שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לא הופיעה לדיון על מזונות וביה"ד הטיל ספק בגט
  גבר פנה לבית הדין הרבני בבקשה שיפחית את תשלומי המזונות לגרושתו מזה שנתיים, מאחר שהיא עומדת להתחתן בשנית. הגרושה סירבה להגיע לדיון, ובתגובה בית הדין שלא לאשר את נישואיה השניים, ולהטיל ספק בכשרות הגט הקיים. עורכת דינה עתרה לבג"ץ: "על פי בית הדין, כשרותו של הגט שקיבלה האישה תלוי בשאלה אם תקיים או תפר את הסכם הגירושין"

  גרושה כבת 40 עתרה היום (ג') לבג"ץ נגד בית הדין הרבני באזור תל אביב, לאחר שזה ביטל את הגט שקיבלה מבעלה לפני שנתיים רק מכיוון שסירבה להופיע לדיון להפחתת מזונות שהגיש בעלה. האישה, בחודש השביעי להריונה, מבן זוגה החדש, עתרה לבג"ץ באמצעות עורכת הדין דיינה הר-אבן, בדרישה להורות לבית הדין לנמק את החלטתו "אשר ניתנה בחוסר סמכות".

   

  האישה ובעלה התגרשו לפני למעלה משנתיים, בהסכם גירושים שערכו בעצמם והובא לאישורו של בית הדין הרבני בתל אביב. בהסכם זה נכתב כי "בכל בעיה עתידית הם יפנו למגשר מוסכם על שניהם".

   

  לאחרונה, כאשר תכננה האישה להינשא לבן זוגה החדש, הגיש הבעל לשעבר לבית הדין הרבני תביעה כלפיה להפחתת מזונות בנותיהם. האישה הודיעה לבית הדין הרבני כי היא אינה מוכנה להתדיין על הנושא מאחר שאין לבית הדין סמכות להחליט לאחר גירושין, בתביעה מסוג זה.

    

  בתגובה, בית הדין קבע שלא במעמד הצדדים כי "נישואיי האישה מעוכבים עד להחלטה אחרת של בית הדין, וכי לאחר שהאישה תודיע שבדעתה לקיים את הסכם הגירושים, ידון בית הדין האם יש צורך בסידור גט נוסף בין הצדדים". בכך בעצם הטיל ספק בכשרות הגט.

   

  "להחלטה זו השלכות קשות ביותר על העותרת, אשר הילוד שיוולד לה בקרוב ייחשב כממזר", נכתב בעתירה לבג"ץ. "על פי הגיונו של בית הדין, יהודים, תושבי הארץ ואזרחיה, שבויים לעד בכבלי נישואין שעברו ובטלו מן העולם. לפי ההחלטה, הפרת הסכם גירושין על ידי אישה, עלול להביא לפסילת הגט"

    

  עורכת הדין הר-אבן מסבירה את האבסורד, לטענתה: "למעשה, בית הדין הרבני נטל לעצמו את הזכות ליטול את חירותה של העותרת ולהפוך אותה, בהבל קולמוס, לנשואה למי שהתגרשה ממנו, ולאסורה על בחיר ליבה. על פיהם, כשרותו של הגט שקיבלה האישה תלוי בה בלבד, באם תקיים או חס וחלילה תפר את הסכם הגירושין.  

   

  "לא נישמע כדבר הנתעב הזה במחוזותינו, ואף לא באפלים שבמשטרים. אזרח נענש, במלוא החומרה, בניגוד לכל דין, ונשללת ממנו חירות הפרט הבסיסית רק מחמת דרישתו שרשות שלטונית - ועוד רשות שופטת - תמלא אחר הוראות הדין ולא תכפה עליו סמכות שאין לה. חמורה ביותר תוצאת ההחלטה המותירה את האישה, על פי הבנת בית הדין, שבויה לעולמי עד באזיקי נישואין שעברו מן העולם". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גירושין. הקרבות שאחרי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים