שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מדריך: איך לבחור מסך טלוויזיה דק?

  המסכים הדקים מסלקים מהשוק את הטלוויזיות הישנות והשמנות. אין פלא - הם אלגנטיים ונראים נפלא בסלון. אך קל ליפול בפח עם מסך זול עם איכות תמונה גרועה. מה עדיף: LCD או פלזמה ואיך לקנות בתבונה

  השתחרר לכם סכום כסף מגמול ההשתלמות, זכיתם בירושה מסבתא או שברתם תוכנית חיסכון. הסלון שלכם בתול ויפה והחלטתם שזה הזמן להקים בו קולנוע ביתי לתפארת מדינת ישראל.

   

  שום קולנוע אינו שלם היום ללא מסך גדול במרכזו. מסך דק הפך למשאת נפשו של כל פועל עברי בשנים האחרונות,

  והמחירים ירדו מספיק כדי לאפשר לכם לרכוש את המסכים ללא צורך במשכנתא שניה.

   

  מאמר זה מיועד להכניס סדר בבליל המושגים ולעזור לכם בהחלטה שגם אם לא תרושש אתכם, לפחות לא תשאיר אתכם כשבר כלי כאשר יתברר לכם שקניתם חתול בשק.

   

  פלזמה או LCD?

  אז איך מצליחים לבחור מסך בין שלל המותגים על קירות החנות?

   

  מרבית עם ישראל יקפוץ ויאמר שברור לו ללא צל של ספק ש-LCD זה הפיתרון המושלם. הרי זה מה שמויישה ושמוליק מהמילואים, וגם אריק מהעבודה הסבירו לך לא מזמן. הרי ל-LCD יש אורך חיים אינסופי, הטכנולוגיה הזו חדשה יותר, אין לה בעיות צריבה, ובכלל - לא צריך למלא לה גז כל 10,000 קילומטר.

   

  חשוב להדגיש: גם LCD וגם פלזמה הן טכנולוגיות אמינות, ארוכות חיים ומתאימות לאנשים רבים. כמובן שאין בעיות של אורך חיים (אלא אם כן התוכניות שלכם כוללות אורך חיים של יותר מכמה עשרות שנים) או בעיות של "גז דולף" בפלזמה, והיא מתאימה לאנשים רבים.

   

  מרחק צפיה: LCD עדיף במרחקים קצרים 

  צופים בעלי עיניים חדות או כל מי שיושב מול המסך במרחק של כשני מטר בפירוש ייהנה הרבה יותר מסך עם רזולוציה גבוהה יותר (כלומר LCD, או מסך פלזמה HDTV). ב-LCD יש יתרון ברור ברזולוציה והמרווח בין הפיקסלים

  קטן ולכן זה פיתרון טוב יותר לצופים שיושבים במרחק קצר יחסית מהמסך.

   

  גם במקרים שבהם החדר "מאלץ" אתכם להשתמש במסך קטן מ-37" (בחדר שינה צפוף, לא לכולם יש אפשרות להציב מסך 42") - מסך LCD יעשה את עבודתו נאמנה. כלומר, אם ברצונכם מסך קטן או שמרחק הצפיה קרוב, LCD עדיף.

   

  גם בעלי מחשב המתכננים לחברו לסלון יעדיפו LCD. בעלי מחשב מעדיפים רזולוציה גבוהה יותר, ונוטים להשאיר תמונות סטטיות זמן רב על המסך (מה שעלול לפגום בפלזמה לאורך זמן) ולכן, מסך LCD יתאים להם יותר.

   

  פלזמה עדיפה במסכי 37 אינץ' ומעלה

  כאשר מדובר במסכים בגודל 37" ומעלה, היתרון של ה-LCD הולך ופחת, ואיכות התמונה יורדת. הבעיה היא טכנולוגית, וכיום אין לה פיתרון של ממש עדיין. פלזמה מהווה פיתרון מצויין כאשר דרוש מסך גדול יותר, כלומר גדלים אופייניים של 37", 42", 50" ולאחרונה גם 61" ו-65". מרבית עם ישראל מתמקד לרוב במסכי פלזמה בגודל 42".

