שתף קטע נבחר

עלוקות, רדו מגאידמק

הוא לא זקוק לאלה שהתעשרו על חשבוננו. אילו חיפש מדינה לקנות, היה ודאי בוחר בגדולה יותר וצבועה פחות

מה רוצים מגאידמק? כשבנינו את המדינה מאבק ומצעדים של יהודים מתים וממלחמת רוגטקות של אין-ברירה, היה שר האוצר נוסע בעולם ומחפש עשירים שיתרמו מאה אלף דולר. איש לא שאל אז וגם לא אחר-כך, מי מהתורמים למגבית היהודית בכל שנות קיומה העלים מסים. מי היום אינו מועל במשהו אם הוא רק יכול? פנחס אביבי הפיזיקאי אמר פעם על אנשים כמוהו וכמוני, שאיננו נמצאים בעמדת מעילה - כי אנחנו חיים משכר סופרים ושכר מרצים או משכורות שניתנות בצ'קים והולכות ישר לבנק.

 

מדוע אלופים ורמטכ"לים, שהכשרתם העסקית אינה אלא קשריהם הלאומיים שנרקמו בהיותם בתפקיד, כאשר אנו שילמנו את משכורתם - מדוע אלה יכולים לצאת לאזרחי, למצוא איזה מישהו שפעם מכרו לו נשק ישראלי ברישיון ולמכור לו היום משהו או להגיד לו דבר או שניים שרק מי שהיה במקום הנכון יודע, וכך להתעשר?

 

גאידמק אינו עוף חדש. הוא רק עוף גדול יותר, ציורי יותר ומצבע אחר. הוא ברון ממין הברונים האמריקנים שבנו את אמריקה. הם העשירו את עצמם. הם בנו אימפריה ענקית ועשירה, אך הורישו הון למדינתם. באמריקה כל התרבות, האמנות, האופרה, הבלט, הציור, המוסיקה והאוניברסיטאות מוחזקים על-ידי קרנות של עשירים של היום ומי שכבר אינם.

 

האוליגרכים הרוסים עשו הרבה כסף מתבונה ותחבולות. זה היה תמיד מה שנקרא "שכל יהודי". ככה שרד העם הזה. איש לא שאל את רוטשילד מי שילם את מחיר עושרו. האוליגרכים האלה רצו ורוצים להשקיע כאן, אבל ידעו תמיד שזה הדבר הכי קשה לעשות. שורה של פקידים קטנים, של שוטרים, של רשויות שאלוהים יודע מדוע הן קיימות, מפריעים ויושבים להם על הווריד.

 

ומה עם הבנקאים המפונקים, שלא תרמו פרוטה אחת למדינה הזאת ומרוויחים עשרות אלפי שקלים ליום, שמנהלים בנקים בינוניים ומחלקים לעצמם את סך כל מיליוני העמלות שהם גוזלים מאיתנו? גאידמק לא לקח מאיתנו פרוטה. אם הלבין כסף או לא, אינני יודע. אבל אם כל עשירי הארץ היו נענשים על הלבנת הון או שימוש לא טהור בקשרים ופרוטקציה, לא היו כספים בשום כספומט.

 

אז מה רע בשיטת גאידמק? הוא עושה טובות למי שהממשלה זנחה. הוא מחלק מתנות אך אינו מבקש טובות. הוא אינו נוסע כל שבוע כמו שועינו לעשות עסקים עם אלה שהם עצמם פרנסו, כשהיו פקידים גבוהים או קצינים ומתעשרים. שימו לב היכן מתגוררים גדולינו, שעד לפני שנים מועטות היו סתם אלופי צבא מרודים והיום מכירים רק עשירים כמותם ודרים בדירות פאר, שאלוהים עצמו - לו רק היה לו כסף - היה ודאי גר בהן. גאידמק לא זקוק לעלוקות הישראליות שהתעשרו על חשבוננו. הוא לא קיבל במתנה רכוש נטוש או מגרשים שעליהם ייבנו שכונות חדשות. לא, הוא לא צריך אותנו. אילו היה מחפש מדינות לקנות, היה ודאי בוחר במדינה גדולה יותר, שקטה יותר וצבועה פחות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים