שתף קטע נבחר

פשרה בעבודה: הבחירות ב-28 במאי

מרכז העבודה התכנס להכריע על מועד הבחירות לראשות המפלגה - החלטה שעשוייה במידה רבה לקבוע את גורל העומד בראשה, עמיר פרץ. בן אליעזר ניסה לפשר: "אל תלכו על מלחמת עולם שלישית". בסופו של דבר התקבלה פשרה: בחירות ב-28 במאי 2007. פרץ: חוץ מבריחת בני סלע מאשימים אותי בכל

כולם מרוויחים: חברי מרכז העבודה התכנסו הערב (יום ה') והכריעו על קיום הבחירות המקדימות לראשות המפלגה ב-28 במאי 2007. מדובר בהחלטה טכנית לכאורה שעשוייה במידה רבה לגזור את גורלו הפוליטי של העומד בראשה, יו"ר העבודה ושר הביטחון עמיר פרץ. השר בנימין בן אליעזר הוביל מהלך של פשרה בהסכמת כל הצדדים - אופיר פינס, עמי אילון, המזכ"ל איתן כבל, והיו"ר פרץ. ספר הבוחרים ייסגר על פי הפשרה ב-30 בינואר, והבחירות יתקיימו ב-28 במאי.

 

מבחינת פרץ לא מדובר בכישלון ממנו חששו אנשיו. פרץ הרוויח חודש וחצי נוספים, שבהם יימשך המפקד והוא יוכל לגייס מצביעים.

 

בדבריו מתח היו"ר פרץ ביקורת על שהדיון במפלגה חג סביב התאריך - ולא סביב הנושא הכלכלי. "הציבור", אמר פרץ, "כלל אינו יודע שהתכנסנו לדיון סביב נושא התקציב. "החלטתי: אני לא משתתף בחגיגה הזאת. אני אמשיך לנהוג בחברות ובהגינות, גם אם זה יעלה לי. מסע הסתה מתנהל נגדי. כולם מחפשים כתובת לגלגל אליה את האשמה. איך אמר לי היום ברחוב מישהו? חוץ מבריחתו של בני סלע, כבר מאשימים אותך בכל דבר במדינה הזאת. אם מישהו חושב שאני מתעלם מהביקורת ומהקולות, הרי הוא טועה. אני שומע הקולות, הטענות וכואב לי מאוד. הדברים נוגעים לליבי. אך כשאני מזהה המקורות, את המוטיבציה, מנתח את העובדות, אני מנגיע למסקנה שאין דיון ענייני, ואין סיבה להשבר או להכנע ללחץ", אמר.

 

"אני מקווה שלמרות כל הדימויים שמנסים להדביק לי, והרבה פובליציסטים, הומוריסטים - מתפרנסים בכבוד ברוך השם. יש דבר אחד שאסור לשכוח: אני עשוי מחומר אחר. אני אינני נשבר".

 

"להחזיר את אמון הציבור"

חבר הכנסת עמי אילון כינה בתחילת הישיבה את מצבה של המפלגה "עגום" והוסיף: "ממה מפחדים מבקשי הדחייה? מה הפחד? הם יודעים שפירושה של דחייה הוא מאבק מתמשך שיפורר את הבית הזה מבפנים. הם יודעים שמי שרוצה התחדשות, מי שרוצה לחזור להוביל, להנהיג, חייב להצביע היום על בחירת יושב ראש. בסתר ליבם יודעים כי ללא התחדשות וללא בחירת מהיגות אחרת, לא נוכל להחזיר את אמון הציבור שבחר בנו והתאכזב".
 

יו"ר המפלגה לשעבר, השר בנימין בן-אליעזר, אמר מעל בימת הנואמים: "אף אחד לא יגנוב את הבחירות האלה, שבועיים לפה או לשם. אני ממליץ לעמי אילון ולאופיר פינס, ולחברי עמיר פרץ - בואו נתארגן סביב המועד של ה-15 בפברואר, באמצע. נלך על הצעת המזכ"ל ונצא לדרך. יש סיכוי שנגיע לניצחון סוחף בבחירות. לכן, הלכידות שלנו היא מפתח. אל תלכו על כיוון שבסוף תשארו לבד. אל תלכו על כיוון שאחר כך תפתחו במלחמת עולם שלישית. אני רוצה לשמור על הבית הזה, כי אין לי בית אחר". 

 

יו"ר סיעת העבודה, יורם מרציאנו, קרא לחברים להתמקד סביב ההצעה של ה-5 ביוני ותקף את עמי איילון: "מי שמדבר על התחדשות כנראה לא מעניין אותו הנושא החברתי". מרציאנו גם קרא גם למועמדים לפרגן ולהתאחד.

 

השאלה המונחת בפני חברי מרכז העבודה היא האם לקבל את הצעתם של חברי הכנסת אופיר פינס, עמי איילון ודני יתום לקיים את הבחירות ב-28 ביוני - או לקבל הצעות אחרות הקוראת לקיימן ב-5 ביוני או ב-13 במרס. ההצעה השנייה נחשבת כזו שתומך בה היו"ר, עמיר פרץ.

  

ההצבעה התאפשרה לאחר שהבוקר החליט המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה לדחות את הבקשה לדיון נוסף שהגיש היו"ר.

 

מאז שעות הצהריים ניסה שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, להביא לפשרה בין הצדדים לגבי תאריך הבחירות. הוא הבהיר כי אין בכוונתו להתמודד על ראשות העבודה, אולם הוא מודאג ממצבה. "מה שחשוב עכשיו זה אחדות המפלגה. אני מנסה לקחת את המושכות לידיים כדי שנעצור את ההידרדרות", אמר בן אליעזר.


פורסם לראשונה 14/12/2006 19:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
פרץ. "לא משתתף בחגיגה"
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
מרכז המפלגה. פרץ הרוויח זמן
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
איילון. מצב עגום
צילום: ניב קלדרון
מומלצים