   

  רזולוציה

  יש שני סוגים של מסכים מסוג זה: מסכי EDTV (רזולוציה "רגילה" לעיתים נקראית HD COMPATIBLE) ומסכי HDTV (רזולוציה "גבוהה" - בד"כ נקראים HD READY).

   

  מסכי EDTV הם הזולים יותר, והם מתאימים למי שצופה במסך ממרחק של 3.5 מטר ומעלה. הם מתאימים כמובן לשידורי טלוויזיה רגילים, ואם אתם מתכננים בעיקר לצפות בשידורי טלוויזיה (יס/הוט/ערוץ 1,2,10) זה סוג המסך שעדיף לכם לרכוש.

   

  HD Ready

  באילו מקרים כדאי לרכוש את המסכים היקרים יותר (HD READY)? מי שסימן בתוכניותיו ובתקציבו לשנתיים הקרובות את נושא ה-HDTV, או שצופה בהרבה DVD בהחלט ירצה לשקול לרכוש מסך מתקדם יותר. גם מי שצופה בטלוויזיה ממרחק קצר (כשלושה מטרים ופחות)

  ייהנה יותר ממסך HD READY. למסך כזה יש יותר פיקסלים ולכן תוכן טוב יראה בו טוב יותר.

   

  בגדלי מסך של 50 אינץ' ומעלה ההתלבטות פשוטה יותר - כל המסכים הם כבר HD READY. כמובן שיש מקרים מיוחדים, ולפיוניר ופנסוניק יש מסכים מתקדמים אף יותר (FULL HD) שהם ברזולוציה גבוהה אפילו יותר. כאן כבר בהחלט תידרשו למשכנתא נוספת.

   

  מסך פלזמה עדיף (מיד יוסבר מדוע) עבור מי שצופה בעיקר בטלוויזיה רגילה (ערוץ 1,2, 10, יס, הוט וכו'), אבל מכיוון שמהפכת ה-HDTV בפתח. עבור מי שמתכנן לעבור ל-HDTV (מנויי HOT יכולים לצפות לשידורי HDTV בקרוב) מסכי LCD בהחלט יעשו את העבודה, אבל גם מסכי פלזמה HD READY (היקרים יותר, אך הגדולים יותר) יהיו מצויינים.

   

  מה עדיף - LCD או פלזמה?

  ובכן, זו שאלה קשה. אם תשאלו אותי, לרוב עדיף פלזמה.

   

  תעזבו בצד את הסטיגמות לגבי הטכנולוגיות שרובן שטויות גמורות. למשל, לפלזמה לא "בורח גז" ולא צריך למלא גז. פלזמה היא דווקא טכנולוגיה חדשה יותר (לא שזה משנה בכלל לגבי איכות התמונה) מ-LCD - שתי הטכנולוגיות כבר קיימות מזה עשרות שנים בגלגולים שונים.

   

  מסכי LCD אינם בהכרח בהירים יותר (בדרך כלל ההפך הוא הנכון) וצגי פלזמה אינם נצרבים לאחר מספר שניות של שימוש. אורך החיים של שתי הטכנולוגיות כיום הוא דומה (אורך החיים נמדד בזמן שלוקח למסך להפיק מחצית מהבהירות שהייתה לו כשהיה חדש): כמה עשרות שנים עם שימוש חכם.

   

  מבחינת צריכת חשמל, גם כאן אין יתרון מובהק לאחת הטכנולוגיות, בעיקר אם עושים את החשבון

  לפי כמה הספק המסך צורך לפי כמות הפיקסלים (בד"כ מדובר על 300W - כלומר כשלוש נורות דולקות בו זמנית).

   

  הפלזמה עדיפה ביחס הניגודיות

  לפלזמה יש חסרונות כמו לכל סוג מסך, אבל בסופו של יום, יש לה יחס ניגודיות טוב יותר. בוודאי שמעתם את המונח הזה בעבר, יש מסכים של 3000:1, 5000:1 ואפילו 10000:1. אבל מה המספר הזה בכלל אומר?

   

  מרבית המסכים כיום הם מספיק בהירים בשביל צפיה באור יום. הבעיה של מסכים דקים היא להגיע לגוונים כהים שקרובים לשחור. דמיינו אתכם בערב יושבים לראות סרט. בסרט רואים מישהו בחשכה.

