שתף קטע נבחר

הפגנה ברג'ר: "תקועים בין חיזבאללה וישראל"

"אין לנו גדר שמגינה עלינו - אנחנו חיים בין החיזבאללה מצפון, לבין התעלמות ממשלת ישראל מדרום" - כך הפגינו תושבי הכפר רג'ר, שהשביתו הבוקר את החינוך והמסחר במחאה על הכוונה למסור את השליטה בצפון היישוב לידי יוניפי"ל. "לא נסכים להיות פליטים בלבנון", הם אומרים

רוצים שליטה ישראלית: כאלף מתושבי הכפר רג'ר שבגבול הצפון השביתו את הבוקר (יום א') את מערכות המסחר והחינוך ביישוב ומקיימים הפגנה במחאה על החלטת הממשלה להעביר את האחריות על החלק הצפוני של הכפר לידי כוחות יוניפי"ל שהתפרסו לאורך הגבול עם תום מלחמת לבנון השנייה.

 

הכפר רג'ר מונה כ-2,100 תושבים, שכשני שליש מהם חיים בחלקו הצפוני של הכפר, המצוי בשטח לבנון ומופרד מהחלק הדרומי באמצעות מוצב צה"ל. למרות זאת, כלל תושבי הכפר נושאים תעודות זהות כחולות, והם נחשבים לתושבי מדינת ישראל.  

 

"אנחנו מפגינים נגד חלוקת הכפר ומבקשים מהממשלה שהוא יישאר מאוחד", אמר היום אחמד פתאלי, ראש המועצה. "לצערנו מאז נסיגת צהל מלבנון במאי 2000, החיים שלנו הפכו לגיהנום. בצומת הטנק, הסמוכה לכפר, פורקים מדי בוקר את הסחורה, ואנחנו נאלצים לצאת ולהביא אותה בעצמנו כי אף אחד לא מוכן להיכנס לרג'ר ולהסתכן. אמבולנסים לא באים לפה, וטכנאי בזק וחברת החשמל אינם מתקנים פה תקלות. אני קורא לשרי הממשלה להגיע לכאן, לעמוד מולנו ולהודיע לנו על כוונותיהם".

 

במהלך ההפגנה, בה השתתפו גם נשים ילדים ובני נוער, נשאו המפגינים שלטים בעברית וערבית, וכרזות שעליהם מצוירות יוני שלום. הם קראו להחיל עליהם את ההסדר שייקבע בעתיד עם סוריה, מאחר שלטענתם נכבשו בשנת 67' בידי צה"ל, ביחד עם אדמות רמת הגולן.

 

עזרה מהשכן

"לא נסכים לשום הסכם שייערך ללא מעורבות סורית. לא נסכים להיות פליטים בלבנון, אנחנו לא חזרנו לשם והעדפנו להיות אזרחי מדינת ישראל", אומר נג'יב חטיב, תושב הכפר. "אנחנו משלמים מסים כחוק, משתתפים בבחירות לכנסת, אבל כאשר אנחנו דורשים ממס רכוש להגיע לכאן ולפצות אותנו על נזקים מהמלחמה - אומרים לנו שאנחנו לא חלק מהמדינה. בכניסה לכפר יש ובו אנו נבדקים בכל פעם שאנחנו נכנסים או יוצאים מהכפר. אנחנו יודעים שאם האו"ם ייכנס לצפון רג'ר, גם צבא לבנון ייכנס בעקבותיו - ואז לא נוכל לתת שום שירותים לתושבי החלק הצפוני".

 

התושבים ממורמרים מכך שהכפר מצוי תחת שליטה מחולקת. "אין לנו גדר שמגינה עלינו - אנחנו חיים בין החיזבאללה מצפון, לבין התעלמות ממשלת ישראל מדרום. אנחנו מקווים שההפגנה היום תעורר מישהו ויסייעו לנו", אמרו המפגינים.

 

תושבי רג'ר זכו הבוקר לחיזוק מראש מועצה האזורית גליל עליון, אהרון ולנסי, הנמצא בקשר הדוק עם אחמד פתאלי בכל הקשור לאספקת המזון והסיוע לכפר. "כשכן, באתי לסייע ולעזור", הוא אומר. "טענותיהם של התושבים שהם חלק בלתי נפרד מסוריה הן נכונות, ואני מקווה שבממשלת ישראל ינסו לסייע להם בפתרון מצוקתם וישתפו אותם בטרם מתקבלת כל החלטה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
המפגינים, היום. רוצים יישוב מאוחד
צילום: אביהו שפירא
צילום: חנן גרינברג
רג'ר. יושבים על הגדר
צילום: חנן גרינברג
צילום: אביהו שפירא
בחירות בכפר. משלמים מסים, רוצים פיצויים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים