שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה: הגנה לחושפי שחיתות

הצעת חוק שנועדה להגן על חושפי שחיתויות אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. החוק החדש גוזר עד שלוש שנות מאסר על מעסיקים שיפטרו חושפי שחיתות. ברקע הדברים: המאבק שמנהל החשב הכללי בבכירי משרד האוצר

"רשת הגנה" לחשב הכללי? ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') פה אחד את הצעתה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' להגנה על עובדים חושפי עבירות שחיתות. לפי הצעת החוק, מעסיקים שיפגעו בחושפי העבירות צפויים למאסר של עד שלוש שנים, ובית המשפט יהיה רשאי להכפיל את פיצויי הפיטורין לעובד פי שניים וחצי.

 

חברת הכנסת יחימוביץ' אמרה ל-ynet כי החוק חשוב "דווקא בתקופה זו, שבה אדם חושף שחיתות הופך לנרדף במקום שיועלה על נס". לדבריה, המלחמה בשחיתות צריכה להתבצע בכל מקום ובכל דרג. הצעת החוק היא חלק ממהלכי חקיקה שמובילים חברי הכנסת יחימוביץ' ואריה אלדד (איחוד לאומי-מפד"ל) במסגרת השדולה למאבק בשחיתות.

 

עיתויה של הצעת החוק מעניין: בימים אלה - מתרחש מאבק בצמרת משרד האוצר בין בכירי המשרד ובין החשב הכללי, ד"ר ירון זליכה, בניסיון להדיח את החשב מתפקידו. החשב הכללי הוא העד המרכזי בבדיקה שעורך מבקר המדינה בחשד להליכים לא תקינים במכרז להפרטת בנק לאומי. ד"ר זליכה הפנה אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שפעל לכאורה באופן לא תקין במהלך המכרז. אולמרט ושר האוצר אברהם הירשזון מעוניינים מזה זמן להיפטר מזליכה במשרד האוצר, וגם שללו כמה מסמכויותיו, אבל הוא לא הולך בינתיים לשום מקום.

 

לדברי ח"כ יחימוביץ', החוק החדש יספק מטריית הגנה מעל ראשיהם של עובדים שחשפו מעשי שחיתות. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "עובדים רבים שחשפו שחיתויות במקום עבודתם מפוטרים או שקידומם נעצר. מצב זה בו האדם הישר שאינו מוכן לתת יד לשחיתות נרדף על ידי המעסיק חייב להיפסק. על המדינה לעודד נורמה של יושר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
ח"כ יחימוביץ', יוזמת החוק
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלכס קולומויסקי
ד"ר ירון זליכה. החוק החדש יגן?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים