שתף קטע נבחר

מכה לפרץ: המרכז יכריע על מועד הבחירות

נצחון לעמדתו של עמי איילון שביקש להקדים את הבחירות לראשות המפלגה ולקיים הצבעה בנושא בישיבת מרכז המפלגה שתתקיים ביום חמישי. פרץ, שניצב מהצד השני, ספג מכה. אם לא יהיה ערעור - המרכז יחליט מתי ייפתחו קלפיות העבודה

גובר המתח במפלגת העבודה לקראת ישיבת המרכז שתתקיים ביום חמישי, במסגרתה תיערך הצבעה על הקדמת הבחירות לראשות המפלגה. חבר הכנסת עמי איילון כבר הגיש למזכ"ל המפלגה איתן כבל 300 חתימות של חברי מרכז הדורשים קיום הצבעה חשאית, ובניגוד לתקוותו של פרץ, ההצבעה בנושא לא תידחה. המרכז יצביע האם לקיים את הבחירות בחודשים מרס, מאי - או בחודש אחר (אם מי מהחברים יעלה הצעה שכזו).

 

היו"ר המכהן, השר עמיר פרץ, עשה הכל כדי להביא לדחיית ישיבת המרכז, וממילא לדחיית הבחירות. אנשים מטעמו הגישו עתירה אחר עתירה למוסד המפלגתי לבירור עתירות, בניסיון להוביל מהלך משפטי שימנע את קיום הבחירות בחודשים מארס או מאי, כפי שממליצה הוועדה לענייני מפלגה.

 

המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה דן היום (ג') בנושא והחליט לדחות את כל הטיעונים של תומכי עמיר פרץ, שדרשו לבטל את ישיבת המרכז, ולדחות את ההכרעה בשאלת קביעת המועד לבחירות לראשות המפלגה.

  

בהחלטתו כתב העורך דין גד קרני כי "מרכז המפלגה יתכנס במועד שנקבע. לא מצאתי סיבה לשנות את סדר היום. עוד אני קובע כי יתר הדרישות שנדרשו על-ידי תומכי השינוי בחוקה נדחים. אין ספק כי הטיעון נולד בחטא ולמטרות ספציפיות כפי שפורט על-ידי מתנגדי הטיעון". ייתכן שאנשיו של פרץ ינסו לערער על ההחלטה ולבקש דיון בהרכב של שלושה.

 

פרץ ניסה להיאחז במחלוקת משפטית הנוגעת לאחד מסעיפי חוקת המפלגה - סעיף שכבר שונה בעבר כדי להאריך את כהונתו של שמעון פרס כיו"ר המפלגה. פרץ ניסה לטעון כי הסעיף ששונה קובע שיו"ר נבחר יכהן לפחות 35 חודשים לאחר הבחירות ולא 14, כפי שנקבע בחוקה במתכונתה המקורית.

 

אלא שלגורמים רבים בעבודה ברור שהסעיף שונה כהוראת שעה, עבור פרס בלבד. ח"כ אופיר פינס אף הגדיר את הניסיון של פרץ להפוך את השינוי לקבוע כ"קשקוש או רמאות ממדרגה ראשונה". כעת ממתינים להחלטת המוסד לבירור עתירות של העבודה שיכריע בעניין.

 

בתוך כך מתברר כי נשיא ועידת מפלגת העבודה, פרופ' דוד ליבאי, שוחח עם פרץ ועידכן אותו כי מבדיקה שערך  התברר לו שהשינוי בחוקה אכן נעשה כדת וכדין, ולא כהוראת שעה בלבד.

 

תהיה החלטה, יהיה ערעור

בינתיים, פרץ לא מסתמך על המזל, ואתמול שלפו אנשיו את ההזמנה לישיבת ועידת המפלגה מלפני שנתיים, בה הותאם הסעיף לצרכיו של פרס באותה העת. על אותה הזמנה נכתב, בין היתר, כי מדובר בישיבה והצבעה על שינוי החוקה ופרץ נאחז בהגדרה זו כדי לטעון שחברי הוועידה ידעו מהי מהות ההצבעה.

 

עוד הוגשה עתירה מטעם אדם בשם עמי ברעם, באמצעות עו"ד יעקב נאמן, המחזקת גם היא את טענותיו של פרץ. מדובר בעתירה בת עשרות עמודים, הטוענת כי אין לקיים בחירות לראשות המפלגה בעת הזו.

 

"כל מה שאנחנו רוצים זה להחזיר את הדיון על מועד הבחירות אל הוועדה לענייני מפלגה", אמרו מקורביו של פרץ. "כל תאריך שהוועדה לענייני מפלגה תחליט - עמיר יקבל".

 

מול פרץ, אגב, עומדים איתנים בדעתם להקדים את הבחירות חברי הכנסת איילון ופינס, ששכרו גם הם עורכי דין לקדם את עמדתם. כך או כך, בעבודה מעריכים כי כעת, לאחר ההחלטה שתתקבל יעתרו נגדה אנשי פרץ ועל כן ייתכן שהנושא לא ילובן עד ליום חמישי, מועד כינוס המרכז. במהלך הדיון היום הציע פרץ לדחות את ההכרעה בדבר מועד הבחירות אולם נענה בשלילה על ידי מתנגדיו.


פורסם לראשונה 12/12/2006 17:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרץ
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
ואיילון. ראש בראש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים