שתף קטע נבחר

חוק חדש: על בעלי עסקים לאכוף איסור העישון
ועדת הכלכלה אישרה את רוב הסעיפים בחוק חדש לפיו בעלי העסקים יהיו אחראים על מניעת העישון בין כותליהם, ייאסר כליל העישון בבתי קולנוע ויגדיל הקנסות למעשנים. הממשלה ובעלי העסקים התנגדו
ועדת הכלכלה אישרה היום (ד') את רוב הסעיפים בחוק חדש שיטיל על בעלי עסקים את האחריות למנוע עישון אסור בין כותליהם, ייאסר כליל את העישון בבתי קולנוע ויחמיר את הקנסות למעשנים. האישור ניתן לנוסח משולב של שתי הצעות חוק פרטיות של הח"כים גלעד ארדן ויואל חסון, והוא עבר למרות התנגדות
גורפת של נציגי המגזרים העסקיים והממשלה. החוק יאושר לקריאה ראשונה בימים הקרובים.

 

ההתקוממות הציבורית התמקדה בהצעת ארדן שמעבירה לבעלי העסקים את האחריות לשמירת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. בעל מסעדה הטיח בארדן במהלך הדיון, כי "אם לא הצלחתם לאכוף את החוק, מדוע אתם הופכים אותנו לפקחים? עוד מעט תאלצו אותנו לאכוף גם את חוקי התעבורה על הולכי רגל שלא משתמשים במעבר חציה".

 

מנכ"ל התאחדות הבעלים של גני הירועים ואולמי השמחות, יהודה כהן, אמר לארדן: "אתה משבית שמחה. בעלי האולם שמשכיר אותו לבעל שמחה לא יכול להכריח אותו למנוע את העישון של אורחיו, כשהוא בעצמו הולך עם סיגר בידו". פנינה בן-דב, מהתאחדות בתי המלון, אמרה שהצעת החוק חושפת אותם לתביעות פליליות ואזרחיות, כי היא מטילה עליהם את האחריות גם לנזקים שנגרמו לבריאות האורחים מעישון פסיבי של אחרים.

 

הצעת ארדן גם מאיימת על בעלי העסקים בקנסות חמורים של 1,000 עד 5,000 שקל אם נתפס מעשן באזור אסור שהבעלים לא ביקש ממנו להפסיק לעשן או לא הזמין פקח לטפל בו. לדברי בן-דב, "בתי המלון עובדים 24 שעות ביממה והפקחים רק 8 שעות. הבעלים לא יכולים להחליף את הפקחים". ארדן הציע שהרשויות המקומיות בסיוע הממשלה יתגברו את כמות הפקחים לאכיפת החוק.

 

נציג האוצר, יובל פרידמן, הודיע בדיון כי "אין לממשלה כוונה להקצות כוח אדם נוסף למטרה זו, וגם אין זה נכון לקבוע בחוק שעיסוקם של הפקחים יוגבל לעניין העישון". ארדן אמר שההכנסות מהקנסות יממנו את העסקת הפקחים.

 

הצעת החוק של יואל חסון, שאוסרת כליל את העישון בבתי קולנוע, גם מחמירה את הקנסות,  שיעמדו על עד 570 שקל למעשן שייתפס ו-1,500 שקל לבעלי הקולנוע. הוא ביקש לחקות את האיסור המלא בטיסות בינלאומית.

 

יאיר עמיקם ממשרד הבריאות ציטט סקר של מינה צמח, שמצא כי יותר מ-85% מהמעשנים מגלים הבנה לחוקי הגבלת העישון. רבקה פרייליך, דוברת האגודה למלחמה בסרטן, הצביעה על סקר אחר שמצא כי 95% מהמעשנים יכבו את הסיגריה אם יבקשו מהם. "החוק החדש יגביר את המוטיבציה של הציבור להעיר למעשנים", אמרה פרייליך.

 

ארדן אמר שהוא מקווה להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית עד פגרת הפסח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "חוק חדש: על בעלי עסקים לאכוף איסור העישון "
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעשנים בקניון. מי יאכוף את החוק?
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים