שתף קטע נבחר

"רה"מ הציוני הודה בנשק גרעיני; זה איום ממשי"

איראן מגיבה לראשונה לפליטת הפה של ראש הממשלה בדבר הגרעין הישראלי: "ההודאה מעידה על מטרותיו המדאיגות של המשטר הציוני ועל תכניותיו להוציא אל הפועל איומים נגד מדינות האיסלאם", נאמר בהודעת משרד החוץ בטהרן, שקרא לאו"ם ולמערב להתמקד בישראל ולא "באיום הדימיוני" באיראן או ב"וועידות אקדמיות" נגד השואה

התייחסות ראשונה של איראן לפליטת הפה של ראש הממשלה בנושא הגרעין הישראלי: דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד-עלי חוסיני, התייחס היום (ד') לדברי אהוד אולמרט ואמר כי: "הודאתו של ראש הממשלה הציוני, כי יש להם יכולת גרעינית צבאית, מהווה איום ממשי לביטחון וליציבות במזרח התיכון... זו הוכחה גלויה לכך שמדינות האיסלאם באיזור ניצבות תחת איום ביטחוני".

 

סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א, שהביאה את הדברים, הוסיפה שחוסייני אמר עוד כי "ההודאה הזאת מעידה על מטרותיו המדאיגות של המשטר הציוני ועל תכניותיו להוציא אל הפועל איומים, לנקוט באסטרטגיה תוקפנית ולהמשיך את הכיבוש באיזור. יש לנקוט בצעדים מהירים ויעילים במועצת הביטחון, בארגון הוועידה האסלאמית ובארגונים נוספים כדי להתמודד עם האיומים הברורים הללו".

 

דובר משרד החוץ קבל על כך שמדינות המערב, "נותנות החסות של המשטר הציוני", לא הגיבו ברצינות ל"אירוע הרגיש והחשוב הזה", אולם לדבריו "הן הגיבו בסלידה ובביטול לכינוס גלוי, מדעי לחלוטין, ואקדמי", כשהוא מתכוון לכינוס להכחשת השואה שנחתם אמש בטהרן. "יחס מפלה כזה מלמד כי נותנות החסות של המשטר הציוני מגנות על החירות, הדמוקרטיה, הצדק והשלום רק במסגרת האינטרסים שלהן".

 

חוסייני קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתייחס ברצינות ל"איומים האמיתיים והגלויים, הנובעים מיכולת לייצר נשק גרעיני", ולא להתעסק בנושאים "דימיוניים ובלתי מציאותיים" - כמו תכנית הגרעין של איראן.

 

ובנושא זה, אמר היום מנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, כי איראן "ממשיכה להתקדם" בתוכניתה הגרעינית. בדברים שצוטטו היום בטלוויזיה הממשלתית, ציין חמינאי כי הרפובליקה האיסלאמית הצליחה להגיע לטכנולוגיה גרעינית "ברמה גבוהה ביותר", אך הבהיר כי "אין מדובר בסוף הדרך, ועל האומה האיראנית להתקדם עוד בתחום זה".

 

הפליטה, התיקון והתגובות

פליטת הפה של אולמרט בנושא היתה בראיון לרשת הטלוויזיה הגרמנית SAT1, ערב צאתו לאירופה. בתשובה לשאלת המראיין, אמר ראש הממשלה: "מעולם לא איימנו על אף מדינה בהשמדה. איראן, באופן גלוי, מאיימת למחוק את ישראל מהמפה. האם אתה יכול להשוות את זה, כשהם שואפים להשיג נשק גרעיני כמו אמריקה, צרפת, ישראל ורוסיה?"

 

מאוחר יותר, במסיבות עיתונאים ניסה אולמרט להחזיר את הגלגל לאחור כשהצהיר: "אני חוזר ואומר שישראל לא שינתה את מדיניותה בנושא הגרעין והיא

 לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון. הדגשתי זאת פעמיים בראיון שנתתי ואיני חושב שצריך להרחיב על כך ולנהל על כך דיון ציבורי".

 

אולם בעקבות הדברים קראו מדינות ערביות רבות לסנקציות נגד ישראל. הליגה הערבית קראה בצהריים להפעיל לחץ על ישראל: "הסוכנות לאנרגיה אטומית חייבת לפעול לכך שישראל תפתח את מתקני הגרעין שלה בפני הקהילה הבינלאומית", נאמר בהודעה מטעמה.

 

אמש קרא מזכיר ארגון מדינות המפרץ, עבד אל רחמן אל עטייה, לארה"ב שלא לנקוט מדיניות של איפה ואיפה ולפעול להחלת החלטות וחוקים בינלאומיים על ישראל. עוד הוסיף כי התבטאויותיו של אולמרט בעניין יכולתה הגרעינית של ישראל "פירושן חורבן לאזור ולאנושות כולה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הכור האיראני בבושהר
צילום: איי אף פי
מפעל טקסטיל ישראלי
צילום: רויטרס
חמינאי. נמשיך להתקדם
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. ניסה לתקן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים