שתף קטע נבחר

לבייב: אין לחברות גדולות איפה לצמוח בארץ

המיליארדר לב לבייב מייעץ למשקיעים: "אל תשקיע על חשבון הרווח השוטף, כי ירידה ברווחיות יוצרת היום פאניקה בשווקים". מרגיע את החוששים מפני מפולת כלכלית בארה"ב, וממליץ: רוסיה כן, אפריקה כן, אירופה לא

"החוכמה היום היא להשקיע בלי לפגוע ברווחיות החברה. אני ממליץ לא להשקיע כסף מהשוטף". כך אמר היום (א') המיליארדר לב לבייב בנאום בוועידת ישראל לעסקים בתל-אביב ועסק ברובו בעצות למשקיעים. "לצערי, יש היום מגמה, שברגע שיש ירידה של רבעון אחד ברווחיות של חברה, האנליסטים והתקשורת יוצרים פאניקה שהופכת לכדור שלג ופוגעת בעסקים של החברה".

 

לבייב, בעל השליטה באפריקה-ישראל שרשמה ירידה חדה ברווחיות ברבעון הקודם, ציין כי: "הרווח שלנו היום גבוה מההון העצמי שבו הקמנו את החברה".

 

לבייב המליץ למשקיעים להרחיב את השווקים בחו"ל, בעיקר בשווקים מתפתחים. "אין לחברות גדולות איפה לצמוח בארץ. רצינו להשקיע בתנובה לא בגלל שאנחנו מבינים גדולים בחלב אלא בגלל שאת הידע והטכנולוגיה של תנובה היה צריך מזמן לייצא. חברה ישראלית גדולה תשרוד רק אם תצא לחו"ל.

 

"השוק ברוסיה ובמזרח אירופה לא אמר עדיין את המילה האחרונה. הזמנתי הרבה עסקים ישראלים לבוא להשקיע ברוסיה, ולצערי אין מספיק היענות. בשוק הרוסי החוקים די ברורים, אפשר להעביר הון בחופשיות, ויש צימאון גדול להשקעות שמניבות תשואות גבוהות, לא רק בנדל"ן אלא גם בתשתיות, חקלאות ועוד. בעלי עסקים מארה"ב ומאירופה משקיעים כיום במזרח אירופה, בשעה שדווקא לישראלים יש שם יתרון, כיוון שיש בקרבנו היצע גדול של עולים יודעי רוסית שמבינים את המנטליות", אמר לבייב.

 

לבייב המליץ באופן דומה על השקעה בשוקי סין, הודו ומדינות אפריקה. מאידך, הוא המליץ שלא להשקיע במרכז אירופה (גרמניה ושוויץ) "כיוון שהיא הפכה לשוק סוציאליסטי, עם שעות עבודה מעטות".

 

בהתייחסו לשוק האמריקני אמר לבייב: "אני לא רואה את תסריטי המפולת בארה"ב מתמששים. אפריקה-ישראל נכנסה לשוק האמריקני בתקופת הפאניקה שאחרי הפיגוע במגדלי התאומים. לצערי, ראינו בכך הזדמנות. קנינו רחובות במנהטן במחירים מגוכחים של 1,000 דולר למ"ר, נמוכים יותר מהמחירים בסיביר, ומכרנו אותם בתשואה של אלפי אחוזים. השוק האמריקני מאופיין בעליות וירידות חזקות, אבל כסף תמיד יש שם".

 

"הישראלים יורדים בגלל החינוך"  

לבייב, חרדי הממעט להתבטא בנושאים הקשורים לדת, התייחס לנושא הירידה מהארץ ואמר: "אני מודאג מכך שרוב הישראלים המוכשרים עוזבים את הארץ. במוסקבה לבדה יש 50 אלף ישראלים יורדים. הסיבה לכך היא שהחינוך בישראל לא מספיק שורשי וערכי ולא נותן להם סיבה מספיק טובה להיות כאן". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיון פרג'
לבייב. "להרחיב השווקים בחו"ל"
צילום: סיון פרג'
מומלצים