שתף קטע נבחר

הציבור קבע: המפלגות הפוליטיות - הכי מושחתות

מדד השחיתות השנתי, שנקבע מדי שנה באמצעות סקר שעורך ארגון השקיפות הבינלאומי, קובע כי הציבור חש שהמפלגות הפוליטיות הן הגוף המושחת במדינה. אחריו ברשימה: הכנסת, הגופים הדתיים, המשטרה והמגזר הפרטי. ומי זוכה לאמון הרב ביותר?

66% מהציבור הישראלי סבור שהממשלה בישראל לא עושה די במאבק בשחיתות, כך עולה ממדד השחיתות העולמי שערך הסניף הישראלי של שבי"ל - ארגון השקיפות הבינלאומי. על פי הנתונים, 16% מהנשאלים סבורים כי ממשלת ישראל אף מעודדת שחיתות ולא פחות מ-86% מהנשאלים סבורים כי לשחיתות יש השפעה על הפוליטיקה.

 

הסקר, שמתפרסם זו השנה הרביעית על ידי הארגון, נערך בקרב 500 איש ובחן את התייחסות הציבור הישראלי לשחיתות ולהשפעתה על הפוליטיקה, הכלכלה וחייו האישיים של האזרח. הסקר העלה ממצאים קשים ביחסו של הציבור לשחיתות הפושה, לתפיסתו, בכל מקום ובעיקר בפוליטיקה. 

 

מהתוצאות התברר כי המפלגות הפוליטיות בישראל נתפסות כמושחתות ביותר וזוכות לציון 4.2 מתוך 5 במדד השחיתות. אחרי המפלגות ניצבת ברשימה כנסת ישראל עם הציון 3.8 והגופים הדתיים ש"זוכים" לציון 3.6.

 

משטרת ישראל, שבימים האחרונים לא ממש זוכה לאמונו של הציבור, וניצבת מול ביקורת חריפה על רקע ועדת זיילר ופרשת בריחתו של האסיר בני סלע, ניצבת במקום הרביעי במדד השחיתות עם ציון 3.3. המגזר הפרטי ממוקם באמצע המדד, עם ציון 3.2 בסולם השחיתות - ציון זהה לזה שקיבלו ארגונים לא ממשלתיים.

 

ומה חושב הציבור בישראל על התקשורת? זו ממוקמת במקום השביעי עם ציון לא כל כך מחמיא של 3.1. עמה ברשימה, עם ציון זהה, נותני השירות כדוגמת חברת החשמל, המים, הטלפוניה, הסלולרי וכו'. שירותי גביית המס והשירותים הרפואיים זוכים לציונים 3.0 ו-2.9 בהתאמה.

 

בקצה רשימת השחיתות ניצבות מערכת המשפט עם ציון 2.8 ומערכת החינוך עם ציון 2.6. המתברר כי למרות הביקורת שהופנתה נגד צמרת המטכ"ל והמחדלים הרבים שנחשפו במהלך מלחמת לבנון השנייה, סבור ציבור הנשאלים כי צה"ל הוא הארגון הכי פחות מושחת בחברה הישראלית ומעניק לו ציון של 2.2 במדד השחיתות.

 

לא פחות מ-58% מהציבור סבור כי השחיתות בישראל משפיעה על חייו האישיים ו-81% סבורים כי לשחיתות השפעה על הסביבה העסקית. ברומטר השחיתות הבינלאומי, המתפרסם זו השנה הרביעית, נערך בקרב 59.661 אזרחים מעל גיל 15, ב-62 מדינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפלגות - בראש הרשימה
צילום: דודי ועקנין
הכנסת - במקום השני
צילום: דודי ועקנין
צילום: איי פי
צה"ל - הכי ישר
צילום: איי פי
מומלצים