בעייתי ומופרע יותר, כך קשה יותר לטפל בו. לבני סלע רמת הפרעה מאוד גדולה והסיכוי שלו להיעזר בטיפול הוא אפסי. הוא אומן בהולכת שולל ויכול ללמוד מה מצופה ממנו, ולאמץ התנהגות שנראית לכאורה שקטה ורגועה" -  כך אמר הבוקר (יום א') ל-ynet ד"ר משה בירגר, מנהל השירות הפסיכיאטרי, מחלקת בריאות הנפש בשירות בתי הסוהר.

 

ד"ר בירגר סירב לחשוף פרטים מתיקו הרפואי של סלע, והסתמך בדבריו אך ורק על כתבות ומידע שהתפרסם באמצעי התקשורת במהלך סיקור הפרשה. יש לציין כי ד"ר בירגר לא מטפל באופן אישי בסלע, והטיפול בו נעשה בידי גורמי הרווחה של השב"ס.

 

"ההפרעה שסלע סובל ממנה היא סדיזם מיני - סטייה מינית שבה התוקף מפיק הנאה לא מעצם הפורקן המיני, אלא מהתעללות פיזית או מינית ומהכנעת הקורבן", מספר ד"ר בירגר על האבחנה הרפואית.  "במקרה כזה, גם טיפול תרופתי - המוכר כסירוס כימי - לא יהיה יעיל. הטיפול הזה נועד לפדופילים, שאצלם זה מדכא יצרים מיניים סוטים ומרגיע. אצל אנשים כמו בני סלע זה לא היה משנה את קווי האישיות התוקפניים והסדיסטיים, אלא ממיר אותם להתנהגות אלימה".

 

ד"ר בירגר נפגש עם סלע בשנת 2000, לאחר שנשפט ונידון למאסר ממושך. הוא התבקש להעריך את אישיותו ואת מצבו הנפשי כדי לדעת האם הוא זקוק לטיפול מיידי בתחום הנפשי ולדעת האם יהיה מתאים לטיפול בטווח הארוך יותר. לאחר בדיקות הגיע ד"ר בירגר למסקנה כי "טיפול התנהגותי קבוצתי בבני סלע יניב תוצאות עלובות ביותר. הוא לא האדם הכי מתאים מבחינתנו לקבל טיפול".  

 

לאחר בריחתו של סלע פנתה המשטרה לד"ר בירגר וביקשה ממנו לצייר פרופיל של דפוסי ההנהגות הצפויים שלו. "מדובר באדם שהוא מאוד מתוכנו ואינטליגנטי. אקט הבריחה שלו כנראה לא היה אימפולסיבי", מתאר המומחה. "הוא יודע להוליך שולל בדיבור ויכול לשכנע את הזולת באומללות שלו. בשלב הראשוני סביר שיהיה עסוק יותר בבריחה מאשר בחיפוש קורבנות. מאחורי החזות שלו מסתתרים גרעינים של מיניות בעייתית וסוטה, בתנאי חופש בקרב אוכלוסייה של נשים - הדחפים עלולים לשוב ולצוץ די מהר".

 

ד"ר בירגר ממליץ למי שעלול להיתקל בסלע לא להתעמת איתו ולא לנסות להיות גיבור: "הוא אדם חזק, מסוכן, מיואש ומריר", סיכם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות: משטרת מחוז תל אביב
בני סלע. "לא מתאים לטיפול"
באדיבות: משטרת מחוז תל אביב
צילום: ניב קלדרון
החיפושים אחר האנס
צילום: ניב קלדרון
מומלצים