שתף קטע נבחר

בן אליעזר: העבודה יכולה להוביל את המדינה

בכינוס לשכת המפלגה בתל-אביב הכריז בן אליעזר במפגן של אופטימיות כי לעבודה יש פוטנציאל להנהיג אם חבריה רק יפסיקו לריב. היו"ר פרץ הציע בדבריו להקשיב לאיתותי השלום של אסד, ובינתיים מאיים תיקון שנשכח בחוקת המפלגה לגרום למחלוקות משפטיות סביב מועד הבחירות לראשות העבודה

בימים שבהם נדמה כי מפלגת העבודה הולכת בסקרים רק בכיוון אחד, למטה, מפיח השר בנימין בן אליעזר רוח של תקווה בחבריו. בן אליעזר, שדיבר הערב (ה') בכינוס של לשכת המפלגה בתל-אביב, הבטיח כי אם מפלגתו תנהג נכון, היא עוד תנהל את המדינה.

 

השר הוותיק פנה לחבריו: "אני גאה להיות חבר מפלגת העבודה. בגילי אני מסתכל גם למה שקורה במפלגות אחרות, ואני אומר לכם: יש לנו פוטנציאל להוביל את המדינה, אם נדע לעבוד נכון".

 

חברי הלשכה התכנסו כדי לאשר את לוח הזמנים של מרכז העבודה, שיתכנס בקרוב כדי להחליט על מועד הבחירות לראשות המפלגה. גם בנושא הזה קרא בן אליעזר לחבריו לאחד את השורות: "שואלים אותי באיזה תאריך אני תומך. אני תומך בכל תאריך, אבל צריך לשמור על הבית ועל המפלגה. אני קורא למזכ"ל: נסה להגיע להסכמה. זה מה שחשוב לי - המסר שלנו".

 

לבן אליעזר, שהסביר לחבריו שעליהם לעבוד בצורה נכונה, היו גם הצעות אופרטיביות לשיפור מצב המפלגה: "כל מי שהלך לבחירות, איבד ארבעים אחוז מהציבור. הציבור היום מעביר את תשומת הלב למנהיגים. הציבור רוצה מפלגה אחידה, נלחמת, כזו שעושה את העבודה ושמה את הציבור כיעד, ולא את הבעיות הפנימיות שלה. צריך להפסיק את ההשמצות. בואו נעבוד כמשפחה.

 

"יש לי בעיה עם הדרך שבה נעשים הדברים. אם נמשיך לתקוף האחד את השני, נתניהו והליכוד יקבלו יותר משלושים מנדטים. על כל אחד מאיתנו מוטלת אחריות, ואולי לשם שינוי נקים בחירות שיהוו דוגמה לשאר".

 

"צריך להקשיב לאיתותי השלום של אסד"

לפני בן אליעזר דיבר יו"ר המפלגה, שר הביטחון עמיר פרץ, שהקדיש את רוב דבריו לנושאים מדיניים-ביטחוניים. פרץ התייחס לדו"ח בייקר האמריקני: "על מנת להחליש את הציר הקיצוני, עלינו להיות פתוחים לקולות השלום של נשיא סוריה. אם הוא רוצה למצוא את ישראל, עליו להפסיק לגבות את הטרור ולהפסיק לתת מטריה לחמאס ולחאלד משעל. אנחנו מרגישים שבימים האחרונים תשומת הלב נתונה לעבודה, ומצפים מאיתנו שנהיה אלה שנוביל מהלכים. דו"ח בייקר יהיה אחד הנושאים המדוברים בציבור בארצות הברית, והוא גם ישפיע עלינו".

 

פרץ הבהיר כי "לצד קולות השלום, יש היערכות למלחמה, ואסור לשכוח את זה. הזירה הפלסטינית היא הזירה המרכזית, משום שהפסקת האש נותנת פתח, וצריך לשים לב מי מתחזק ומי נחלש. כבר היו הפסקות אש בעבר, בעקבותיהן מצאנו את עצמנו במציאות מורכבת".

 

שר הביטחון קרא בנוסף להפסיק את המתקפה נגד צה"ל והדגיש: "נכון שמתבצעים תחקירים, אך יש גבול להלקאה העצמית. הבדיקות לגיטימיות, אבל צריך למתוח קו ברור בין מה שלגיטימי ובין מה שפוגע בנושאים הרגישים ביותר. צריך לתת לוועדות לפעול, וגם לאפשר לצה"ל להתמודד עם הנושאים הכבדים באמת ועם שיקום המערכות".

 

בתום הנאומים, אישרה לשכת העבודה להעלות בפני המרכז הצעה לערוך את הבחירות הפנימיות בחודש מרס או בחודש מאי השנה. עם זאת, היום פורסם ב"קול ישראל" כי ייתכן והבחירות ידחו בעקבות שינוי שבוצע בחוקת המפלגה עוד בתקופת פרס.

 

השינוי נערך על מנת לאפשר לפרס להאריך את כהונתו הזמנית כיושב ראש העבודה. מסתבר כי השינוי אינו מחייב את העבודה לערוך בחירות לראשות המפלגה תוך 14 חודשים, אלא תוך 35 חודשים. השינוי, שנכתב בחוקה בכתב יד, נשכח במשך תקופה ארוכה והוא צפוי לעורר ויכוחים משפטיים סביב שאלת מועד הבחירות.

 

על פניו, השינוי לא מחייב את דחיית הבחירות, שכן המרכז יכול לקבוע כי הן יערכו כבר בחודש מרס או מאי, אולם בעבודה מעריכים כי המועמדים השונים לראשות המפלגה יבקשו לפתוח בהליכים משפטיים שיקבעו את תוקף התיקון. פרץ, כך צפוי, יילחם כדי לדחות את מועד הבחירות, ואילו עמי אילון, המעוניינים בבחירות בהקדם האפשרי, ינסה לקבוע כי השינוי בחוקה אינו משנה דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בן אליעזר. "אנחנו עוד ננהיג"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
פרץ. יבקש לדחות את הפריימריז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים