שתף קטע נבחר

הבוקר: ברק יפרסם הכרעת "בג"ץ החיסולים"

הנשיא הפורש של בית המשפט העליון יפרסם את פסיקתו האחרונה - "בג"ץ הסיכולים". נדמה שתפוח האדמה הלוהט ביותר הושאר לסופה של קריירת השיפוט של הנשיא הפורש. הערכה: יוטלו מגבלות מסוימות על פעולות סיכול ממוקד

דריכות לקראת הכרעה ב"בג"ץ החיסולים". נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אהרון ברק, צפוי לפרסם בבוקר (ה') את אחד מפסקי הדין האחרונים שלו, עם סיום הקריירה המשפטית המפוארת בהיכל הצדק הגבוה: פסק הדין העוסק ב"מדיניות החיסולים", הסיכול הממוקד של צה"ל.

 

לפני מעט יותר מחודש פנו מאות אנשי רוח, זוכי פרס נובל, אנשי צבא לשעבר, ארגוני שמאל וזכויות אדם בעתירה נגד שופטי בג"ץ, במטרה לחייב אותם להכריע בהקדם בעתירה העוסקת בנושא הסיכולים הממוקדים ולא לאפשר "מריחה נוספת" כדבריהם.

 

העתירה, שהוגשה בשנת 2002 על ידי הוועד הציבורי נגד עינויים, תוכרע על ידי נשיאת העליון דורית בייניש, הנשיא בדימוס אהרון ברק והמשנה לנשיאה, השופט אליעזר ריבלין, שהחליף בעתירה זו את המשנה בדימוס, מישאל חשין. הדיון האחרון והסופי בעתירה נערך בחודש פברואר השנה. "אין יותר אפשרות להמתין, כל המתנה נוספת גורמת למותם של חפים מפשע נוספים", טענו ארגוני שמאל לאחר התקרית בבית חנון בחודש שעבר.

 

הערכה: יוטלו מגבלות על סיכולים

ההערכות במערכת המשפטית הן כי הרכב השופטים לא יקבל את העתירה במלואה, אך בהחלט יטיל מגבלות על הסיכולים הממוקדים ויקבע את התוואי בו מותר יהיה לפעול, בדומה לעתירה על "נוהל שכן".

 

אישיות משפטית בכירה אמרה ל-ynet כי, "הדיון בנושא הוא כשלעצמו בעייתי, אף בית משפט אחר בעולם לא היה דן בכלל בשאלה הזו". אותו גורם הזכיר גם את הקלפים שחילקו האמריקאים בבגדאד ועליהם תמונות המבוקשים המיועדים "לחיסול", החיסול האחרון של המרגל הרוסי לשעבר ליטביננקו בלונדון והשאריות הרדיואקטיביות והרשימה ארוכה. כל מדינה קובעת לעצמה יעדי סיכול וחיסול, ובאף מקום אחר בעולם לא נדונה השאלה הזאת בבית משפט, הסביר אותו גורם.

 

יצויין שעתירה בטחונית "לוהטת" נוספת מונחת על שולחנו של אהרון ברק וממתינה להכרעתו - העתירה בדבר טווחי הבטחון של תותחי צה"ל ברצועה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
הנשיא הפורש אהרון ברק
צילום: יואב גלאי
מומלצים