   

  במסך עם יחס ניגודיות נמוך, רוב הסיכויים שתראו משהו שיראה כמו צללית של דמות מקרטון. במסך עם יחס ניגודיות גבוה, תוכלו לזהות פרטים גם בין הגוונים הכהים. מכיוון שהעין איננה לינארית, משמעות הדבר שהשיפור בין ניגודיות של 500:1 לבין 1000:1 גדולה בהרבה מההבדל בין מסך 1000:1 ל-2000:1.

   

  מסכי LCD כוללים בדרך כלל פאנלים של 800:1 עד 1000:1 לכל היותר. מסכי LCD מתקדמים יותר משנים את גוון התאורה האחורית לפי הסצינות והם כבר מסוגלים להגיע עד ל-5000:1 במקרים מיוחדים.

   

  עבור תקציב סביר, מרבית הסיכויים שאתם עומדים מול החלטה לרכוש מסך מהסוג בעל יחס

  הניגודיות הנמוך יותר. חשוב להבין שמשמעות הדבר הוא שגוונים כהים ייראו רע.

   

  במסכי פלזמה, הבעיה נפתרה לפני מספר שנים וכיום מרבית המסכים בעלי יחס ניגודיות גבוה למדי. האם עדיף מסך עם 10000:1 על פני מסך של 3000:1? כאמור, ההבדל הוא קטן כשמדברים על מספרים כאלה. הוא בהחלט קיים, אבל לא תמיד מסכים בעלי יחס ניגודיות 10000:1 הם איכותיים בכל הפרמטרים האחרים (כמו איכות תמונה).

   

  לכן, אם החלטתם ללכת על מסך כזה, כדאי שתראו אותו במו עיניכם. חשוב מאוד לדאוג ולראות את המסך עם תוכן דומה למה שאתם צופים בו בבית. כלומר, אם אתם חובבי ערוץ 2, חשוב לבקש לראות את הערוץ על המסך בכדי שלא לחטוף שוק בבית ולגלות שרואים "על הפנים".

   

  זמן תגובה

  בעיה נוספת ב-LCD היא זמן תגובה. זמן זה מגדיר את המעבר בין שחור ללבן. כמובן שככל שהמספר נמוך יותר, כך טוב יותר. כיום נמכרים בשוק מסכים החל מ-12 מילישניות ועד 4 מילישניות. אין ספק כל מילישניה חשובה כאן ואם ביכולתכם לרכוש מסך בעל זמן תגובה של 4 מילישניות, איכות התמונה בהחלט תשתפר.

   

  היכן זה מתבטא? ב-LCD יש פירוט רב יותר, אבל ברגע שדמויות מתחילות לזוז (או לחלופין, המצלמה נעה) - הפרטים נעלמים והתמונה מתחילה "להימרח".

   

  בעיית הצריבה

  בפלזמה שתי הבעיות האלה לא קיימות, אך יש בעיה קשה לא פחות - צריבה. מרבית האנשים לא יסבלו מזה, לפחות לא אם ירכשו פלזמות מהדור האחרון. צריבה נוצרת בגלל שיש במסך פוספורים "שמתבזבזים" ככל שמשתמשים בהם יותר. כלומר, פיקסל שכל הזמן דלוק בצבע לבן יפיק אחרי זמן מה פחות אור.

   

  אז איך נמנעים מצריבה? אם לא תצפו כל הזמן בסרטים עם פסים שחורים בצידי המסך, מרבית הסיכויים הם שלא תפגעו מהתופעה. אם אתם לקוחות של יס, שימוש במסך רחב בהחלט עוזר. אם אתם רואים תחנה בעלת לוגו בוהק במיוחד, תתלוננו לערוץ ולמועצת הכבלים. אם תפעלו כך, מרבית הסיכויים שלא תתקלו בתופעת הצריבה לעולם.

   

  מותגים

  יש בארץ עשרות "יצרנים" של פלזמה ו-LCD, אבל מרביתם מופצות על יד "חברות מדבקה". כלומר, את המסך מייצרת חברה אחת עבור כולם. יש בפירוש יתרונות של מסך מקורי של חברה ידועה ופעילה (חברות מסוימות לעיתים

  מסיימות את חייהן באופן פעיל ואז הופכות במהלך השנים לשם מותג מדבקה).

