שתף קטע נבחר

רמלה: פעילי שמאל "החליפו" שמות רחובות

חמישה פעילי שמאל החליטו לעשות מעשה בעקבות התבטאויותיו הגזעניות של ראש עיריית רמלה, והדביקו על שלטי רחובות בעיר את שמותיהם של מנהיגים ערביים. הם נעצרו ויואשמו בהשחתת רכוש ציבורי. אחד הפעילים הסביר בשיחה עם ynet: "רצינו לחזק את התושבים בעיר"

חמישה פעילי שמאל נעצרו אמש ברמלה (ו') לאחר שניסו להחליף שמות עבריים של רחובות בעיר בשמותיהם של מנהיגים ערביים. הרקע למעשה הוא דבריו של ראש העיר, יואל לביא, שקרא לאלו שביקשו ממנו להחליף את שמות הרחובות "לעבור לגור בג'לג'וליה".

 

התבטאויותיו של לביא הצליחו לעורר את זעמם של חמישה פעילי שמאל שהגיעו אמש לכמה רחובות בעיר כשהם מצויידים במדבקות ועליהן כתובים שמות של מנהיגים ערביים. הפעילים החלו להדביק את המדבקות על שלטי הרחובות העבריים, על מנת "להחליף" אותם בשמות ערביים.

 

כעבור זמן קצר, לאחר שהצליחו לשנות כמה משמות הרחובות, הבחינו כמה מתושבי המקום במעשה, והזעיקו את המשטרה. צוות של שוטרים שמיהר להגיע למקום עצר את החשודים. מחקירתם של החמישה עולה כי הם הגיעו במיוחד מתל אביב כדי לבצע את המעשה. בכוונת המשטרה להגיש נגדם כתב אישום על השחתת רכוש ציבורי.

 

אחד הפעילים, יואב גולדרינג בן 30, סיפר ל-ynet שהגיע לרמלה יחד עם ארבעה מחבריו כדי "לחזק את התושבים לאור הערותיו האחרונות של ראש העיר".

 

לדברי גולדרינג, חבר בברית הנוער הקומוניסטי, "נכנסנו לשכונה הערבית ברמלה, שכונה שהמשטרה מכנה 'הגטו' ורצינו להחליף את שמות הרחובות בצורה סמלית. הדפסנו במחשב דפים שעליהם כתבנו שמות כמו אמיל חביבי, תאופיק זיאד, ועבדאללה זקוט, רובם מנהיגים מהתנועה הקומוניסטית. תכננו להדביק את זה עם נייר דבק על השלטים הקיימים. מכאן שהעניין של השחתת רכוש ציבורי הוא מופרך לגמרי".

 

גולדרינג מספר כי הוא וחבריו נתפסו בעת שהיו בדרכם חזרה לתל אביב: "אחד התושבים כנראה יידע את המשטרה. היינו בדרכנו החוצה מהשכונה במכונית, ואז עצר אותנו שוטר שלקח אותנו לחקירה. עיכבו אותנו למשך שלוש שעות, ואחר שחררו אותנו בערבות עצמית, ובתנאי שלא נתקרב לרמלה במשך 15 יום".

 

דבריו של ראש עיריית רמלה, שהתייחס לבקשת תושבים ערביים לשנות את השמות של הרחובות שבאזור מגוריהם, עוררו זעם רב בקרב הציבור הערבי בישראל, ורבים דרשו את התפטרותו. כזכור, בהתייחסו לבקשה אמר לביא: "אם זה לא מוצא חן בעיניהם, שיילכו לגור בג'לג'וליה, שזה שם ערבי. מה קרה, מה? למה שאני אחליף את השם? בגלל שג'מאל רוצה להחליף את השם? שיחליף את אללה שלו".

 

בראיון ל-ynet לאחר פרסום הפרשה אמר לביא כי הוא מתנצל על הפגיעה בתושבים הערביים, אך עדיין עומד מאחורי דבריו: "את מה שאני נותן לערבים בעיר רמלה, אף אחד במדינת ישראל לא נותן", הבהיר. "אני מתנצל על איך שדיברתי באותה שיחה. לא הייתי צריך להתבטא בצורה שכזאת, הייתי צריך להרגיע את עצמי. עם זאת, אני עומד מאחורי אותם דברים".


פורסם לראשונה 01/12/2006 20:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לביא. לא מתנצל
צילום: שאול גולן
מומלצים