שתף קטע נבחר

ח"כ אורון מתווך בין ברגותי ללשכת רה"מ

חבר הכנסת ממרצ משמש מזה חודשים ארוכים כמתווך להעברת מסרים ממזכ"ל הפתח לשעבר הכלוא בישראל, במטרה שיסייעו בשמירה על היציבות ברשות הפלסטינית והמשך שליטת הגורמים המתונים בה

לאחר כשנתיים בהם היה זה אחד הסודות הגלויים השמורים במערכת הפוליטית והמדינית, יצאה הערב (ב') לאור פעילותו המדינית של ח"כ חיים אורון (ג'ומס) ממרצ. אורון מתווך מזה כשנתיים בין מרוואן ברגותי הכלוא בישראל לבין לשכת ראש הממשלה. הוא ביקר את ברגותי כמה וכמה פעמים בעבר ובמהלך הזמן הפך לאיש סודם ואמונם של ראשי הממשלה שרון ואולמרט, והעביר מסרים בינם ובין ברגותי.

 

אורון גם סייע ומסייע לפלסטינים בכירים המבקשים לבקר את ברגותי בכלא לקבל אישורים מן הרשויות הישראליות. כל זאת, במטרה להביא לרגיעה ברחוב הפלסטיני וכדי לשמור על היציבות ועל השליטה של המתונים ברחוב ובפוליטיקה. אורון פועל באופן עצמאי, אולם הפך במהלך הזמן לאדם שבפעילותו הביא לא פעם להרגעת הרוחות בין ישראל ובין הרשות. פעילותו של אורון היתה ידועה מזה זמן רב לגורמים שונים אולם היא נשמרה בסוד ולא נחשפה.

 

גורמים בשמאל הישראלי מאמינים כי שחרורו של ברגותי מן הכלא הישראלי יביא לרגיעה, ויאפשר להגיע להסכם עם הפלסטינים. אותם גורמים מאמינים כי ברגותי עבר מהפך מאז שהוא כלוא בישראל וכי התמתן ומוכן

להדברות רצינית ומשמעותית.

 

שמו של ברגותי הועלה על ידי ראשי הרשות הפלסטינית כמי שחייב להיכלל בעסקת חילופי השבויים לשחרורו של גלעד שליט. בפגישה במהלך הקיץ עם חבר הכנסת טלב א-סאנע, אמר ברגותי כי הוא צופה שאם בעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט לא ישוחררו האסירים הפלסטינים הבכירים, ייתכן שהדבר יוביל לחטיפות נוספות.

 

ברגותי טען באותה שיחה כי ממשלת ישראל היא זו שאחראית לתופעת החטיפות. לדבריו, אם ישראל הייתה מסכימה לשחרר את סמיר קונטר לא היו חטיפות בלבנון, ואילו הייתה משחררת אסירים פלסטינים היא הייתה מחזקת את אבו מאזן ומונעת את חטיפתו של גלעד שליט.

 

ברגותי הוסיף כי "כמו שגלעד שליט חשוב למשפחתו ולמדינתו, כך גם כל אסיר פלסטיני". לדבריו, כבר הוכח שהאסירים הם המנהיגים האמיתיים של הפלסטינים, שכן רק הם יכלו לנסח את מסמך האסירים, שהפך למקור האחדות בקרב הפלסטינים. הוא אמר כי כל צעד ממשי חייב לקבל את ברכת הדרך מהאסירים הפלסטינים, ולכן צפוי שעסקת חילופים לשחרור שליט תכלול גם את בכירי האסירים הפלסטינים ולא – היא תזמין חטיפות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
חיים אורון
צילום: ארז ארליכמן
צילום: איי אף פי
מרוואן ברגותי
צילום: איי אף פי
מומלצים