שתף קטע נבחר

יוזמה: דיונים פתוחים של ועדת חוץ וביטחון

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון מבקש לקדם יוזמה לפיה בכל שנה תקיים הוועדה שבעה דיונים פתוחים לציבור, שבמהלכם יישמעו סקירות מפי צמרת ההנהגה והצבא. "הסקירות יתרמו לשיח הציבורי, וכפועל יוצא להגברת הפיקוח על מערכת הביטחון והמערכת המדינית", הסביר. ח"כ שטייניץ מסתייג: "זה ייצור מדרון חלקלק שאי אפשר יהיה לעצור"

רוצים לשמוע מה מתכננים בצבא ובשב"כ? בואו לוועדת חוץ וביטחון: יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת צחי הנגבי, יוזם מהלך לפיו תקיים הוועדה מדי שנה שבע ישיבות פומביות שיהיו פתוחות לתקשורת ולציבור. על פי היוזמה, במהלך הישיבות יוצגו לוועדה סקירות שנתיות מאת ראש ממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש אגף מודיעין בצה"ל וראש המרכז לביטחון לאומי.

 

הנגבי מתכוון להביא את הנושא לאישור בפני מליאת הוועדה בשבוע הבא ואם היוזמה תאושר, יחלו הליכי החקיקה ושינויי התקנון הכרוכים בכך.


דיון בוועדה (ארכיון: גיל יוחנן) 

 

"מזה שנים נמנעים כל האישים המופיעים בפני מליאת הוועדה לכלול בסקירותיהם סוגיות רגישות או סודיות, ואלה נידונות בהרחבה בוועדת המשנה", כתב הנגבי ליו"ר הכנסת דליה איציק. "סקירות פתוחות אלה יתרמו לשיח הציבורי בנושא הביטחון והחוץ, וכפועל יוצא יגבר הפיקוח הציבורי על מערכת הביטחון ועל המערכת המדינית. ישנה גם חשיבות רבה למתן אפשרות לציבור להיחשף לדיון המעמיק שמקיימת הוועדה בעקבות הסקירות".

 

יוזמתו של הנגבי מתבססת על המודל שעיצב הקונגרס האמריקני, שמקיים דרך קבע דיונים פומביים ופתוחים לציבור, שבהם מופיעים בכירי הממשל. הוא מבהיר כי הסכנה היחידה בפתיחת הדיונים לציבור היא סכנת חשיפת סודות מדינה, "אך אנו נחנך את עצמנו לזהירות".

 

הנגבי הוסיף כי היו לבטים באשר לשיתופו של ראש המוסד בסקירות הקבועות, אך בסופו של דבר הוחלט שאין לתת דיווחים לעולם על מהלכי המוסד.

 

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון לשעבר, חבר הכנסת יובל שטייניץ (ליכוד), מסתייג מיוזמתו של הנגבי ואומר: "זהו ייצור מדרון חלקלק שאי אפשר יהיה לעצור. חלק ניכר מיוקרתה של הוועדה נבע מהיותה ועדה המתנהלת בדלתיים סגורות וכל פתיחה של הדיון יפגום בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
הנגבי. לפתוח
צילום: ניב קלדרון
צילום: אלי אלגרט
שטייניץ. לסגור
צילום: אלי אלגרט
מומלצים