שתף קטע נבחר

 • טיול לעבר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  החיים מלפני מאה שנה בגלויות, חלק ב'
  "זהבה היקרה, זה עכשיו קיבלתי את מכתבך הראשון שהוא השני שלך. כפי שהבינותי כתבת לי כבר מכתב ביום הרביעי אבל אותו לא קיבלתי עד עכשיו...שלך משה". לא יותר פשוט להרים טלפון או לשלוח מייל? הצצה נוספת לחייהם הפרטיים של משה גינזבורג וזהבה לבית בן טובים

  זהבה בן טובים אספה במשך שנים גלויות ומכתבים רבים שנשלחו - מרחבי הארץ, מהארצות השכנות ומאירופה - לבני משפחתה. ביתה שפרה לנצט פנתה למעבדת "ביתמונה", כדי שגם אתם תוכלו לעיין באוסף הנדיר (לצפייה בגלויות נוספות מהאוסף - לחצו כאן).


  אגרת ברכה על רקע העיר יפו. תרס"ד, 1904.

  .
   

  "יפו שבט תרפ"ח. שלום לכם יקרי, חשבתי לנסוע לירושלים...גם כתבתי כי יחכו לי על התחנה אך בבואי ליפו מצאתי את בן (???) קצת חולה וחושבים כי תהיה לו אדמת ע"כ לא יכולתי לעזוב את אחותי לבדה בעת שיעקב טרוד מאוד בימים האלה עם העסק של מרדכי. אני כותבת היום מכתב לירושלים כי אבוא ביום הראשון. בפתח תקווה ביליתי את הזמן בטוב ולא חפצו לתת לי לנסוע הביתה. שלום רב ממשפחת סאלמן. אחותכם האוהבת זהבה". 23-01-1908 Jaffa Osterr Post.   


  הכרמל ומפרץ חיפה, אגרת מצוירת. 


  "יום שישי אחה"צ. זהבה היקרה, זה עכשיו קיבלתי את מכתבך הראשון שהוא השני שלך. כפי שהבינותי כתבת לי כבר מכתב ביום הרביעי אבל אותו לא קיבלתי עד עכשיו. הנני מודה לך מאוד. הבקר טלפנתי למשרד למסור לך כי אין לי שום ידיעות ממך, בודאי מסרו לך זאת. עכשיו אוכל לשבות במנוחה. ראיתי היום את פועה. מחר בשבת תבוא היא עם הבחור לקחתי ונרד להדר הכרמל. אני מוזמן לארוחת הצהריים עם סגל מהפיק"א. שלך משה, נשיקות לכולם".


  "לזהבה בן טובים, שלום מדמשק היפה. ברוך, 10-08-1910". באיור: מסגד בדמשק.


  "מנהלות חברת עזרת נשים הכללית המפקחות על בתי המחסה לחשוכי מרפא וחולי הרוח בירושלים ת"ו, מתפללות ע"י כל המקומות הקדושים בעד שלום אחיותיהן חברותיהן וכל שאר התומכות והתומכין במפעליהן ומברכות אותם לשנה החדשה בברכת: כתיבה וחתימה טובה" (הודפס על גב הגלויה). 


  לכבוד: האדון משה גינצבורג (יק"א) ת"א-יפו. "זהבה ומשה היקרים, באתי בשלום לחיפה ביום החמישי בבקר. את החפצים הבאתי בסדר באמת. כהן עזר לי הרבה מאוד בשלוח החפצים ובמציאת מקום לינה. לו היה אחר במקומו הייתי לו אסירת תודה, אבל אותו אני שונאת. בעצמי איני יודעת שנאת חנם. הסתדרתי פה לא רע. יש לי חדר יפה, מטה, שלחן, כסא. הלימודים עוד לא התחילו. בית הספר צריך תקון. אינני מסודרה עוד באכל אבל אני מכרחה להסתדר באופן כזה: בבקר ובערב אוכל בפני עצמי וצהריים במטבח הקבוצה. אחרת אי אפשר. שלום למשפחת פורר, סחרוב, חסיה וחודרובסקי. זהבה". מרחביה 17-10-1920. 


  מראות מלבנון: ארזי הלבנון ונהר בעל-בק.


  לכבוד: אדון משה גינצבורג, רח' פבזנר 38, הדר הכרמל , חיפה. "משה זהבה וילדים יקרים, אנחנו כמעט בסוף הנסיעה, אנחנו מרגישים טוב מאוד. האוניה טובה מאוד ואנחנו מרוצים מהכל. יהושע משתוקק הרבה להתרחץ בברכה. יש הרבה ילדים באוניה. יש הרבה מאד מכירים מכל הארץ. אנחנו מבלים יפה את הזמן. מקרלסבד נכתוב לכם. אחותכם אוהבתכן, דבורה". טריאסט יום ג' 16-07-1935 באניה "תל-אביב".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "החיים מלפני מאה שנה בגלויות, חלק ב'"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שנה טובה משער שכם
  בית מלאכה במוסד לעיוורים בירושלים
  חוף טבריה
  "אחרי טלטולים באנו הנה ופה אנו מרגישים טוב". נשלח ממלון בהרי הלבנון לא' מ. גינזבורג, חיפה, Palestin
  נמל פורט סעיד והכניסה לתעלת סואץ
  "לשנה טובה תכתבו"
  מומלצים