   

  ישנן חברות שהן מותגים ידועים, אך בתחום מסויים (פלזמה או LCD) אינן ממש פעילות או מוצלחות במיוחד.

   

  בתחום מסכי הפלזמה ההתלבטות פשוטה יותר מכיוון שיש מעט מאוד יצרני מסכים בפועל. מסכי הפלזמה מיוצרים בקוריאה (חברות LG וסמסונג) וביפן (פנסוניק, פיוניר/נק, היטאצ'י). שאר החברות, אפילו אם הן גדולות וידועות, בעצם קונות פאנלים של החברות האחרות. ככל שהחברה גדולה והמותג שלה חזק יותר, כך מתרבים הסיכויים שהם רכשו פאנל עדכני יותר.

   

  יצרניות המסכים בפירוש מבטיחות פאנלים מהדור האחרון, אולם חברות מדבקה עלולות להשתמש בפאנל מדור או שניים אחורה - כך שההפרש במחיר משמעותו רכישה של טכנולוגיה ישנה ומתקדמת פחות. עד כמה זה משמעותי? תוספת של 2000 ש"ח יכולה להבטיח שהמסך אצלכם יחיה יותר שנים ויציג תמונה טובה יותר.

   

  תחום ה-LCD מסובך יותר מכיוון שיש המון המוני יצרני פאנלים בעולם. חברות רבות מציגות יתרונות שונים על פני האחרות. ראוי לציון שגם במקרה זה מותגים גדולים יכולים בהחלט לעזור בהחלטה ובדרך כלל צפויות פחות בעיות עם מסכים כאלה. שלוש חברות במיוחד ראויות לציון - פיליפס (טכונולוגית CLEAR LCD/APTURA), שארפ וסמסונג שהן יצרניות פאנלים מוצלחות במיוחד.

   

  מה לבדוק כשבוחרים מסך?

  תחילה כדאי לחשוב באופן מסודר ולבדוק מה בדיוק אתם מתכננים לצפות במסך - HDTV, DVD, טלוויזיה רגילה, מחשב, משחקים וכו'. גם גודל המסך ומרחק הצפיה יעזרו לכם לעשות סדר בעניינים. ברגע שיש לכם את הנתונים הללו וקבעתם את התקציב העומד לרשותכם, תוכלו לבחור בין LCD לבין פלזמה.

   

  כדאי לחשוב על רמקולים שנכללים במסך כאל חסרון. אם ברצונכם לצפות בדבר כלשהו פרט לראשים מדברים (חדשות, חדשות ועוד חדשות) ורוצים גם לשמוע טוב, הרמקולים המובנים במרבית המסכים יהיו ברמה גרועה למדי עבורכם.

   

  כדאי לבדוק את האפשרות של שימוש במסך ללא רמקולים ורכישת רמקולים נפרדים באיכות טובה בהרבה. אם יש לכם מערכת קולנוע ביתית והגברה, מומלץ לשקול רכישת מסך ללא רמקולים כלל (מוניטור) ושימוש במערכת גם עבור חדשות. אל תשכחו, זה לא מבזבז לכם כלום אם תשתמשו במערכת טובה גם סתם בצפיה רגילה.

   

  רצוי לבקר בחנויות (גם כאלה המתמחות בקולנוע ביתי, ולא רק ברשתות גדולות שבדרך כלל משווקות עשרות מסכי פלזמה שהם בעצם אותו פאנל בשינוי אדרת) ולראות בהם את התכנים בהם אתם מתכננים לצפות בבית.

   

  אל תתנו לתמונות מרהיבות ב-HDTV לפתות אתכם לחשוב כי מסך מסוים הוא מדהים, הרי אין בישראל שידורי HDTV כרגע, וחבל שתסבלו עד אשר (אם בכלל) ערוצי הטלוויזיה המקומיים יעברו לשידורים מסוג זה.

   

  אפשר לקרוא מידע נוסף ולשאול שאלות בפורום מסכים דקים באתר הקולנוע הביתי hometheater

   

  עוד ב-hometheater: סקירה של רסיבר ימאהה RX-V2700

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות: HomeTheater
  איך בוחרים טלוויזיה?
  באדיבות: HomeTheater
  hometheater.co.il
  מומלצים